chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Vžít se do role starších lidí

19/12/2019
door Daniela Krtičková
Taal: CS
Document available also in: FR RO EN DE

Autor : Carole Traineau

Představa inovativního školení pro ošetřovatele v zařízeních nebo pro domácí péči

Radím mnoha zařízením z  medicínsko-sociálního a zdravotnického oboru. Studující, které na jejich cestě doprovázím, pečují nebo se starají o stárnoucí osoby nebo o osoby s tělesnými obtížemi. Jsou činní v různých zařízeních nebo pracují v oboru domácí péče.

Školení se nazývá „Vžít se do role starší osoby“

Simulátor stáří umožňuje účastníkům zažít typické problémy starších osob.

 

/nl/file/telsept2015473jpg-0tel_sept_2015_473.jpg

/nl/file/telsept2015471jpgtel_sept_2015_471.jpg

Omezení způsobená věkem:

Zákal oční čočky

Zúžení zorného pole

Ztráta sluchu

Omezení pohyblivosti

Pohyblivost kloubu

Ubývání sil

Ztížená pohyblivost

Ztížená koordinace pohybů

 

 

 

Vhodný materiál:

Oblek váží 30 kilo a zvyšuje věk člověka, který ho nosí, o 30 až 40 let.

Skládá se z prvků, které na sebe vzájemně dynamicky působí. Díky tomu dochází k chování, které má podobnost s věkem vznikajícími problémy a motorickými a senzorickými schopnostmi.

Díky tomuto obleku je možné realisticky zažít zvláštní věkem podmíněnou chůzi a změněné schopnosti uchopení rukou. Také je díky tomu lépe pochopitelné zvýšené mentální napětí a zvyšující se nejisté pohybování. Každý, kdo simulátor vyzkouší, získá lepší  pochopení pro chování starší lidí.

Existuje také simulátor stařeckého třesu.  Porozumět každodenním problémům způsobeným třesem je také velmi cenná zkušenost pro všechny, kteří jsou činní v oborech jako gerontologie, geriatrie a péče o staré lidi.

/nl/file/simulvieillissementjpgsimulvieillissement.jpg

Cíle učebního cyklu

Tento jednodenní nebo dvoudenní školící cyklus má mnoho cílů:

Porozumět tělesným potížím stárnoucích lidí

Umět se vžít do role starších osob

Získat znalosti o psychických a fyzických schopnostech starších osob

Témata stáří, autonomie a závislosti, psychologického stáří, utrpení, změny odolnosti, patologické a psychické poruchy umožňují pouze teoretické základy.

Cílem simulace je porozumět psychickému stárnutí osob, procesu stárnutí a fyzickým omezením těla stejně jako psychologickým následkům.

Účastníci, kteří jsou tímto způsobem postaršeni, si mohou sami vyzkoušet pohyby a jednoduché činnosti z každodenního života starších lidí. Uvědomí si obtíže spojené s tělesným stavem, poznají, jaké to je mít potíže s klouby. Nechuť, která zůstává z nošení těžkého obleku, je přebita dojmy z prožitého. Ochabování zraku a sluchu vede k  rychlé izolaci člověka od společnosti. Je těžší poradit si s neschopností komunikace než s neschopností pohybovat se bez potíží. I přes velkou únavu většinou člověk najde způsob, jak se pohybovat a vykonávat normální pohyby i když třeba pomaleji.

Žádoucí změny v odborné praxi

Tím, že si mohou účastníci na vlastní kůži vyzkoušet život starších osob, získávají jako pečovatelé přehled o pocitech a omezeních starších osob. Psychologické důsledky stáří se stávají zřetelné. Díky této zkušenosti mohou lidé, kteří mají co do činění se staršími lidmi, vyvolat takový dojem a přizpůsobit chování v každodenním pracovním životě odpovídajícím způsobem. Díky tomu je například možné vyvarovat se naléhání na pomalu se pohybující osobu. Pečující osoba doprovází jednání lidí, nevykonává ale nic namísto nich. Rozumí odmítnutí, strachu  a agresivitě, která může provázet život starších lidí i několikrát denně.

 

Carole Traineau je studentka magisterského cyklu SIFA (externí link) (Strategie a techniky vzdělávání dospělých) na univertitě v Tours.

Toto magisterské studium má status na EPALE Francie.

 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1 van 1 weergegeven
  • afbeelding van Gisèle MASSOL
     This course is intended for caregivers, but could benefit all of us by raising awareness on older age, for better understanding of relatives or elderly people in general.