chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Mullis sees ja mullist väljas

06/11/2015
door Veronika Tuul
Taal: ET

Foto: Veronika Tuul, erakogu

Osalesin 03.11.2015 Dublinis EPALE Iirimaa avasündmusel ning soovin sealt saadud mõtteid jagada ka EPALE Eesti võrgustikuga. 

Iirimaa EPALE avasündmuse illustreerimiseks sobib väga hästi organiseerijate poolt väljavalitud sümbol – mull (ik. bubble). Mullid, näiteks vahuveinimullid, annavad sisu sündmuse tähendusele – Iirimaa tähistas EPALE sündi! Kuid mullil oli selle päeva jooksul ka sisulisem tähendus, mida järgnevalt püüan ka blogilugejale avada. 

Fotol: EPALE Iirimaa avakonverents
Foto: Léargas

Esmalt, mull kui koht. Ehk siis täiskasvanuhariduse valdkonna spetsialistidena me tihtipeale tegutseme omas mullis nägemata ja kuulmata, mida mujal tehakse. Eestisiseselt, võin juba väita, et nii mõnigi sündmus või tegevus, on seda mulli lõhkunud või lõhkumas ja me tegutseme mingil määral koostöös. Kuid kindlasti oleme me kõik siin mullis, mida piirabki seesama Eesti piir. Ja seda nii geograafiliselt, kui ka kultuuriliselt ja keeleliselt. EPALE annab võimaluse see mull purustada ja saada osa ka teiste maade, kultuuride kogemustest. EPALE keskkond on tegemas jõudsaid samme, et hoogustada täiskasvanuhariduse valdkonnas rahvusvahelist koostööd – koondatud Euroopa riikides toimuvad täiskasvanuhariduse-alased sündmused Sündmuste rubriiki, Uudiste rubriik võimaldab jällegi koondatult ja süsteemselt ligi pääseda valdkonnapõhistest uudistest. Hiljuti valmis uue moodulina EPALE täiskasvanuõppe elektroonilisse platvormi Sõnastik, mis annab võimaluse suhelda rahvusvaheliselt täpses ja ühetimõistetavas terminoloogias.  Nimetatud sõnastik peaks olema kindlasti iga täiskasvanuhariduse valdkonnas tegutseva spetsialisti põhiline töövahend, et ka eesti keeles me kasutaksime õiget ja kohast valdkonnapõhist terminoloogiat. 

Teisalt, mull kui olek ehk siis midagi, mis keraja vormi tõttu on veerev ehk liikuv. Ehk siis õppimine, mis on arengu oluline osa, ei peaks kunagi lõppema, see on jätkuv. Ka EPALE platvorm võimaldab täiskasvanuhariduse spetsialistil pidevalt oma arengut toetada. Avaürituse töötoas arutasime võimalike EPALE edasiarenduse üle. Üheks oluliseks vajaduseks pidasid kokkutulnud Iirimaa täiskasvanuhariduse eksperdid võimalust oma arengut kaardistada ja visualiseerida. Et näha teekonda, kust on tuldud ja kuhu minek. Tänane EPALE tehnoloogiline lahendus veel seda ei võimalda, kuid juba täna on võimalus meil kõigil näha, millega täiskasvanuhariduse valdkonnas tegeletakse ja selle teadmise taustal  saame ka oma arengut hinnata ja eesmärgistada. 

Kokkuvõtvalt saan öelda, et Dublinis kogetu kinnitas veelkord mu arusaama, et EPALE on just see keskkond, mida täiskasvanuhariduse eksperdina vajan oma professionaalse arengu toetamiseks. EPALE võimaldabki mulle just seda, millest Dublinis osa sain – osaleda rahvusvaheliselt täiskasvanuhariduse valdkonnaga seotud sündmustel. Kuid vähemtähtsam ei ole see sisu, mida saan oma professionaalse arengu toetamisel kasutada. 

Veronika Tuul iseendast: "Täiskasvanuõppe spetsialistina huvitab mind õpikeskkonna laiendamine väljaspoole füüsilist ruumi. Alati tekitavad minus huvi teemad, mis on seotud õppimise ja õpetamise paradigma muutustega, mis on tingitud ja tinginud digitaalsete vahendite kasutusele võtmisest, uued õpikeskkonnad nii formaalses kui ka mitte-formaalses täiskasvanute õppimises ja tööalases täienduskoolituses."

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn