Blogs
Vlastní ocenění škol v době digitalizace (SELFIE): zajímavé také ve vzdělávání dospělých?
/nl/file/selfie-toolSELFIE tool

Simon Broek věnuje pozornost SELFIE – nástroji pro školy, který slouží k posouzení vlastní připravenosti v době digitalizace – a vyjadřuje se k jejímu možnému využití ve vzdělávání dospělých.
SELFIE je nástroj, s jehož pomocí mohou školy samy zhodnotit, jak využívají digitální nástroje v organizaci vzdělávání a ve vzdělávacím procesu a jak je dále používají. Tento nástroj byl spuštěn v říjnu roku 2018 a je k dispozici ve všech jazycích EU. Může být použit na základních i středních školách (ve všeobecném vzdělávání i odborném vzdělávání), dále v nástavbovém a jiném než univerzitním vzdělávání. Více než 150.000 ředitelů, učitelů a žáků už tento nástroj využilo.
Zahrnuty jsou veškeré obory, ve kterých mohou informační technologie hrát nějakou roli.
Nástroj vychází z rámcového konceptu a vede k celé řadě různých témat pro vzdělávací zařízení s digitálními kompetencemi (DigCompOrg).
● Oblast A: Vedení. Tato oblast se vztahuje k vedoucí roli v integrovaných školách, jejich začlenění digitálních technologií a jejich osvědčené využití pro vlastní úlohu školy: vyučování a učení se.
● Oblast B: Infrastruktura a vybavení. Zde se jedná o použitelnost adekvátní, spolehlivé a bezpečné infrastruktury (jako je vybavení, software, informační zdroje, internetové připojení, technická podpora nebo plánované prostory). Díky tomu může být ulehčeno a umožněno inovativní učení, výuka a její diferenciace.
● Oblast C: Další odborné vzdělávání. V této oblasti jde o to, aby bylo jasné, zda škola svým spolupracovníkům ulehčuje další odborné vzdělávání na všech úrovních a zda do tohoto oboru také investuje. Další vzdělávání může přispívat k rozvoji a integraci nových učebních a výukových modelů, během kterých přijdou ke slovu digitální technologie, neboť mohou přispět k dosažení těchto cílů.
● Oblast D: Výuka a učení. Použití digitálních technologií jako účinný vzdělávací prostředek, který postupně vede k modernizaci a obnově učebních a výukových praktik.
● Oblast E: Praktiky vedoucí k ocenění. V této oblasti se jedná o opatření, která si stanovují školy jako odklon od tradičních hodnocení a zahrnují celou řadu nových metod. Tento souhrn může zahrnovat i praktiky spojené s digitálními technologiemi, které jsou orientovány přímo na žáky, jsou osobní a autentické.
● Oblast F: Digitální kompetence žáků. Tento obor zahrnuje schopnosti, poznatky a postoje, které umožňují kreativní, suverénní a kritické použití digitálních technologií přímo prostřednictvím žáků.
Použití na míru
Díky tomuto nástroji může koordinátor přepracovávat a měnit sebehodnotící dotazníky. Koordinátor také může ředitele škol, žáky a učitele odkázat na různé dotazníky připravené na míru, aby se mohli zamyslet nad připraveností školy na dobu technologického pokroku. Výsledky se potom objeví v pravý čas.
Následující video ukazuje správnou funkci tohoto nástroje:
Funguje to ale také v nabídkách dalšího vzdělávání?
Stručně řečeno - nyní ještě ne. Některé části SELFIE – nástroje mají význam pro oblast vzdělávání dospělých. SELFIE obsahuje specifické dotazníky pro postsekundární, non-terciární nabídky vzdělávání, z nichž některé mohou být určeny jako nabídky vzdělávání dospělých. Mimo jiné se v současnosti Evropská komise zaměřuje na přizpůsobení nástroje SELFIE pro vzdělávání na pracovišti. To znamená možnou aktualizaci stávající terminologie (například školitel místo učitel), dále posílení schopnosti sebehodnocení u zaměstnavatelů, stejně jako zpracování rozličných témat.
Nabídka vzdělávání pro dospělé a digitální svět
Při diskuzi o dalším vzdělávání a digitalizaci (uvnitř i vně EPALE) leží klíčový bod v připravenosti, ve vlivu vzdáleného učení a „Blended Learning“ díky využití informačním technologiím při vzdělávání dospělých, v nahrazení klasického vyučování výukou pomocí digitálních nástrojů nebo v odpovědném přístupu ke vzdělávání pro všechny.
Co zatím zůstává mimo diskuzi, je otázka účinku digitalizace a informačních komunikativních technologií na ty, kteří se zabývají nabídkou dalšího vzdělávání dospělých a také vlivu na stavbu vyučování.
Vliv informačních technologií na všechny společenské aspekty není nedoceněný. Mnoho povolání zmizelo a mnoho nových vzniklo. Jak to vypadá ve vzdělávání dospělých? Nejsem si zde tak úplně jistý. To, co vím, je, že může mít vliv na nabídky vzdělávání dospělých a tyto že podléhají jak pozitivnímu tak i negativnímu vlivu digitálních technologií. Stejně jako primární a sekundární školství musejí ti, co se starají o nabídku vzdělávání pro dospělé, být připraveni na současnou digitalizovanou dobu a profitovat z vlastního hodnocení, jak jen je to možné.
Podívejte se na SELFIE a podělte se s námi o to, zda by to podle vás mohla být možnost i v rámci dalšího vzdělávání dospělých. Co by bylo třeba pozměnit, aby mohlo dojít k co nejlepšímu využití?
SELFIE tool
Simon Broek se podílel na mnoha evropských výzkumných projektech v oblasti vzdělávání, v oblasti trhu práce a pojišťovnictví. Byl poradcem Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské agentury v otázkách vzdělávací politiky, celoživotního učení a produktivity v oblasti trhu práce. Kromě toho je také vedoucím společnosti Ockham Institute of Policy Support.

- Wilt u reageren? Dan moet u Inloggen of u inschrijven