chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Hobi muutmine karjääriks - mitteformaalse õppe rõõmud

05/10/2019
door NSS UK
Taal: ET
Document available also in: EN CS LV

Miks on hea mõte oma kirg karjääriks muuta?

Eelmisel aastal teatas Irish News, et üks kaheksast inimesest on muutnud oma isiklikud huvid karjääriks, sisenedes nendesse tööstusharudesse, mis hõlmavad muusikat ja tehnoloogiat. Hobi muutmine karjääriks võib tagada teile väga meeldiva tööelu, mis võimaldab teil keskenduda sellele, millest tõeliselt hoolite ja veedate rohkem aega tehes seda, mida kõige rohkem naudite. Noored võivad kaaluda oma huvide muutmist karjääriks kohe, kui haridustee on läbitud, kuid mõned tulevad sellele otsusele hilisemas elus.

/en/file/learningtoplaytheguitarjpglearning_to_play_the_guitar.jpg

Learning to play the guitar

Paljud inimesed võivad oma karjäärist loobuda ja otsustada oma tööelu mõnes etapis muuta. See võib olla raske otsus, sest töötajad peavad sageli alustama uue oskuste kogumi ülesehitamist ja loobuma kogemusest, mis nad on konkreetses töövaldkonnas saavutanud. Kuid karjääri muutmine võib olla üks põnevamaid ja vabastavamaid kogemusi, mida keegi võib iial tunda.


 

Erinevad harrastused, mis sobivad mitteformaalse õppe karjääri jaoks

Enamike hobisid saab kohandada mitteformaalse õppe karjäärivalikuteks, kuid mõned eriti sobivad huvid on:

 • Muusikariista mängimine - võite õpetada algajatest edasijõudnuteni oma kodus, nende kodus või mõnes muus suhteliselt vaikses keskkonnas. Saate oma tunnid algusest peale planeerida või kasutada olemasolevaid materjale, et aidata oma õpilastel uusi oskusi omandada.
 • Söögitegemine - saate keskenduda konkreetsele toiduvalmistamise valdkonnale, nagu küpsetamine või mõni rahvusköök. Peate veenduma, et teil on tundide andmiseks ja erinevate nõude ning toiduvalmistamisvahendite tagamiseks juurdepääs täielikult toimivale köögile. Grupitunnid võivad olla eriti lõbusad ja võimaldada teil rohkem raha teenida.
 • Fotograafia - selfide ja sotsiaalmeedias postitatud fotode ajastul tahavad kõik teada, kuidas teha häid pilte. Fotograafiatunnid võivad toimuda sõna otseses mõttes kõikjal - õues iga ilmaga või siseruumides keskendudes konkreetsetele teemadele. Kõik, mida tegema pead, on veenduda, et teil ja teie õpilastel on fotoaparaat kaasas.
 • Loovkirjutamine - saate muu hulgas valida, kas õpetada lühiloo, stsenaariumi, luule või romaani kirjutamist. Loovkirjutamise tundide suureks eeliseks on see, et nad võivad toimuda praktiliselt igal pool - kasutage oma ümbrust, et lisada oma õpilastele antud ülesannetele sügavust ja fookust ning kaaluge nende viimist muuseumi, kohvikusse, parki või teatrisse.
 • Puusepatööd - kui naudite vabal ajal mööbli valmistamist, võite kaaluda mitteametlikke õppetunde puusepatöödes. Kuna kvalifitseeritud töökohad muutuvad üha populaarsemaks, soovivad paljud inimesed õppida neid oskusi, mis on vaja praktilisema karjääri jaoks. Tundide läbiviimiseks on vaja piisavalt suurt töökoda - see võib olla loodud kodus või võite otsida ruume rentivaid ettevõtteid.
 • Kunst - see on väga lai teema, mis võiks keskenduda ühele konkreetsele valdkonnale, näiteks maastiku maalimine, või kombineerida erinevaid kunstiliike. Kunstiüritustel osalemine võib aidata õppijatel end väljendada, mis võib positiivselt mõjutada heaolu. Õppetunde saate läbi viia erinevates kohtades; see kõik sõltub kunsti liigist.
 • Käsitöö - kunstiala, mis väärib eraldi arutelu. Käsitöö võib hõlmata teiste hulgas õmblemist, tikkimist, kudumist, ehteid ja küünlaid. Nende oskuste õpetamist saab kombineerida oma toodete müümisega, mis annab teie ettevõttele suurema väljundi ja toob lisaraha. Sõltuvalt käsitööst, võivad tunnid toimuda paljudes erinevates kohtades.

/en/file/cookeryclassjpgcookery_class.jpg

Group cookery class


 

Mida õppijad teilt ootavad?

