chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Zažít alespoň jednou všechny emoce na vlastní kůži: Nové impulzy z Islandu pro práci a uprchlíky

19/12/2019
door Daniela Krtičková
Taal: CS
Document available also in: DE

/ro/file/island800pxljpgisland_800pxl.jpg

© Lena Spiegelberg

Lena Spiegelberg (uprostřed) přivezla z Islandu nové poznatky a metody v oblasti práce s uprchlíky. (Foto: © Lena Spiegelberg)


 

Lena Spiegelberg koordinuje integrační kurzy a kurzy různých gramotností pro imigranty na vzdělávacím fóru Lernwelten v Bonnu. Aby mohla lépe proniknout  do plánování kurzů, poradenství a do potřeb svých klientů, zúčastnila se mezikulturního senzibilního tréninku v InterCultural na Islandu.


 

Květen 2019

Před Lenou Siegelberg leží islandský formulář pro imigranty, který by měla vyplnit. Nyní a teď, prosím. Žena, která jí ho předala, je přísná a je jí jen velmi málo nápomocná. Lena Spiegelberg neví, jak má tento úkol zvládnout, co přesně má na jakou stranu napsat. Konec konců nerozumí přece islandsky. Zaplavuje ji absolutní pocit bezmocnosti.

Pro Lenu Spiegelberg je tato těžká situace naštěstí jen jednou z rolí, které hraje v rámci mezikulturního senzibilního tréninku. Ale pro mnoho lidí, kterým Lena během své činnosti koordinátorky integračních kurzů a kurzů různých gramotností radí, jsou tyto frustrující zážitky každodenním chlebem.

Vcítění se do jiných

„Zažít jednou všechny emoce na vlastní kůži,“ kterým jsou moji klienti s migračními zkušenostmi vystaveni, je důležitou učební zkušeností, vypráví Lena Spiegelberg. Aby se mohla zúčastnit tréninku pod vedení Gudrun Petursdottir, mezinárodně známou expertkou na mezikulturní kompetence, musela odcestovat spolu se dvěma svými kolegyněmi do islandského městečka Borganes. Cesta a trénink jim byla umožněna díky projektu Erasmus+ „Sensibilita a rozšíření kompetencí pro vzdělavatele v oblasti práce s uprchlíky“.

Když Lena Spiegelberg a její kolegyně přicestovaly, pršelo, druhý den dokonce řádila sněhová bouře. A také trénink vším pořádně otřásl. „Co vlastně je kultura? Co vše k ní patří?“ ptala se umělkyně Gudrun Petursdottir v úvodu. A při každé odpovědi ještě dále pokračovala: „Je to všechno? Platí to pro všechny?“ „Pro každého existuje jen jedna individuální kultura,“ bylo hned jasné Leně Spiegelberg a ostatním účastníkům ze Švédska, Polska, Španělska a Německa.

 

Na vlastní kůži zažít, jak působí předsudky

„Clumsy“, tedy „nemotornost, nešikovnost“ svítí na lístku přilepeném na čelo Leny Spiegelberg. Také ostatní účastníci nosí přidělené charakterové vlastnosti na svých čelech, jako například „líný“ nebo „uvolněný“, aby mohli o tomto projektu diskutovat. Jak je pociťována diskriminace nebo rasismus? Poznámky ostatních účastníků mají vyjádřit, o jakou charakterovou vlastnost se jedná, jaký stereotyp má který účastník nalepený na čele „ V podstatě to fungovalo velmi dobře,“ oznamuje Lena Spiegelberg, „kromě toho bylo zajímavé, jak se rozvíjela dynamika rozhovorů ve skupině v závislosti na popisovaných vlastnostech, jak byli někteří najednou zaražení nebo uzavření. Tak jsme postupně zjistili, co se děje, pokud máme vůči některým lidem ve svých hlavách jisté předsudky.“

 

