chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Vlastní ocenění škol v době digitalizace (SELFIE): zajímavé také ve vzdělávání dospělých?

19/12/2019
door Daniela Krtičková
Taal: CS
Document available also in: EN DE HU HR EL

 


 

/nl/file/selfie-toolSELFIE tool

SELFIE tool

Simon Broek věnuje pozornost SELFIE – nástroji pro školy, který slouží k posouzení vlastní připravenosti v době digitalizace – a vyjadřuje se k jejímu možnému využití ve vzdělávání dospělých.

 

SELFIE je nástroj, s jehož pomocí mohou školy samy zhodnotit, jak využívají digitální nástroje v organizaci vzdělávání a ve vzdělávacím procesu a jak je dále používají. Tento nástroj byl spuštěn v říjnu roku 2018 a je k dispozici ve všech jazycích EU. Může být použit na základních i středních školách (ve všeobecném vzdělávání i odborném vzdělávání), dále v nástavbovém a jiném než univerzitním vzdělávání. Více než 150.000 ředitelů, učitelů a žáků už tento nástroj využilo.

Zahrnuty jsou veškeré obory, ve kterých mohou informační technologie hrát nějakou roli.

Nástroj vychází z rámcového konceptu a vede k  celé řadě různých témat pro vzdělávací zařízení s digitálními kompetencemi (DigCompOrg).

Oblast A: Vedení. Tato oblast se vztahuje k vedoucí roli v integrovaných školách, jejich začlenění digitálních technologií a jejich osvědčené využití pro vlastní úlohu školy: vyučování a učení se.

● Oblast B: Infrastruktura a vybavení. Zde se jedná o použitelnost adekvátní, spolehlivé a bezpečné infrastruktury (jako je vybavení, software, informační zdroje, internetové připojení, technická podpora nebo plánované prostory). Díky tomu může být ulehčeno a umožněno inovativní učení, výuka a její diferenciace.

Oblast C: Další odborné vzdělávání. V této oblasti jde o to, aby bylo jasné, zda škola svým spolupracovníkům ulehčuje další odborné vzdělávání na všech úrovních a zda do tohoto oboru také investuje. Další vzdělávání může přispívat k rozvoji a integraci nových učebních a výukových modelů, během kterých přijdou ke slovu digitální technologie, neboť mohou přispět k dosažení těchto cílů.

Oblast D: Výuka a učení. Použití digitálních technologií jako účinný vzdělávací prostředek, který postupně vede k modernizaci a obnově učebních a výukových praktik.

● Oblast E: Praktiky vedoucí k ocenění. V této oblasti se jedná o opatření, která si stanovují školy  jako odklon od tradičních hodnocení a zahrnují celou řadu nových metod. Tento souhrn může zahrnovat i praktiky spojené s digitálními technologiemi, které jsou orientovány přímo na žáky, jsou osobní a autentické.

● Oblast F: Digitální kompetence žáků. Tento obor zahrnuje schopnosti, poznatky a postoje, které umožňují kreativní, suverénní a kritické použití digitálních technologií přímo prostřednictvím žáků.

 

Použití na míru

Díky tomuto nástroji může koordinátor přepracovávat a měnit sebehodnotící dotazníky. Koordinátor také může ředitele škol, žáky a učitele odkázat na různé dotazníky připravené na míru, aby se mohli zamyslet nad připraveností školy na dobu technologického pokroku. Výsledky se potom objeví v pravý čas.

Následující video ukazuje správnou funkci tohoto nástroje:

 

Funguje to ale také v nabídkách dalšího vzdělávání?

Stručně řečeno - nyní ještě ne. Některé části SELFIE – nástroje mají význam pro oblast vzdělávání dospělých. SELFIE obsahuje specifické dotazníky pro postsekundární, non-terciární nabídky vzdělávání, z nichž některé mohou být určeny jako nabídky vzdělávání dospělých. Mimo jiné se v současnosti Evropská komise  zaměřuje na přizpůsobení nástroje SELFIE pro vzdělávání na pracovišti. To znamená možnou aktualizaci stávající terminologie (například školitel místo učitel), dále posílení schopnosti sebehodnocení u zaměstnavatelů, stejně jako zpracování rozličných témat.

Nabídka vzdělávání pro dospělé a digitální svět

Při diskuzi o dalším vzdělávání a digitalizaci (uvnitř i vně EPALE) leží klíčový bod v připravenosti, ve vlivu vzdáleného učení a „Blended Learning“ díky využití  informačním technologiím při vzdělávání dospělých, v nahrazení klasického vyučování výukou pomocí digitálních nástrojů nebo v odpovědném přístupu ke vzdělávání pro všechny.

Co zatím zůstává mimo diskuzi, je  otázka účinku digitalizace a informačních komunikativních technologií na ty, kteří se zabývají nabídkou dalšího vzdělávání dospělých a také vlivu na stavbu vyučování.

Vliv informačních technologií na všechny společenské aspekty není nedoceněný. Mnoho povolání zmizelo a mnoho nových vzniklo. Jak to vypadá ve vzdělávání dospělých? Nejsem si zde tak úplně jistý. To, co vím, je, že může mít vliv na nabídky vzdělávání dospělých a tyto že podléhají jak pozitivnímu tak i negativnímu vlivu digitálních technologií. Stejně jako primární a sekundární školství musejí ti, co se starají o nabídku vzdělávání pro dospělé, být připraveni na současnou digitalizovanou dobu a profitovat z vlastního hodnocení, jak jen je to možné.

 

Podívejte se na SELFIE a podělte se s námi o to, zda by to podle vás mohla být možnost i v rámci dalšího vzdělávání dospělých. Co by bylo třeba pozměnit, aby mohlo dojít k co nejlepšímu využití?

SELFIE tool

 

 

 

SELFIE tool

 


Simon Broek  se podílel na mnoha evropských výzkumných projektech v oblasti vzdělávání, v oblasti trhu práce a pojišťovnictví. Byl poradcem Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské agentury v otázkách vzdělávací politiky, celoživotního učení a produktivity v oblasti trhu práce. Kromě toho je také vedoucím společnosti Ockham Institute of Policy Support.

Labels:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email