chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Strategie pro gramotnost mládeže a dospělých 2020 - 2025

Taal: CS
Document available also in: EN

Gepost door Martin Dobeš

Členské státy se 15. listopadu na 40. generální konferenci UNESCO v Paříži dohodly na přijetí nové Strategie UNESCO pro gramotnost mládeže a dospělých (2020 - 2025). Pro instituce UNESCO věnující se vzděláváním bude tato strategie v následujících letech představovat řídící rámec na podporu gramotnosti mládeže a dospělých.

Nová strategie gramotnosti, kterou určili členské státy, klíčoví partneři a experti v oblasti gramotnosti, má čtyři strategické prioritní oblasti:

- podpora členských států při rozvoji národních politik a strategií v oblasti gramotnosti;

- řešení vzdělávacích potřeb znevýhodněných skupin, zejména žen a děvčat;

- využívání digitálních technologií k šíření přístupu a zlepšování výsledků ve vzdělávání;

- monitorování pokroku a hodnocení dovedností a programů gramotnosti.

Strategie umožní cílenou podporu UNESCO pro státy a obyvatele, kteří čelím největším výzvám gramotnosti na světě. Patří sem 29 členských států Světové aliance pro gramotnost v rámci celoživotního vzdělávání (GAL), kterou koordinuje Institut celoživotního vzdělávání UNESCO. Strategie se také zaměřuje na rodovou rovnost a vzdělávací potřeby mládeže mimo školní docházku, uprchlíků, migrantů a původních obyvatel, patřících k 750 milionům dospělých po celém světě, kteří nemají základní dovednosti a gramotnosti. Cílem je rovněž posilnit spolupráci mezi těmito státy s cílem sdílet osvědčené postupy propagace gramotností. Strategie je v souladu s programem Udržitelných cílů v oblasti vzdělávání (SDG4) a programem Vzdělávání do roku 2030.

Strategie byla vytvořena na základě inkluzivního a participativního procesu, do kterého bylo zapojeno 80 členských států UNESCO ze všech regionů. V říjnu před generální konferencí byla strategie silně podpořena Výkonnou radu UNESCO. 

Dokument je v angličtině.

Auteurs van het materiaal: 
UNESCO
ISBN: 
40 C/25
Publicatiedatum:
vrijdag, 1 november, 2019
Type materiaal: 
Studies en rapporten
Land:
Labels:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn