chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Przeciwdziałanie wczesnemu kończeniu nauki w kształceniu i szkoleniu zawodowym? Potrzebujesz nowego zestawu narzędzi Cedefop!

29/08/2019
door Andrew McCoshan
Taal: PL
Document available also in: EN RO HR DE HU EL CS

/nl/file/cedefop-tool-vet-education-leavers-1Cedefop tool VET education leavers

Cedefop tool VET education leavers

tłumaczenie NSS Polska

Koordynator tematyczny EPALE, Andrew McCoshan, przeprowadził wywiad z Irene Psifidou, ekspertem z Cedefop, na temat zaktualizowanego i odnowionego zestawu narzędzi do pomocy w przeciwdziałaniu wczesnemu kończeniu nauki.

 

Dlaczego taki zestaw narzędzi?

Wczesne kończenie nauki jest kluczowym zagadnieniem w Europie. Pomimo sukcesów w zmniejszaniu liczby młodych ludzi, którzy opuszczają szkołę średnią 1. stopnia, wczesne kończenie nauki wciąż dotyka jednego na dziesięciu młodych dorosłych - w niektórych miejscach liczba ta jest znacznie wyższa. Osoby przedwcześnie kończące naukę są narażone na wysokie ryzyko wykluczenia społecznego.


Departament nauki i zatrudnienia Cedefop od 2010 r. jest zaangażowany w szereg działań wspierających Komisję Europejską i państwa członkowskie UE w osiągnięciu strategicznego celu UE polegającego na obniżeniu wskaźnika wczesnego kończenia nauki poniżej 10% do 2020 r.


W 2013 r. zebraliśmy zespół ekspertów i zleciliśmy trzyletnie badania w celu poznania skali i przyczyn przedwczesnego kończenia nauki w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego oraz sposobów na rozwiązanie tego problemu. W celu zapewnienia wsparcia dla praktyków i decydentów, w maju 2017 r. uruchomiliśmy zestaw narzędzi VET, który ma na celu:

• pomoc młodym ludziom zagrożonym przedwczesnym porzuceniem nauki, aby mogli kontynuować kształcenie i szkolenie oraz zdobyć kwalifikacje;

• pomoc osobom wcześnie kończącym naukę w powrocie do cyklu edukacji i na rynek pracy.

Dlaczego odnowiony zestaw narzędzi?

Od czasu uruchomienia zestawu narzędzi poprawiliśmy jego użyteczność i wzbogaciliśmy jego zasoby o więcej danych, dobre praktyki, wskazówki i narzędzia wspierające projektowanie, wdrażanie i ocenę polityki w zakresie przeciwdziałania wczesnemu kończeniu nauki. Wzbogacona wersja została uruchomiona w maju 2019 r. na naszym forum, które zorganizowaliśmy wspólnie z platformą Uczenia się przez Całe Życie podczas prezydencji rumuńskiej.

Do kogo skierowany jest zestaw narzędzi?

Celem tego zestawu narzędzi jest pomoc osobom zajmującym się kształceniem i szkoleniem zawodowym oraz decydentom politycznym w przeciwdziałaniu wczesnemu kończeniu nauki na każdym etapie, od identyfikowania zagrożonych uczniów i monitorowania osób przedwcześnie kończących naukę, poprzez opracowywanie i wdrażanie środków wsparcia, aż po ocenę narzędzi.

Etapy, w których zestaw narzędzi może wspierać użytkowników

/nl/file/cedefop-tool-vet-education-leaversCedefop tool VET education leavers

Cedefop tool VET education leavers

 

Zestaw narzędzi może być przydatny dla osób pracujących w ministerstwach, szkołach zawodowych, firmach, centrach poradnictwa, publicznych służbach zatrudnienia, usługach społecznych lub organizacjach młodzieżowych.

 

Jak można korzystać z zestawu narzędzi?

Zestaw narzędzi oferuje zasoby ze wszystkich krajów europejskich, które można wykorzystać do:

• promowania refleksji i dialogu między decydentami i praktykami na temat aktualnych strategii walki z wczesnym kończeniem nauki;

• wspierania procesów decyzyjnych poprzez opracowywanie planów działania inspirowanych wskazówkami z zestawu narzędzi oraz poradami i dobrymi praktykami.

Na stronie internetowej Cedefop pokazuje szereg sugerowanych działań związanych z korzystaniem z zestawu narzędzi.

 

 „Istnieje szeroki wachlarz dokumentów, które każdy może pobrać i użyć ich  podczas warsztatów, szkoleń lub innych wydarzeń.”

Co uważasz za innowacyjne w tym zestawie narzędzi?

Narzędzie ma wiele innowacyjnych aspektów. Jego wysoka interaktywność jest jedną z nich. Użytkownicy mogą przesyłać swoje dobre praktyki lub narzędzia; mogą proponować artykuły na blogach; mogą przeszukiwać ponad 200 zasobów najlepszych praktyk, publikacji, narzędzi, statystyk za pomocą kilku zmiennych wyszukiwania, aby uzyskać wyniki dostosowane do ich potrzeb; mogą korzystać z interaktywnych narzędzi; mogą pobierać i wypełniać plany oceny i wytyczne w celu monitorowania i oceny swoich praktyk. Mogą także ubiegać się o członkostwo w internetowej społeczności Cedefop, tzw. „Ambasadorach”, którzy zajmują się wczesnym kończeniem nauki.

