chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Otevřený prostor jako místo výuky generací

06/01/2020
door Daniela Krtičková
Taal: CS
Document available also in: DE

Autorky: Andrea Koppitsch, Kärtner Bildungswerk, Redakce: Renate Ömer, BhW Dolní Rakousko BhW Niederösterreich (externí link)

 

/cs/file/offeneraeumealslernortedergenerationencpixabayjpgoffene_raeume_als_lernorte_der_generationen_c_pixabay.jpg

Hände

 

Otelos (Laboratoře otevřených technologií) nabízejí organizační strukturu a také otevřený prostor pro lidi každého věku, kteří se chtějí aktivně zapojit nebo převést své kreativní nápady ve skutky, stejně jako splnit jejich požadavky a sdílet s ostatními. Aktivity přitom mohou být rozdílné, podle potřeby a podle sil. Jak vypadá výuka různých generací v rámci Otelo vám chceme osvětlit na konkrétním příkladu z Ferlachu v Korutanech v Rakousku.

Otevřený prostor pro výuku a pohyb

Většina skupin a akcí v Otelo Ferlach se koná přirozenou cestou a pro účastníky všech věkových generací. Účastníci tedy nemusí být rozděleni podle věku. V Otelo jde víceméně o vytvoření prostoru pro výuku a pohyb pro každého, kdo se chce aktivně zapojit – z toho profitují mladší od starších a obráceně. Nabídky, které cíleně oslovují buďto mladší, nebo starší generaci, jsou spíše k nalezení v oblasti technologií, kde jde především o znalosti z oboru (například tablety pro seniory).

V praxi vypadá práce v Otelo velmi různorodě, jsou zde nabízeny různé klíčové dovednosti, potažmo každý si může vybrat z nabídky témat.

Otelo Ferlach: Nabídky od kultury až po technologie

Monika Pegam, vedoucí skupiny otevřené dílny a Britt Egger, mluvčí skupiny kultura a zahrada popisují různé oblasti Otelo Ferlach:

Hudba, tanec, bubnování

Pravidelně (týdně, měsíčně) se setkávají skupiny všech generací na společném setkání, aby zpívaly, tančily a bubnovaly.

Kultura – zahrada/ Zahrada – kultura

Zahrada spolku Otelo je odpočinkové místo, místo konání akcí, místo využívané jako kulturní zahrada: každý je pozvaný, aby osázel jeden kousíček země, aby zde mohl experimentovat, sklízet úrodu, uskutečňovat své zelené nápady, pořádat zahradní slavnost, být v kontaktu s lidmi stejně naladěnými a aby mohl tento prostor využít jako místo setkání v době odpočinku. 2018 byla tato zahrada založena společně s odbornicí na bylinky oficiálně jako bylinková zahrádka, zahrada pro zájemce a naše přistěhovalecké rodiny (integrační skupina) a bylinky byly zpracovány na výrobu balzámů, olejíčků a solí. Toto všechno s ohledem na léčivou sílu bylinek – téma vhodné pro všechny generace.

Otevřená dílna - Upcycling (integrační skupina, práce s uprchlíky)

Textilní a dřevozpracující dílna: díky UPCYCLING jsou dále kreativně a nově zpracovávány použité a darované materiály – další společná smysluplná činnost překonávající generační rozdíly.

Jazykové kurzy – zahrnují v první řadě práci s uprchlíky, ale také poměrně homogenní skupiny anglické konverzace.

Jazykové kurzy a výměna kulturních a sociálních zkušeností také plní vzdělávací funkci, která je založena na protikladech: získávání informací a znalostí je na obou stranách posilováno uceleným způsobem díky trvání a intenzitě spolupráce. Ve stejném okamžiku dochází díky výměnám mezi účastníky k sociálnímu procesu.

Kultura a společnost

Mezioborová výměna během rozhovorů (jako jsou například krátké konverzace v kuchyňce) v uvolněné atmosféře – z tohoto profitují všichni bez ohledu na věk nebo téma, kterému se věnují.

Technologie

Oblast technologií zahrnuje stejně jako jiná otevřená témata (přednášky a workshopy například E-Bike, Repair – Café a další), ale kromě toho také speciální nabídky pro jednotlivé skupiny (například kurz práce s tablety pro seniory, programování a práce s aplikacemi pro žáky atd.).

Každý se může zúčastnit

Obory jsou takto rozmanité a díky neustálému zájmu účastníků i stále živé. K tomu všemu nabízí Otelo ještě  bezplatnou infrastrukturu, společenské prostory, kuchyň, kanceláře a zahradu. Osoby každého věku jsou podporovány při rozvoji a prosazování svých myšlenek v regionu a zároveň Otelo nabízí podporu setkávání a výměn zkušeností mezi generacemi.

 

Přihlaste se ke svému účtu a diskutujte s ostatními!

Další informace:

Otelo „ Offenes Technologie Labor“  nabízí lidem otevřený prostor, své technické a kreativní myšlenky a stejně také různorodé aktivity.

● Více detailů o Otelo Ferlach se dozvíte na: oteloferlach.com (externí link)

● Kärtner Bildungswerk: Andrea Koppitsch andrea.koppitsch@kbw.co.at (e-mail)

● Otelo Ferlach: Monika Pegam a Britt Egger (mluvčí skupiny), oteloferlach.com (externí link)

www.erwachsenenbildung.at (externí link)

 


Přečtěte si:

Lernen mal anders: Alternative Lernorte auf EPALE


Zdroj: www.erwachsenenbildung.at | Tento text je licencován  CC BY 4.0 International.


Bildrechte: CC pixaybay.com

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2 van 2 weergegeven
  • afbeelding van Adrian Ivad
    Wirklich toll!
  • afbeelding van Lea Eisinger
    Spannendes Konzept, danke fürs Teilen!