chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Najlepšie remeselné a šperkárske práce žiakov na výstave

01/10/2019
door Peter Michálik
Taal: SK

Začalo sa to nenápadným, ale zaujímavým článkom v regionálnych novinách o čakanskom bojovníkovi a kňažnej z dedinky. Dva popolnicové hroby v dvoch nie príliš vzdialených dedinách, z čias doby bronzovej s pozostatkami vysoko postaveného muža- náčelníka a bojovníka a ženy, ktorá mala pri sebe toľko bronzových šperkov, že ju niektorí historici radia medzi 10 najbohatších žien vtedajšieho známeho sveta.

/en/file/704777782247212898739141988580606864523264ojpg70477778_2247212898739141_988580606864523264_o.jpg

 

Po krátkom pátraní sme objavili originály nálezov v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave. Po vzájomnej dohode s riaditeľom múzea nastala ich virtuálna rekonštrukcia a výroba replík týchto dvoch artefaktov. Keďže škola mala zhotovených viacero projektov už z minulosti (keltský bojovník, rímsky pretorián, rôzne ďalšie kované prilby, meče, zbroj a šperky) a niektoré nové sa ešte črtali, po súhlase s Archeologickým múzeom SNM sa uskutočnila prvá výstava pod názvom „ Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť“. Konala sa v SNM  už v roku 2016. Princíp výstavy bol pomerne jednoduchý a pritom veľmi zaujímavý. Z depozitu múzea sa dostali po rokoch von artefakty, ktoré boli doslova len zlomkami dávnej minulosti a k nim na porovnanie naše repliky zbroje, mečov a šperkov, aby návštevník videl ako tieto predmety vyzerali v čase ich používania.

Táto výstava mala veľký ohlas aj u odbornej verejnosti, mysliac najmä riaditeľov múzeí na Slovensku. Z toho dôvodu sa zrodil nápad, že výstava bude putovná. Jej ďalšia zástavka bola v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci, s ktorým má naša škola úzku spoluprácu, keďže v minulosti sme pre nich  zhotovili repliky Lučeneckého pokladu, ktorý je v stálej expozícii múzea. V čase otvorenia výstavy sa súčasne otvárala aj výstava o histórii Avarov na Slovensku, ktorú realizovalo Podunajské múzeum v Komárne. Slovo dalo slovo a dohodli sme sa ,že pre toto múzeum vyrobíme repliku avarského vojaka, ktorého originály sú v depozite v múzeu. V čase realizácie tohto projektu sa putovná výstava presúvala s Pohronského múzea v Novej Bani do  Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi . Po zrealizovaní projektu Avarský vojak sme súčasne s Nocou múzeí otvárali výstavu v Podunajskom múzeu v Komárne pod názvom: „Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a to najlepšie z Hodruše“ výstavu navštívilo okolo 3000 návštevníkov a mala veľký úspech. Z juhu Slovenska sme sa presunuli na východ do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde výstava pobudla až do Vianoc 2018. S nástupom roka, po krátkej prestávke, výstava navštívila sever Slovenska  Podtatranské múzeum v Poprade a súčasne bola spojená aj s ukážkami remesiel našich žiakov.

Je tu nový školský rok a otvárame výstavu v Horehronskom múzeu v Brezne, ktorá potrvá do 22.10.2019 no a po krátkom odpočinku sa výstava presunie do Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, kde bude jej slávnostné otvorenie  23. januára 2020. Túto výstavu chceme doplniť aj o najlepšie remeselné a šperkárske práce, ktoré kedy na našej škole vznikli. Touto jubilejnou desiatou výstavou sa ukončí jej púť a origináli artefaktov sa vrátia do depozitu v Archeologického múzea SNM  a naše repliky do Hodruše-Hámrov do našej Súkromnej školy umeleckého priemyslu.

Cieľom  týchto výstav je  zviditeľniť schopnosti a remeselné zručnosti našich študentov umeleckých študijných odborov, ktorí dokážu s pomocou podkladov Archeologického múzea  vyrobiť repliky archeologických artefaktov, ktoré sa používali v dobách dávno minulých.  Naši archeológovia ich objavili, zdokumentovali a uložili do depozitu a naši študenti im vrátili život.  Na týchto výstavách bola  možnosť ich vidieť a porovnať  s našimi replikami.

/en/file/706876092247215345405563895011673419546624ojpg70687609_2247215345405563_895011673419546624_o.jpg

 

Ďalším cieľom bolo  aj, aby sa o tejto výstave dozvedela  široká laická či odborná  verejnosť, ale aby sme hlavne oslovili žiakov základných škôl lebo aj keď platí, že „Remeslo má zlaté dno“ remeselníkov v týchto odboroch je stále menej a menej .

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn