chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Leermiddel

Oko w oko z pracą za granicą, czyli wspomnienia z Erasmusa+

Taal: PL

Gepost door Joanna Banaszewska

W ramach projektu Erasmus+ ZSB w Opolu – kompetencje uczniów to sukces uczniowie budowlanki zakończyli swoje staże zawodowe. W projekcie wzięło udział 30 uczniów z technikum aranżacji wnętrz, budownictwa i architektury krajobrazu. Miejscem docelowym stażu zawodowego były Słowacja (Żylina) i Hiszpania (Grenada).

Głównymi celami projektu były: doskonalenie umiejętności zawodowych, pogłębienie kompetencji językowych, poznanie innych kultur, poszerzenie własnych możliwości interpersonalnych i socjalnych. Realizację tych celów doskonale scharakteryzowała uczennica Oliwia Owczarek: „Myślę, że staż to świetna okazja, aby poznać kulturę danego narodu, nie tylko poprzez zwiedzanie samego miejsca, w którym się znajdujemy, ale również spędzając dużo czasu z jego obywatelami. Rozmawiamy i wykonujemy czynności zawodowe w przyjemnej atmosferze oraz obserwujemy ich sposób pracy. Jest to zatem idealny moment na podszkolenie swoich umiejętności interpersonalnych oraz językowych. Jeżeli mamy możliwość wzięcia udziału w takim stażu, to nie ma nic do stracenia i warto z tej propozycji skorzystać. Okres stażu zagranicznego pozostanie w naszej pamięci na długie lata.” Swoje wrażenia ze stażu hiszpańskiego przekazała też Sandra Kopiec: „Tego co doświadczyliśmy w Hiszpanii nie da się opisać słowami, każdy to musi przeżyć sam. Piękne budowle i krajobrazy, które mogliśmy codziennie podziwiać to tylko część wyjazdu. Poznanie nowych ludzi, kultury i hiszpańskiej kuchni to kolejne z wielu rzeczy, których mieliśmy możliwość spróbować. A najważniejsza część naszego wyjazdu, czyli staż umożliwił nam pogłębienie wiedzy z zakresu aranżacji wnętrz oraz współpracy z klientem. Pokazał nam również inne spojrzenie na nasz zawód jak i na zwykłe, codzienne życie.” Dominika Mielniczuk wskazała też najważniejszą, jej zdaniem, zaletę hiszpańskiego stażu: „Śmiało mogę powiedzieć, że wykonywana praca dała mi możliwość wykorzystania zdobytych już umiejętności jak również zdobycia nowej wiedzy. W tym czasie mogłam także podszkolić język angielski. Osobiście jednak najcenniejszym dla mnie doświadczeniem była praca z klientem (konsultacja, przedstawienie koncepcji i ewentualne negocjacje) oraz praca w zespole.”

W Słowacji uczennice z aranżacji wnętrz uczyły się wykonywania prac wykończeniowych: kafelkowania, malowania, suchej zabudowy. W Hiszpanii natomiast grupa z aranżacji wnętrz szkoliła swoje umiejętności w wykonywaniu projektów wnętrz dla określonego klienta, architektura krajobrazu w niezwykłych ogrodach Alhambry doskonaliła kompetencje z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni oraz konserwacji obiektów małej architektury krajobrazu, uczniowie z budownictwa z kolei nabywali samodzielności w wykonywaniu zadań  praktycznych,  poznali też nowe technik nakładania tynków dekoracyjnych oraz dekoracji ściennych.

Słowacka grupa pracowała pod kierunkiem instruktorów zawodu Średniej Szkoły Budowlanej, wykonywała praktyczne prace w warsztatach i szkole, natomiast grupy hiszpańskie zetknęły się z pracodawcami, dla których wykonać musieli określone prace praktyczne. Korzyści stażu zawodowego u pracodawców wyliczyła Dominika Nawrat: „Plusem stażu u pracodawcy jest zdobywanie doświadczenia zawodowego, dzięki czemu inwestujemy w swoją przyszłość, kolejnym plusem jest przygotowywanie się, dzięki stażom, do życia dorosłej osoby, bo to właśnie dzięki nim można zobaczyć jak wygląda praca i z czym można się spotkać w przyszłości. Dzięki stażowi mamy także większe szanse na przyjęcie do pracy, ponieważ pracodawca chętniej przyjmie osobę z doświadczeniem po stażu niż osobę która tego doświadczenia nie posiada.” Marta Guszpit z kolei oceniła słowacki staż: „Projekt Erasmus+ w mojej ocenie wypadł bardzo pozytywnie. Podczas stażu nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy w naszym zawodzie tj. kafelkowania czy montowania podwieszanych sufitów. Wszyscy przyjęli nas bardzo miło, dzięki czemu atmosfera podczas pracy była przyjemna, a zajęcia mijały nam bardzo szybko. Wyjazd ten pozwolił nam na poznanie kultury słowackiej oraz zobaczenie jak wyglądają ich sposoby nauczania.”

Oprócz zdobywania umiejętności zawodowych, sporo czasu uczniowie spędzili na poznawaniu miejsc, w których przebywali. Stażystki ze Słowacji miały możliwość zwiedzenia zamków w Budatinie, Orawskiego Podzamcza, relaksowały się w termach Rajeckich Teplic. Grupy hiszpańskie z kolei zwiedziły Malagę oraz najciekawsze dzielnice Grenady: arabską Albaicín, żydowską Realejo, najbardziej barwną dzięki niesamowitym muralom, cygańską Sacromonte, słynącą z jaskiń zamieszkanych przez wolnych duchem ludzi z całego świata.

Ze stażu uczniowie wrócili więc nie tylko z pełnymi pamiątek walizkami, certyfikatami partnerów, ale też z poczuciem, że czują się pewniej pod każdym względem: zawodowym, językowym, osobistym. Korzyści odniesione ze stażu podsumował Maciej Gaweł, zachęcając przyszłych stażystów do walki o miejsce w kolejnych projektach:

„Kilka powodów, dlaczego opłaca się odbyć staż zagraniczny:

  • Wyróżniające się CV: Dzięki temu twoje CV od razu będzie inne, lepsze. To bardzo ważne, zwłaszcza, że zwykle do każdej pracy CV wysyłają setki kandydatów.
  • Poznanie kultury pracy w innym kraju: Pracując w innym kraju w innym języku, uczysz się jednocześnie kultury i metod pracy, jakie tam obowiązują.
  • Nowe znajomości:  Dzięki odbyciu stażu za granicą, możesz pochwalić się kontaktami zagranicznymi z ludźmi z branży. Możesz stać się cennym pracownikiem, jeśli polska firma, która cię później zatrudni, będzie chciała rozwijać się na arenie międzynarodowej.
  • Nabycie umiejętności swobodnego porozumiewania się w obcym języku: Nauka języka w szkole czy nawet na kursach językowych to zupełnie coś innego niż nauka w praktyce. Będąc na stażu za granicą nie masz wyjścia i musisz porozumiewać się w obcym języku.
  • Głębsze poznanie siebie, swoich zalet i wad:  Nie wiemy, jak byśmy zareagowali w różnych ekstremalnych sytuacjach, bo takich po prostu nie doświadczamy. Wybierając się na staż zagraniczny od razu rzucamy się na głęboką wodę. Tam poznajemy swoje słabości, niedociągnięcia, ale też mocne strony.
  • Poszerzenie horyzontów:  Kto dużo podróżuje, nabywa wiedzy, doświadczenia. A taka osoba z pewnością będzie miała otwartą głowę i nowe pomysły.
Auteurs van het materiaal: 
Joanna Banaszewska
ISBN: 
-
Publicatiedatum:
maandag, 21 oktober, 2019
Taal van het document
Type materiaal: 
Artikelen
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email