Mitteformaalne õppimine on tihti vabam kui formaalsed vormid selles mõttes, et õpetamise alustamiseks ei ole vaja omada konkreetseid või keerulisi kvalifikatsioone. Kuna puudub kindel õppekava või eeldatavad kindlaksmääratud standardid, piisab äri alustamiseks teie õigetest oskustest ja kogemustest. Täiskasvanud õppijad on võimelised enda jaoks võimalikke õpetajaid hindama ja tõenäoliselt otsivad õpetaja valimisel kogemusi ja tõelist huvi teema vastu. Peate veenduma, et teil on piisavad oskused ja et suudate selgitada, miks soovite valitud teemat õppijatele õpetada. Loomulikult, kui teil on olemas formaalsed kvalifikatsioonid, on nendele alati kasulik tähelepanu juhtida, et eristada teid teistest õpetajatest. Õppijad eeldavad, et õpetate neile otstarbekaid oskusi ja annate neile kasulikku teavet, nii et veenduge, et enne uue karjääriga alustamist olete neid võimelised edasi andma.

/en/file/artclassoutsidejpgart_class_outside.jpg

Student and teacher landscape painting

Arvestades, et õpikeskkond ei ole tavaliselt formaalne, ei oota õppijad, et järgiksite jäigalt plaani või hoiate tavapärases klassiruumis oodatavat distantsi - nad ootavad, et te samastute, olete vastastikku austavad ja oma lähenemisel vaba. Teie õpilased otsivad lõbusat kogemust, seega veenduge, et teil on ka lõbus! 

 

