chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Ljilja Bajić, Příběhy z komunity, Bosna a Hercegovina

01/06/2020
door Monika Smekalová
Taal: CS
Document available also in: EN MT SK FR

Ljilja Bajić

Jmenuji se Ljilja Bajic a narodila jsem se 12. listopadu 1987 v Banja Luce. Považuji se za velmi zkušenou a kvalifikovanou učitelku anglického jazyka a literatury s více než dvanácti lety působení jako učitel dospělých i dětí. Po maturitě na střední elektrotechnické škole „Nikola Tesla“ (2006) jsem byla přijata na fakultu Filologie na Univerzitě v Banja Luce. V roce 2010 jsem získala titul bakaláře v oboru Anglický jazyk a literatura. Už během studia jsem začala pracovat v soukromé jazykové škole „Marco Polo“. Šest let jsem učila dospělé a středoškoláky. Po dokončení univerzity jsem začala pracovat jako učitelka angličtiny na základní škole v Banja Luce. V roce 2012, po úspěšném složení státní zkoušky, jsem se stala certifikovanou učitelkou Anglického jazyka a literatury.

Během posledních čtyř let jsem většinou měla soukromé hodiny, obvykle pro jednotlivce, děti i dospělé všech věkových kategorií. Na konci letošního dubna jsem začala učit online prostřednictvím vlastní internetové platformy pro výuku angličtiny a stále v tom pokračuji. Mezitím pracuji na své magisterské práci na téma: „Usnadnění učení druhého jazyka dospělým studentům - případová studie“. Sleduji vývoj jednoho z mých studentů, jak pokračuje ve studiu kurzu úrovně A2, kde používá různé metody, techniky a přístupy, např. analýzu chyb, vícenásobné inteligence, atd. 

Zajímám se o výuku, celoživotní vzdělávání, cizí jazyky, cestování, média, online marketing a kempování. O EPALE jsem se dozvěděla od NSS Bosna a  Herzegovina. Okamžitě mě zaujalo jako jedinečný přístup ke vzdělávání dospělých. Zaregistrovala jsme se v roce 2019, nicméně aktivně sleduji EPALE na Facebooku posledních 12 měsíců. Myslím, že EPALE je velmi důležitá platforma, která poskytuje nové informace týkající se vývoje, trendů a metod pro výuku dospělých.

Před koronavirovu krizí jsem učila mnoho jednotlivých studentů, ale jako většina lidí jsem se cítila beznadějně a vyděšeně v nové situaci, kterou způsobila pandemie. Za prvé, dospělí i děti přestali chodit na lekce do učebny. Mysleli si, že tato nová situace a stav nebezpečí vyhlášený státem rychle pominou, a vše se vrátí brzo do normálu. Za druhé, někteří moji dospělí studenti měli obavy z možných změn, které ovlivní jejich finanční situaci, a následně dočasně přerušili studium angličtiny. Dále někteří, hlavně děti, se dočasně vrátili domů na venkov, kde jsou omezené možnosti připojení k internetu. Proto mnoho z nich vzdalo online výuku. Nicméně, několik studentů se pustilo do online učení a byli od začátku velmi spokojení s lekcemi. Ale přesto počet studentů, kteří využívají online výuku je stále relativně nízký, a září se zdá velmi daleko. Na základě toho jsem začala přemýšlet, jak bych mohla překonat tento propad s vědomím toho, že nemůžu začít mnoho lekci pro jednotlivce kvůli svým stálým studentům. Uvědomila jsem si, že tato situace žádá, abychom si pomohli sami a nečekali na pomoc od ostatních.

Jednou večer jsem se rozhodla vyzkoušet nezávazně nejlepší platformy pro výuku jazyků. Brzo jsem došla k tomu, že vytvořím vlastní "platformu", jinými slovy vytvořím online skupinové kurzy podle svého. Nicméně, vzrušení a entusiasmus začalo vyprchávat, když jsem si uvědomila, že to je příliš práce pro mámu s batoletem, které hlídá celý den, a zároveň učí online lekce. Pak mne napadlo požádat mé tři blízké přátele z fakulty, aby mi pomohli, nebo spíše přidali se k tomuto projektu. Takto jsem přišla s nápadem ustanovit skupinu čtyř učitelů angličtiny, kteří by chtěli pomoci ostatním zjednodušit výuku angličtiny, tak aby byla i zábavná a přístupná pro každého. S využitím ECLECTIC metody (kombinace různých metodik, přístupů a technik) jsme vytvořily kurz, který vyhovuje každému, protože bere v úvahu osobní vlastnosti - s přihlédnutím k osobním charakteristikám, vícenásobným inteligencím, schopnostem, motivaci a individuálním stylům učení. My čtyři (Sanela, Slavica, Tatjana a Ljilja) jsme studovaly společně. Nyní každá žijeme ve čtyřech různých městech napříč třemi státy, ale naše sdílená vášeň pro angličtinu a láska k učení nás dovedla k vytvoření unikátního kurzu, který pomáhá lidem bez ohledu na jejich věk a předchozí znalost angličtiny.

Nejprve jsme navrhly koncept kurzů. Podle mého názoru naučit se další jazyk vyžaduje čtyři dovednosti - čtení, psaní, porozumění a mluvení, a čtyři kategorie znalostí - gramatiku, slovník, výslovnost a pochopení kultury - nejen gramatiku! Dále jsem hledala nejvhodnější aplikaci pro vedení online výuky. Zoom je dnes považována za jednu z nejvíce populárních platforem a proto jsme ji vybraly. Pak jsem určila počet studentů pro každou skupinu (osm) a provedla zkušební lekci zdarma pro každého, kdo byl ochotný zkusit online výuku angličtiny. Jakmile jsme stanovily tyto základní prvky, začaly jsem inzerovat naše kurzy na sociálních sítích, Instagramu a Facebooku. Zezačátku lidé reagovali velmi pozitivně, dávali „like“ a sdíleli náš příspěvek. Nicméně bylo náročné dát dohromady skupinu osmi dospělých pro úroveň „pokročilí začátečníci“ (A1/A2) a další skupina „Konverzace pro středně pokročilé“ (úroveň B1) má nyní čtyři členy. Krátce, online vyučování se zdá jednoduché, ale vlastně je dost složité a únavné. Nicméně máme dosud tři „třídy“ a kurz začal v květnu. Zpětná vazba od studentů po zkušebních lekcích byla velmi pozitivní, reagovali dobře na koncept kurzu. Můj celkový dojem je, že tyto online kurzy jsou přínosné, ale čeká nás ještě dlouhá cesta. Ljilia group

Pozitiva online výuky: Šetří čas lektorů, moderní a inovativní, přitažlivý pro extrovertní účastníky

Některá negativa, podle mého názoru: Méně uvolněná atmosféra než v klasické učebně, méně přístupné osobám, které nemají dostatek zkušeností s novými technologiemi, méně vhodné pro introvertní osoby

  • Závěrem, až tato situace pomine, budu si více vědomá online výuky a budu se snažit využívat jejích výhod. Těšíme se na Vaše příběhy.  Sílejte je na EPALE!

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
  • afbeelding van bülent dönmez
    It is an inspirational story. I tried it.