Overslaan en naar de inhoud gaan
Blog
Blog

Nejcennější jsou vlastní zkušenosti

Nejcennější jsou vlastní zkušenosti

Naše zdravotnická škola je již řadu let zapojená do různých projektů. Jedním z nich je projekt Erasmus + (projekt mobility osob) – Nejcennější jsou vlastní zkušenosti.

Ráda bych se s vámi podělila o své osobní poznatky a zkušenosti z výměnných pobytů v partnerských zdravotnických a sociálních zařízeních.

Byla jsem v několika projektech zapojená jako odborná učitelka a připravovala žákyně na jejich odbornou stáž.

Hned v úvodu upozorňuji, že jsem z generace, která neměla možnost vyjíždět do zahraničí a dnešním žákům trochu závidím jejich možnosti.

Říkám to proto, že opakovaně je problém hned v úvodu, a to získat zájemce, kteří by se chtěli do projektu zapojit.  Z velké části u nich hraje roli pohodlnost – je potřeba procvičovat komunikaci, modelové situace v ošetřovatelství, seznamovat se specifickou péčí o seniory atd. - veškerá příprava je mimo vyučování a většinou není zájem věnovat svůj volný čas těmto aktivitám.

Obavy z cizího prostředí, a hlavně malá znalost angličtiny jsou další důvody, proč se o projekt zpočátku nechtějí zajímat. Ale to je jen zpočátku!

Už při přípravných kurzech je vidět zájem. Po odborné stránce není problém, navazuje se úzká spolupráce mezi učitelkami a budoucími stážistkami. Postupně to není jen spolupráce, ale přátelský vztah, který dává jistotu, že učitelka bude na stáži s děvčaty a pomůže řešit cokoliv.

Téměř ve všech případech jsou děvčata pak příjemně překvapená přátelským přijetím na cizím pracovišti, seznamují se často s multikulturním týmem, s různými náboženskými tradicemi a zjišťují, že jejich vrstevníci v zahraničí mají podobné zájmy, postupně ztrácejí ostych a snaží se komunikovat.

Ať naše děvčata byla v Anglii, Norsku, Německu nebo na Slovensku, všude byla chválena za své praktické dovednosti a ochotu pracovat. S komunikací v angličtině to občas bylo slabší, ale proto tyto projekty jsou – aby se ztratil ostych, aby se rozšířila slovní zásoba, a aby si uvědomila, jakou mají obrovskou šanci uplatnit se kdekoliv v Evropě, pokud na sobě dál budou pracovat.

Na závěr bych ještě chtěla zdůraznit, že i pro nás učitelky jsou tyto výjezdy zdrojem nových poznatků a informací, navazování přátelství a motivací na sobě stále pracovat. I my učitelé se učíme od svých žáků.

Člověk se přece učí celý život a projekt mobility osob nás k tomu vede.

                                                                                                            Milena Marešová, odborná učitelka

                                                                                                            VOŠZ a SZŠ, Hradec Králové

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer

Vindt u het ook jammer dat de volwasseneneducatie nauwelijks bijdraagt aan het nieuwe decreet voor duaal leren?