chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

EPALE focus: Základní dovednosti a jejich osvojení

29/06/2020
door Martin Dobeš
Taal: CS
Document available also in: EN FI ET PL DE EL HU NL SL MT HR LV PT SK

EPALE focus: Basic Skills Learning Provision

Od července do září 2020 bude mít EPALE zacíleno na základní dovednosti.

Investovat do rozvoje a osvojení základních dovedností je v post-koronavirové době životně důležitým krokem. Základní dovednosti (čtení, psaní, počítání a digitální dovednost) se staly prioritou a základem doporučení Upskilling Pathways recommendation, přijatých Radou Evropy v r. 2016. Nejméně 20% obyvatel Evropy má problém s psaním, čtením, počítáním a využitím digitálních technologií a téměř stejný podíl lidí (22%) dospělé populace má nižší než střední vzdělání. To je samo o sobě velkým rizikem nezaměstnanosti a z toho vyplývajících sociálních rizik. Strategie Upskilling Pathways ukládá členským státům vytvořit kohezní politiky osvojení základních dovedností pro všechny. Lidé by měli získat přinejmenším střední nebo vyšší střední vzdělání. 

Současná koronavirová krize vrhla na tento problém zcela nové světlo. Základní dovednosti mohou lidem, komunitám a společnostem pomoci získat jistou odolnost v turbulentních dobách. Umožní jim rychleji se adaptovat na nové okolnosti. Pandemie se dotkla mnoha důležitých oblastí života, například zdraví, práce, blahobytu nebo financí. Mnozí lidé v řadě sfér reagovali na pandemii využitím online technologií, jiní ale přišli o práci. Digitální dovednosti se najednou ukázaly jako klíčové - stejně jako umět plánovat rozpočet a činit dobrá finanční rozhodnutí. A samozřejmě, pro většinu lidí bylo důležité rozumět a pochopit podstatu pandemie z lékařského a zdravotního hlediska.

Evropané s nedostatečnými základními dovednostmi jsou v dobách krize tou nejzranitelnější složkou společnosti.  Opatření na podporu lidí, kteří potřebují získat základní dovednosti, jsou proto naprosto nezbytná, máme-li mluvit o spravedlivější a inkluzivnější společnosti.

Základní dovednosti jdou napříč různými sférami života. Nejenže se přirozeně pojí se vzděláváním, ale zasahují rovněž do oblasti zaměstnanosti, zdraví a ochrany životního prostředí. Osvojení základních dovednosti je klíčem k tomu, aby společnost dokázala čelit současným sociálním, zdravotním a ekonomickým problémům.

Zde jsou témata, na která se v rámci našeho fokusu zaměřeníme: osvojení základních dovedností efektivními strategiemi, která zahrnují: 

 • kritické myšlení
 • zdravotní gramotnost
 • finanční gramotnost
 • matematická gramotnost
 • základní digitální devednosti pro budoucnost.

Ve dnech 16-17. září budete mít rovněž příležitost zůčastnit se  online diskuse na toto téma.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 4 van 4 weergegeven
 • afbeelding van Armando Loureiro
  As competências, as literacias andam associadas ao uso de saber/conhecimento e de outros recursos possíveis de mobilizar na e para a ação. Uma competência básica é a da cidadania, que se pode articular com o que se designa por literacia crítica.
 • afbeelding van Iwona Kozieja-Grabowska
  Dla mnie taką podstawową umiejętnością jest zdrowa komunikacja, autentyczny dialog międzyludzki. Bez obciążeń. Tego można i warto się uczyć. I takie umiejętności wpływają na możliwość uczenia się innych rzeczy, bo człowiek jest bardziej otwarty i pewny siebie.
 • afbeelding van Teodor GHITESCU
  Competența este mărimea prin care se evaluează nivelul de cunoaștere științifică sau dogmatică a formatorilor și formabililor si are trei componente:
  1. componenta informațională, adică nivelul de cunoaștere descriptivă și evaluativă a realității de interes;
  2. componenta aplicativă, adică nivelul deprinderilor (motrice, intelectuale, .....) de utiliza componenta informațională, pentru a produce, cu premeditare, transformările dorite în realitatea de interes;
  3. componenta experimentală, adică nivelul de repetabilitate a deprinderilor într-un context profesional stabil, ce  conduce la transformare a deprinderilor în reflexe condiționate, pentru atingerea performanței.
  Niciuna din aceste componente nu are proprietățile mecanice: longitudinalitate și transversalitate, pentru a le folosi drept criterii de clasificare!
  Lipsa de rigurozitate în utilizarea corectă a semanticii conceptelor, a regulilor de definire și clasificare a entităților - obiecte ale educației, folosirea barbarismelor, dogmatizarea conținuturilor,  sunt câteva din gravele erori ale educației, cu efecte intelectuale, de multe ori devastatoare.
  Calea de evitare a unor asemenea neconformități este alinierea pregătirii pedagogice și a cunoașterii, în general, la filosofia de vârf actuală, filosofia sistemică, având două curente: cibernetic - Norbert Wiener (accesibil la cel mult 10 % din formatori si formabili) si realist - Jay Forrester (accesibil oricărui absolvent de liceu, educat în viziune sistemică).
  Iată o scurtă prezentare: 

 • afbeelding van Éva Szederkényi
  Fontosnak tartom a kritikus szövegértést; meglátásom szerint nélküle nincs digitális készségrendszer sem.