chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Krátký imaginární rozhovor na téma vzdělávání na pracovišti

19/12/2019
door Daniela Krtičková
Taal: CS
Document available also in: FR EN DE

 

/nl/file/shutterstock253495489jpgshutterstock_253495489.jpg

Et si les formations en situation de travail (FEST) nous conduisaient à repenser la formation ?

 

L:…Víš, že je vzdělávání na pracovišti nabízeno již odedávna a skoro všude, ale jako Molièrova postava Monsieur Jourdain, který mluvil, aniž by věděl, co říká, tak na to nikdo stejně nedbá. Nicméně pokud slyšíme lidi, jak se baví o tom, že se učí a jakým způsobem se učí, zjistíme, že je to ve většině případů při práci nebo kvůli práci.

E: Ano, a co?

L: Neměli bychom spíše přemýšlet o způsobu, jak se lidé v práci učí a jaké důsledky toto učení přináší, než abychom pořád jen o učení přemýšleli? Francouzský zákon o odborném dalším vzdělávání otevírá nové perspektivy k lepší možnosti vzdělávání na pracovišti.

E: A proč?

L: Protože základ tohoto zákona používá logiku jako výsledek a ne logiku jako prostředek.

E: Ale co to znamená pro vzdělávání?

L: To znamená, že pokud odpadne část zákonné povinnosti vzdělávání [1], zůstane odborné vzdělávání na pracovišti stále na programu. Podniky musí díky rozhovorům se zaměstnanci dokázat, že se jejich zaměstnanci buďto v souvislosti se svými schopnostmi nebo kvůli kariéře dále rozvíjeli… Musí ukázat, že další vzdělávání spolupracovníků není zapomenuto ani v případě dobrovolnosti a ne na základě povinnosti.

E: Vlastně tedy nemáme tolik svobody jako dříve!

L: Ano i ne! Ano, nabízí to více svobody: podniky nemusejí dále investovat do dalšího vzdělávání, když k tomu nejsou nuceni. Tedy již žádné kurzy, jen aby vyčerpaly našetřené peníze na vzdělávání! Všichni si na toto nesmyslné plýtvání stěžovali a nyní je to tak daleko, že podniky už k tomu nejsou zavazovány zákonem! Při vydávání peněz na další vzdělávání ale nemají zcela úplně volnou ruku, je zde jistá závaznost.

Ne, zvyšování zákonem stanovených zákazů neznamená naprostou svobodu! Jednání podniku silně závisí na tom, jak se spolupracovníci zapojují a jak vykonávají svoji práci, jejich rozvoj tedy není v žádném případě druhořadý. Osvobození od zákonné povinnosti neznamená jen svobodu! Znamená jen další omezení: podniky musí dokázat, že profesní rozvoj jejich zaměstnanců je i nadále v jejich zájmu, že je jim poskytován prostor pro další rozvoj schopností a že mohou získávat nové kvalifikace.

E: Jak to tedy dělají?

L: Tady zákon způsobil, že je mnohem lépe vidět, jak se díky práci a při práci dále učíme.

E: Ale to je zcela nové…

L: Ano i ne…Nikdy jsi nepotkala spolupracovníky, kteří potvrdili oprávněnost poznatků získaných díky zkušenostem? Tedy že díky práci získali zcela nové schopnosti?

E: Ale ano, samozřejmě.

L: Rozumějme tedy, že nás práce něco nového učí a to, že je člověk na pracovišti vzděláván, není žádnou novinkou. Pravděpodobně se musíme podrobněji podívat  na to, co vlastně lidé v práci dělají a jak se učí dělat to, co dělají.

E: Jedno je jisté - pracovat se nenaučíme v nějakém kurzu…Kdybych například neměl právě takového kolegu, který…

L: V podstatě si myslíš to stejné jako já. Možná bychom se konečně měli přestat držet představy, že další vzdělávání a učení je možné jen v kurzech.

E: Doufejme!

L: Tady jsme zajedno! Co by bylo, kdyby nás vzdělávání na pracovišti vedlo k tomu, že bychom zcela změnili přístup k odbornému vzdělávání?

 

Anne-Lise Ulmann je docentkou na CNAM a dále EPALE odbornou expertkou.

 

 

[1] Ve Francii je  zákonná povinnost procentuální částí nákladů na mzdy, kterou musí podniky vydat na vzdělávání spolupracovníků. Pokud tomu tak není, musí státu tuto částku vrátit zpět.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 6 van 6 weergegeven
 • afbeelding van Jean Vanderspelden

  Merci pour ce partage ; Le sigle FEST, porté par la DGEFP, est peut être un rappel pour que le lieu de travail, le lieu de production, le lieu ou les espaces des interactions porfesionnele soient aussi intégrés dans les nouvelles modalités de mise en oeuvre la formation TLV ; les formations multimodales ou FOAD, telles que le prévoit la réforme de la formation professionnelle de 2014, et en particulier le décret sur la FOAD.

 • afbeelding van Thierry Ardouin

  Merci pour ce dialogue sans doute pas si imaginaire. Effectivement la Formation en Situation de Travail (FEST) invite à la réflexion et questionne la formation, tant au niveau individuel de notre rapport  à la formation, tant au niveau des dispositifs d'apprentissage, et surtout son intégration dans la logique plus large de le Formation Tout au long de la Vie (FTLV). Cela interroge aussi les lieux et les temporalités de la FTLV. Dans ce contexte et ses évolutions,avec les risque de confusion, il est de plus en plus important de dire la formation, c'est à dire de chercher à utiliser les termes les plus justes au regard de la diversité des situations. Alors : "Formation, dis moi qui tu es?"

   

 • afbeelding van Simon BROEK

  DearAnne-Lise, I would be more than happy to comment on your article. Is there any way to receive it (hopefully in English)? Thanks!

  Simon

 • afbeelding van Hélène Paumier

  Dear Simon, 

  The new article about Workplace Learning written by AnneLise is available here : /node/24235

 • afbeelding van Anne-lise Ulmann

  Cher Simon Broek,

  Thank you for your comments on my blog. Making a student working environment is actually a very sensitive issue. I have just published an article about this because it is important to differentiate between learning in work through the exercise of the activity and learn the job of developing a reflexive analysis on its own activities.

  I would enjoy having your comments on this.

 • afbeelding van Simon BROEK

  Dear Anne-Lise,

  Thanks for your interesting blog. I especially liked the idea that it firmly states that the working environment is at the same time a learning environment. It is therefore very interesting to think about what are the conditions to make the working environment a stimulating learning environment. These conditions concern a variety of aspects such as the diversity of work tasks people conduct; possibilities for informal exchanges with colleagues; incentives and motivations for learning (career progression); recognition of acquired skills and competences, etc.