chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Zručnosti pre život - Kľúčové kompetencie osobné, sociálne a schopnosť učiť sa (LifeComp)

26/07/2020
door Marta JENDEKOVA
Taal: SK

LifeComp, Kompetencie pre život je názov nového Európskeho rámca pre kategóriu kľúčových kompetencií, ktorý vydala Európska komisia (Spojené výskumné centrum). Autori sa domnievajú, že osobné a sociálne kompetencie ako aj schopnosť učiť sa sú tie základné životné zručnosti, ktoré treba neustále počas života rozvíjať.

V máji 2018 Rada EÚ prijala revidované Odporúčanie o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie. 8 kľúčových kompetencií zahŕňa gramotnosť, viacjazyčnosť, matematickú kompetenciu a kompetenciu vo vede, v technológii a inžinierstve, digitálnu kompetenciu, osobnú a sociálnu kompetenciu a schopnosť učiť sa; občiansku kompetenciu; podnikateľskú kompetenciu, a  kompetenciu v oblasti kultúrneho povedomia a prejavu.

Európska komisia postupne rozpracúva jednotlivé kompetencie a predstavuje koncepčné rámce, podobne ako je to s úrovňami jazykových kompetencií CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), kde sa popisujú úrovne A1, A2, B1, B2, C1, C2 v troch oblastiach kompetencií – porozumenie, hovorenie a písanie.

Hotový je už tzv DigComp pre digitálne kompetencie (Digital Competence Framework for Citizens) a EntreComp pre podnikateľské kompetencie (Entrepreneurship Competence Framework).

Rada Európy a OECD vytvorili podobné rámce – Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru a Rámec pre globálne kompetencie PISA. Z pohľadu kľúčových kompetencií pre celoživotné vzdelávanie sú relevantné v súvislosti s kultúrnou kompetenciou a občianskou kompetenciou.

Európska komisia nedávno predstavila LifeComp – Európsky rámec pre osobné a sociálne kompetencie a schopnosť učiť sa (Personal, Social, and Learning to Learning Key Competence, 2020). Je určený pre školstvo, študentov a všetkých učiacich sa. Každá kompetencia je popísaná v troch oblastiach, každú oblasť popisujú tri deskriptory, ktoré predstavujú postupnosť - uvedomenie si, porozumenie, akcia. Autori sa snažili identifikovať také kompetencie, ktoré sa dajú naučiť. Rámec LifeComp ešte nebol odskúšaný v praxi, takže teraz nastupuje fáza implementácie a po čase príde jeho vyhodnotenie.

Názov LifeComp – kompetencie pre život napovedá, že ide o kompetencie považované za ústredné pre zvládanie komplexných životných situácií, ktorým dnes čelíme. Európski občania musia zvládať množstvo zmien, ktoré sa dejú v ich pracovnom, osobnom i spoločenskom živote. Jednotlivci dnes zápasia s mnohými neistotami, musia si pestovať odolnosť a rozvíjať osobnosť, medziľudské vzťahy a v neposlednom rade byť pripravení sa stále učiť.

 

Pandémia COVID-19 testovala osobné a sociálne kompetencie každého z nás. V krátkej dobe bolo potrebné prispôsobiť sa novej situácii a pracovať inak, učiť sa inak, komunikovať inak. Opäť sa ukázala dôležitosť médií, najmä digitálnych médií a schopnosť pracovať s informáciami, ktoré poskytujú. Formálne, neformálne a informálne učenie prispieva k získavaniu a rozvíjaniu kompetencií potrebných v takých situáciách, ako je kríza súvisiaca napríklad s pandémiou.

PDF iconlifecomp_table.pdf

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email