chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

​​​​​​​Autism-VR: Can virtual reality help people with autism?

03/03/2020
door Nicolas CONDOM
Taal: EN
Document available also in: FR DE PL LV

 [Translation (French - English) : EPALE France]

Individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD) experience persistent difficulties in social interaction and communication. The lack of social skills makes it difficult for them to navigate standard everyday situations and to get a job. As a result, they are often victims of social exclusion. To help these people, several organizations around the world have begun to develop virtual reality as a form of therapy for autism. In Europe, a few people have developed virtual reality programmes for autism, including Dr Nigel Newbutt of UWE Bristol. He has studied virtual reality and its impact on autism. He concluded that it helps students with ASD navigate the world around them. In the United States, other organizations, such as Floreo and the Dan Marino Foundation, use virtual reality for people with ASD, helping them to develop their social and vocational skills.

With this in mind, VIFIN, a research centre of the Municipality of Vejle (Denmark) has set up an Erasmus Plus project involving France (Pistes-Solidaires, Pau), Cyprus (Synthesis, Nicosia), Germany (Wisamar Educational Institute, Leipzig) and the United Kingdom (LBHF, London).

VIFIN is a centre working on the creation, dissemination and integration of good practices in the field of social integration and development at local, regional, national and international levels, specialising in the development of digital resources and virtual reality environments.

Autism-VR deals with the social inclusion and employment of people with ASD. This project will develop virtual reality tools that will use simulations of everyday situations to train and enhance the social skills of adults with ASD and improve their ability to navigate standard situations. The innovative aspect of the project is that the content will be developed by people with ASD, meaning that the tools will be made by those who will also use them for training. They will also create a manual to raise awareness among employers of the difficulties encountered by people with ASD in order to promote their professional integration.

In order to achieve this end objective, the partners will:

- conduct a needs analysis and design for the virtual reality environment, based on interviews with individuals with ASD and parents and professionals working with individuals with ASD

- develop and implement virtual reality content

- train key individuals who support people with ASD in the use of virtual reality tools

- create a manual for employing people with ASD, including good practice

Pistes-Solidaires, which is in charge of setting up the project in France, has initiated the research phase. The next transnational meeting, which will take place in Leipzig at the end of March 2020, will be an opportunity to validate the everyday situations that will be the subject of the virtual environments.

For more information, please visit the project's website: https://www.autism-vr.eu

Contact: Nicolas Condom (nicolas@pistes-solidaires.fr

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 8 van 8 weergegeven
 • afbeelding van Kristīne Kubecka
   manā uztverē VR bija kā izklaide, bet izrādās, ka arī izklaidi var likt lietā un palīdzēt cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem. Ļoti ceru, ka šim pētījumam būs arī pozitīvi rezultāti.
 • afbeelding van Inga Feldmane
  Ir svarīgi zināt, ka cilvēki ar AST nav pilnībā izārstējami, bet viņi ir spējīgi mācīties. Sociālo uzvedību zināmā mērā var iemācīties, tāpēc gribu cerēt, ka šis VR projekts būs efektīvs, kurā ar īpaši izstrādātām programmām šiem cilvēkiem palīdzēs uzlabot sociālās prasmes un spēju orientēties ikdienas situācijās. Ļoti ceru uz pozitīviem rezultātiem, jo pastāv uzskats, ka ar savlaicīgu atbalstu un daudzām saistībām var izvairīties no sociālās izolācijas. 
 • afbeelding van Liene Sevastjanova
  Noderīga informācija, ceru ka šis pētījums tik tiešām palīdzēs.
 • afbeelding van Alise Sedola
  Ļoti skaists mērķis palīdzēt cilvēkiem ar AST, jo viņi arī ir sabiedrības daļa un ir pelnījuši nebūt atstumti. Šķiet, arī ļoti interesants veids, ka palīdzība tiek sniegta, izmantojot virtuālo realitāti. Taču jebkurā gadījumā, manuprāt, jāņem vērā, ka cilvēki ar AST ir atšķirīgi un ar virtuālo realitāti jābūt ļoti uzmanīgiem. 
 • afbeelding van Lelde Kristīne Kaužēna
  Paldies par noderīgu informāciju. Nezināju, ka VR var palīdzēt AST cilvēkiem. Taču vai šī metode strādātu uz visiem AST cilvēkiem? Iespējams, būtu jāveic pētījums par to cik liens ir efektivitātes procents, vai arī vairāk jāizpēta informācija mājaslapā, kas detalizētāk norādīta raksta beigu daļā. 
 • afbeelding van Signe Gotfridsone
  Šis man ir jaunums, nezināju, ka VR var kādā veidā palīdzēt cilvēkiem ar AST. Taču vai tas ir 100% iedarbīgi? Drošivien, ka ne visiem. Tomēr ir ļoti labi, ka tiek eksperimentēts un cilvēki cenšas palīdzēt arī cilvēkiem ar AST, lai viņi varētu iekļauties darba tirgū. 
 • afbeelding van Katrīne Suta-Pranča
  Ļoti noderīga informācija! Man šis bija jaunums. Nezināju, ka VR var palīdzēt AST cilvēkiem. Tomēr, ņemot vērā to, ka strādāju ar bērniem un arī tādiem, kuriem ir šis AST, ir jautājums par to, vai šis palīdzētu bērniem arī skolas vecumā? Vai VR varētu palīdzēt bērniem iekļauties skolās, jo ir nācies saskarties ar problēmām, ka bērns nespēj iekļauties un nespēj strādāt skolā, pat ja klasē ir zem 10 bērniem.
 • afbeelding van Yaşar YERAL
      Merci  d avoir  ecrit  sur  un  si  beau  sujet,
   l autisme est une maladie developpementale  du  cerveau .Bien que  l  autisme  pose  de  nombreux  problemes,tout cela  peut  etre  laisse  de  cote  avec  une  education  speceale ,il existe  de beaux  exemples  de  cette  situation  dans  le  monde.
      ıl existe de  nombreau  noms  celebres  qui  reussi  a  imprimer  leurs  noms  dans  l istoire  du monde; Franz  Kafka,
  Ludwing Van  Beethoven, Albert  Eitein,  Thomas  Edison.