chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Apgrieztās klases modelis pieaugušo izglītībā

08/09/2020
door Aldis Lazda
Taal: LV
Document available also in: EN

Šo emuāru oriģināli angļu valodā publicēja Sehnaz Baltaci Goktalay.


Apgrieztās klases (AK) modelis (Flipped learning model) ir populārs mūsdienu mācību modelis, kurā, lai palielinātu  skolēnu iesaisti un uzlabotu mācību rezultātus, tradicionālās pedagoģijas stratēģijas tiek bagātinātas ar tehnoloģijām. Tādējādi klasē palielinās iespējas atgriezeniskajai saitei, kā arī vieglāk lietot jaunus jēdzienus, jo izglītojamie ar pamatjēdzieniem iepazīstas jau pirms došanās uz nodarbību.  Apgriezto klasi (kā apmācību modeli) papildina tehnoloģijas, kas ietver vairākus pamatelementus. Pirmkārt, AK apmācības modelī skolotājs aizstāj tradicionālās mācību norises klasē (lekcijas) ar sarunām, kas nodrošina atgriezenisko saiti, video, digitāliem materiāliem. Otrkārt, AK modelis izmanto tehnoloģiju, lai padarītu saturu studentiem daudz pieejamāku studentiem un paaugstinātu iesaistīšanās potenciālu. Treškārt, AK modelī tehnoloģijas ļauj izveidot personalizētu un individuālām vajadzībām pielāgotu saturu, lai nodrošinātu dalībnieku iesaisti. Kopumā “apgrieztā klase” ir mācību modelis, ko var izmantot, lai panāktu padziļinātu materiāla apguvi un veicinātu kritiskās domāšanas attīstību. Laiks klātienē – klasē – tiek izmantots, lai raisītu diskusijas un citos veidos veicinātu jauno jēdzienu integrēšanai iepriekšējās zināšanās. Mūsdienās AK pieeja tiek plaši izmantota dažādās disciplīnās, piemēram, audzināšanā, medicīnas izglītībā, matemātikā, sociālajās zinātnēs, fizikā, humanitārajās zinātnēs, inženierzinātnēs.

AK integrēšana mācību nodarbībās ir liels ieguvums studentiem un laba iespēja skolotājiem, kuri vēlas uzlabot mijiedarbību ar klasi. Turpmāk  uzskaitītas svarīgākās stratēģijas, lai nodrošinātu mijiedarbību:

  • Skaidri noteikt mācību mērķus: jau no pirmās mācību dienas ir vērts (un ieteicami) sākt noteikt rezultātus, ko vēlamies sasniegt, un darīt tos zināmus izglītojamajiem.
  • Jau no paša sākuma ņemiet vērā to, ka IKT rīku pieejamība izglītojamajiem un to lietošanas prasmes var būt atšķirīgas un arī nepilnīgas. Ir svarīgi apzināties, ka ne visiem studentiem ir nepieciešamie rīki vai kanāli, lai veiksmīgi veiktu un iesniegtu tiešsaistes uzdevumus. To īpaši svarīgi ņemt vērā jaunattīstības valstīs.
  • Nejūtieties neapmierināts, ja nespējat izveidot visus videoklipus un saturu savai nodarbībai. Tiešsaistē var atrast labus brīvpieejas resursus, kas var bagātināt nodarbības. Dažas vietnes var nodrošināt papildu resursus, turklāt video un resursu veidošanā varat arī mēģināt sadarboties ar kolēģi.
  • Labāk izmantot īsus videoklipus. Sagatavojiet īsus videoklipus (vai sameklējiet tos tīmeklī), kas atbilst vēlamajam mērķim, ko noteicāt sākumā, un kas ir saskaņoti ar uzdevumiem.
  • Iesaistiet studentus motivējošās darbībās, iepazīstoties ar citu kolēģu pieredzi, kā arī jaunāko informāciju par tiešsaistes rīkiem, darbību veidiem un jaunām metodēm, ko varat izmantot. Tas uzlabos ikvienas tikšanās rezultātus.
  • Iekļaujiet sadarbības uzdevumus. Mēģiniet izplānot konkrētus uzdevumus, gadījumus un vingrinājumus, kas jāveic grupās.
  • Sniedziet atsauksmes studentiem. Pēc iespējas ātri atbildiet uz studentu jautājumiem. Centieties uzturēt iesaisti, izmantojot visu augstāk minēto.

 

Viens no “apgrieztās klases” modeļa trūkumiem ir tas, ka tas nav piemērots visām tēmām un mācību priekšmetiem. Ir nepieciešama precīza analīze no skolotāja puses, lai noskaidrotu, vai AK modelis bagātinās viņu nodarbības. Grūtākie uzdevumi, kurus varam minēt, ir sekojoši:

  • Jāizstrādā jaunas stratēģijas mācību mērķu sasniegšanai. Jāizvēlas novērtēšanas metode, kas veicina mācīšanos un rada izaicinājumu studentiem.
  • Jāizstrādā jauni instrumenti, lai pilnveidotu mācīšanas/mācīšanās procesu un piemērotu šo metodi jaunām tēmām.
  • Lai sasniegtu mācību mērķus, jāsaglabā pasniedzēju un ārpus klases esošo skolēnu disciplīna.

 

Šo darbu atbalstīja ERANET-LAC projekts, kas ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības Septītā ietvara programmas “Projektviedā ekosistēma mācīšanai un iekļaušanai — ERANet17/ICT-0076SELI”

Papildinformācija: https://erepo.uef.fi/bitstream/handle/123456789/7906/15785608852007141838.pdf?sequence=2

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email