Seznámení s tím, co může ztěžovat učení

V jiném cvičení převzali účastnící určité role, například roli matky samoživitelky. „Bylo by pro tebe jednoduché začít nyní studovat?“ ptala se Gudrun Petursdottir účastnice v této roli. „Potom udělej první krok,“ pokračovala. Ukázalo se, že někteří musí zůstat stát. „Pokud bychom chtěli posoudit učební úspěch účastníků našeho kurzu, tak jsme zatím viděli mnohé jen díky tmavým brýlím,“ vypočítává Lena Spiegelberg. Díky tréninku se naučila, co je důležité: „Naslouchat, být otevřenější, mít větší pochopení, vycházet z podstaty. Právě v kurzech různých gramotností jsme tomu při výuce hodně vzdáleni. Neuvědomujeme si, že někteří účastníci těchto kurzů například možná nikdy ani nechodili do školy. A jaký je další závěr? Je například postaráno o děti?“

 

Individuální povzbuzování a podpora

Toto poznání dále Lena Spiegelberg předávala dalším účastníkům. Společně se pokusili ještě silněji povzbudit účastníky integračních a kurzů gramotností. „ Pokud je někdo frustrován svým učebním tempem, je třeba mu ukázat, kolik už toho vlastně zvládnul,“ podporuje Lena Spiegelberg tuto strategii. A zároveň „se musíme sami sebe ptát, proč od někoho, kdo nikdy nechodil do školy, očekáváme po dvou letech, že zvládne to, co se naše školní děti učí roky.“

Z Islandu si dále přivezla poznatky o metodách kooperativního učení, například jak stále nově a nově rozdělovat úkoly v týmu, aby mohli všichni převzít svoji roli. A kromě toho začala Lena Spiegelberg a její kolegyně ještě na Islandu koncipovat workshop pro mezikulturní senzibilizaci jejich týmu v Bonnu, aby se mohly podělit o své zkušenosti a také se s nimi podělit o nové metody. Možná se budou jejich kolegyně a kolegové už také brzy potit nad formulářem pro přistěhovalce.

Květen 2019, Julia Göhring


O autorce: Julia Göhring je autorka na volné noze a diplomovaná pedagožka v Kolíně. Pracuje na různých tématech z oblasti vzdělávání, z politiky a společnosti. V tomto kontextu se již roky zabývá tématem vzdělávání dospělých./ro/file/logokofinanzierungdurche210pxlpnglogo_kofinanzierung_durch_e_210pxl.png

Kofinanziert durch das Programm Erasmus+ der Europäischen Union

Další příspěvky o projektu mobilit Erasmus+, které přispívají k obohacení v oboru vzdělávání dospělých, najdete zde.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 6 van 6 weergegeven
 • afbeelding van Tino BOUBARIS
  Der Verein Niedersächsischer Bildungsinitiativen hat bereits in den 90er Jahren Lernerlebnisausstellungen zum Thema Flucht und Migration entwickelt und in LKW-Aufliegern zur Verfügung gestellt. Mittlerweile wird das Konzept vom Internationalen Katholischen Missionswerk missio fortgeführt. Am Beispiel von Bürgerkriegsflüchtlingen im Ostkongo werden die Besucherinnen und Besucher durch die multimediale Ausstellung im missio-Truck „Menschen auf der Flucht” für die Ausnahmesituation Flucht sensibilisiert. Mehr Infos zum missio-Truck gibt es hier.
 • afbeelding van Silke Bettray
  Für alle, die der Themenbereich Alphabetisierung besonders interessiert, ist die Lecture2go von Prof. Anke Grotlüschen zur LEO Studie 2018 - "Leben mit geringer Literalität" sehr interessant. Auch die Dokumentation zur Dekade-Konferenz "Literalität und Teilhabe" ist empfehlenswert.
 • afbeelding van Gaelle Gautier

  Wenn Sie das Thema "Alphabetisierung" interessiert, dann empfehle ich Ihnen noch folgende Beiträge:

 • afbeelding van Sibilla Drews

  Welchen Beitrag kann das Programm Erasmus+ beim Thema Flucht und Migration leisten? Finden Sie es heraus auf der NA-Themenseite Migrantinnen und Migranten. 

 • afbeelding van Christine Bertram
  Ich finde es prima, dass die Erlebnisse und Erkenntnisse in dem Blog sehr eindringlich und anschaulich dargestellt werden. Man vergisst leicht wie schwierig das Alltägliche wird, wenn es fremd ist.
 • afbeelding van Heidi Irmer
  Eine sehr schöne Story zum Thema interkulturelle Kompetenz! Finden Sie weitere Berichte im Programm Erasmus+ Erwachsenenbildung und Berufsbildung auf unserer Website: https://www.na-bibb.de/stories/