Samuti võib teile huvi pakkuda:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10 van 13 weergegeven
 • afbeelding van Daniela Paula Martinsone
  Ikviens cilvēks vēlētos savas personiskās intereses pārvērst iztikas avotā, bet ne katrs līdz galam aptver, ka ilgtermiņā arī darbs nozarē, kas sākotnēji bijis vaļasprieks hobija līmenī, kļūst pierasts un izveidojas rutīna. Turklāt reizēm saskarties ar izdegšanas sindromu vieglāk ir tieši darot darbu, par kura rezultātiem un darba augļiem "degam" ar visu sirdi un dvēseli.
  Mūsdienās neformālajai izglītībai ir lieliska iespēja attīstīties meistarklasēs, kuras rīko aizvien vairāk visdažādāko jomu līderi. Tās ļauj stādāt, izglītojot citus par savu aizraušanos un palīdzot augt konkrētajā jomā  arī citiem, tomēr tas nav pilnas slodzes darbs, kas nodrošina iespēju to izmantot kā piepelnīšanos, ne galveno iztikas avotu, kas attiecīgi uzliek stresu par konkrētu ienākumu nodrošināšanu attiecīgā laika periodā. 
  Bet apmeklējot meistarklases lielākais ieguvums ir tas, ka mēs ne tikai izvēlamies, ko vēlamies apgūt, bet arī izvēlamies cilvēku ar visām viņa rakstura iezīmēm, lai iedvesmotos arī no paša meistarklases vadītāja kā personības, kas mūs uzrunā.
 • afbeelding van Kaja Kesküla
  Enamasti räägitakse karjääri planeerimise vajalikkusest noortele, samas olukord karjäärimuutuseks võib tekkida igas eas koos vajadusega saada piisavalt info oma otsuste tegemiseks. Tööelu erinevate valikute realiseerumine uueks karjääriks on suureks väljakutseks igas eas. Küll tähendab hobi muutmine karjääriks suure tõenäosusega ka iseendale tööandjaks hakkamist. Enamasti on töökoha leidmine hobipõhiselt siiski keerulisem kui mitte võimatu. Teiste sõnadega tuleb hakata ettevõtjaks koos kõige sellega kaasnevaga. Mis tähendab ka töötajana töötamisele lisaks ka tööandjaks hakkamist. Alustava ettevõtja ja õppija jaoks on sellega seoses vaja palju infot, uusi teadmisi ja uusi oskusi ning kõige selle samm-sammult mõistlikku rakendamist. Ettevõtlusõpe koos areneva arusaamisega oma ettevõttest ja panustamisega võimaldab uue karjäärivaliku edukalt realiseerida, kasuks tuleb ka nõustamine või mentorlus. Oluliseks valikuks võib selline karjäärivõimalus kujuneda vanemas eas, kui mingil põhjusel ei ole võimalik töötajana jätkata. 
 • afbeelding van Edmunds Labunskis
  Pēdējā laikā neformālās izglītības iespējas tiek piedāvātas ar vien plašāk visdažādākajām vecuma grupām. Lai gan tās bieži vien neuzlabos konkurētspēju darba tirgū, tas ir lielisks veids kā sevi pilnveidot un attīstīt dažādas prasmes, kā arī lietderīgi pavadīt brīvo laiku. 
 • afbeelding van Paula Dauginoviča
  Gaisotne, kādu rada neformālā izglītība ir nepiespiesta un prieka pilna. Lai sāktu mācīt – nav nepieciešama konkrēta vai īpaši augsta kvalifikācija, jo galvenais ir īstās prasmes un pieredze. Diemžēl, mūsdienās daudzi to aizmirst, jo uzsvaru liek uz “iekaltām”zināšanām, nevis prasmēm, kuras skolēns iegūst, pašam darot. Man ļoti patika ideja par virzienu “radošā rakstīšana”, kuru varētu integrēt neformālajā izglītībā. Labs veids, kā skolēniem rakstīt īsstāstus par sev interesējošām tēmām, piemēram, kino sižetu. 
 • afbeelding van Viktorija Hehtojane
  Neformālās izglītības apmeklēšana vienmēr bijusi prieka mirklis gan bērniem, gan pieaugušajiem. Radošums, neformāla gaisotne ir tas, kas atraisa mazā un lielā cilvēka potenciālu. Vaļasprieks mijas ar attīstību, jo mācot, cilvēks pats mācās. Neformālās izglītības principiem vajadzētu tikt pakāpeniski integrētiem ikdienas mācību procesā skolā. Vismaz gaisotni un nepiespiestas sajūtas vidi. Bērniem ir svarīga drošības sajūta, izpaužoties brīvi, bez nosodījuma, citādāk izkārtotā telpā, kā skolā, bērns atraisa savu potenciālu. Neformālā izglītība ir svēta lieta cilvēkiem, kuri ir aizrāvušies ar hobiju, un vēlas nodot to tālāk. Labi, ka neformālās izglītības pasniedzējiem nav nepieciešama augstākā pedagoģiskā izglītība, lai mācītu SKOLĒNUS. 
 • afbeelding van Undīne Podniece
  Manuprāt, šādai dzīves pieejai ir kā kokam divi gali. Protams, ir ļoti patīkami darīt algotu darbu, kas tajā pat laikā ir hobijs un vaļasprieks, ir lielāka motivācija tajā ieguldīt savas pūles, bet brīdī, ja šajā darbā kaut kas notiek ne tā, kā plānots, tiek sabojāts ne tikai priekšstats par darbu, bet tiek zaudēts arī esošais vaļasprieks, un tas, manuprāt, ir daudz grūtāk pieņemami. 
 • afbeelding van Anna Lasmane
  Pateicoties sociālajiem medijiem, musdienas viss ir iespējams, vajag tikai gribēt! Ja agrāk, lai reklamētos un darīt par sevi zināmu plašākai auditorijai bija nepieciešams mārketingā ieguldīt milzu līdzekļus, tad tagad, ja ir interesants un vizuāli pievilcīgs saturs, par sevi un savu produktu, vai tā būtu kleitu šūšana, sveču liešana, vai jebkura cita nodarbe kas sagādā prieku un ko var pārvēst par biznesu, sasniegt potenciālos klientus ir daudz vieglāk.
 • afbeelding van Liene Feodorova
  Neformālās izglītības ietvaros var pilnveidot sev interesējošas lietas, piemēram, spēlēt ģitāru, gleznot,gatavot ēst. Viens no projektiem, kurā motivē skolēnus apgūt jaunas lietas ir projekts AWARD ( The Duke of Edinburgh's International Award Latvia). https://www.facebook.com/awardLATVIA/  Cilvēki no bērnības apgūstot sev interesējošas lietas var iegūt saistītu profesiju nākotnē. 
 • afbeelding van Ērika Grigorjeva
  Raksts liek aizdomāties tiem cilvēkiem,kuriem šķiet,ka vaļasprieks var nebūt tikai izklaide,nodarbošanās dvēselei,bet gan darbs par,ko var saņemt atalgojumu. Likt izvērtēt vai pašreizējā darba vieta ir tā vieta uz kuru dodas ar prieku. Patiesībā katrs no mums var nopelnīt naudu darot to,ko patīk darīt. Tikai mums jāspēj saņemties,mainīties un izdarīt pareizo izvēli,lai strādātu darbu,kas atbilst mūsu interesēm.
 • afbeelding van Laima Mitenberga
  Laimīgs ir tas cilvēks, kurš strādā darbu, kas viņam patīk. Ja ar vaļasprieku arī pastāv iespēja nopelnīt, tad tas jau ir arī veiksmīgs cilvēks. Kad mums patīk savs darbs, tad mēs spējam tā izpildei veltīt daudz vairāk laika, izdarīt vairāk un izdarīt to kvalitatīvāk. Mūsdienās ir daudz piemēru tam, kā vaļasprieks spēj pārvērsties par galveno ienākuma avotu. Kā, piemēram, daudzas sievietes atrodoties bērnu kopšanas atvaļinājumā rod sevī vēlmi kaut ko radīt. Lielākā daļa ir atklājušas sevī vēlmi šūt un izmantojot neformālās izglītības iespējas, pilnveido vai arī iegūst šīs prasmes dažādos kursos. Šujot savas nišas apģērbus, viņas spēj iegūt savu klientu loku un pat nodrošināt sev iztiku.
  Manuprāt, neformālā izglītība ir lieliska iespēja tiem, kuri vēlas savā dzīvē kaut ko mainīt, ja jūtas neapmierināti un nepiepildīti savā tagadējā amatā. Varbūt kādam ir kāds sen lolots sapnis par pavāra profesiju vai, piemēram, fotografēšanu, bet nav bijusi iespēja izglītoties šajā jomā, tad izmantojot neformālās izglītības piedāvātās iespējas, šo vēlmi var arī īstenot. Un, nekad nav par vēlu mainīt savu darbu un strādāt tur, kur var ne tikai nopelnīt, bet arī rast prieku.