 

Na czym polega społeczność online?

Ponad 60 ambasadorów z 18 krajów aktywnie uczestniczy w dyskusjach online, przedstawiając nowe najlepsze praktyki, przekazując informacje zwrotne na temat przydatności zestawu narzędzi w ten sposób przyczyniając się do jego dalszego rozwoju. Są one źródłem zasobów wiedzy specjalistycznej na temat przeciwdziałania wczesnemu kończeniu w ramach VET. Społeczność rozwija się stopniowo, obejmując wszystkie kraje europejskie i stowarzyszone.

 

Czy istnieje specjalne narzędzie dla instytucji VET?

Tak, wśród dostępnych zasobów znajduje się narzędzie dla instytucji VET. Proponuje konkretne kroki, które mogą pomóc zrozumieć obecne wzorce wczesnego kończenia nauki, przeanalizować działania mające na celu ich rozwiązanie oraz opracować plan działania w celu poprawy podejścia instytucjonalnego. Proponuje pytania do refleksji, narzędzie przesiewowe do oceny obecnego instytucjonalnego podejścia do walki z wczesnym kończeniem nauki oraz szablon do opracowania planu działania, który można wykorzystać jako część ćwiczenia indywidualnego lub grupowego.

Istnieje również plan ewaluacji w celu monitorowania i oceny konkretnych polityk i środków, które mają być stosowane przez organizatorów kształcenia. Mogą korzystać z planu przy opracowywaniu podejścia do monitorowania i oceny.

   

Jak udany jest ten zestaw narzędzi i dlaczego?

Już tysiące użytkowników skorzystało z tego zestawu narzędzi a opinie na temat jego przydatności były bardzo pozytywne. Myślę, że głównym powodem tego jest jego duże znaczenie dla użytkowników i łatwość obsługi, co wynika z partycypacyjnego podejścia Cedefop, w które zaangażowani są decydenci i instytucje VET w całej Europie.

 

Jak oceniasz rozwój zestawu narzędzi w przyszłości?

Naszym celem jest systematyczne wzbogacanie zestawu praktycznymi narzędziami istotnymi dla użytkowników, a także rozszerzenie go na inne szczególnie wrażliwe grupy. W 2020 r. planujemy wprowadzić podobny zestaw narzędzi dla młodych ludzi pozostających poza sferą zatrudnienia i edukacji, czyli tych którzy jednocześnie nie uczą się, nie pracują ani nie przygotowują się do zawodu (NEET) oraz dla dorosłych o niskich kwalifikacjach.

„Naszą wizją jest stworzenie punktu kompleksowej obsługi w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego w celu włączenia społecznego i integracji na rynku pracy”.

Dzięki takim zasobom zaoferujemy krajom dodatkowe wsparcie w walce z wczesnym kończeniem nauki, pomoc w zwiększaniu zatrudnienia młodzieży i podnoszeniu umiejętności.


Irene Psifidou jest twórczynią „Zestawu narzędzi kształcenia i szkolenia zawodowego Cedefop w zakresie przeciwdziałania wczesnemu kończeniu nauki”. Zarządza pracami Cedefop nad kształceniem i szkoleniem zawodowym w zakresie integracji społecznej i integracji rynku pracy, i od ponad 16 lat pracuje jako ekspert w dziedzinie polityki kształcenia i szkolenia na poziomie europejskim i międzynarodowym.

     

Pracujesz z osobami zagrożonymi wykluczeniem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2 van 2 weergegeven
 • afbeelding van Teodor GHITESCU
  Cauza fundamentala  a părăsirii timpurii a școlii precum și apariția categoriilor sociale defavorizate este guvernarea capitalistă, care îmbogățește continuu câteva  grupuri de persoane privilegiate și sărăcește continuu majoritatea populației până la limita de supraviețuire.
  Legalizarea șomajului și migrația economică sau socială (ca urmare conflictelor militare susținute de companiile transnaționale, prin statele liberale obediente) este o alta sursă generatoare de categorii defavorizate și o cauză a părăsirii timpurii a școlii.
  În concluzie, singura soluție pentru intrarea în normalitate educațională, economică și socială, este eliminarea cauzei, nu acțiuni asupra efectelor așa cum sunt cele propuse prin „instrumentele” de la Cedefop!
  Educația ar trebui sa-și schimbe radical conținuturile și obiectivele, spre dezvoltare durabilă și echitate socioeconomică, altfel consumă inutil resurse materiale, umane, energetice și informaționale, producând manipulare intelectuală în loc de productivitate în muncă și bunăstare.
  Iată o cale de reorientare a educației, în general și a celei pentru dispariția categoriilor defavorizate: 
 • afbeelding van Andrew McCoshan
  Thank you, it’s good to have your inputs. Personally, I wouldn’t contradict your arguments. On a practical level, however, we need to tackle the causes for the sake of future generations as well as tackling the effects, through measures like this toolkit, for people who have already been affected by negative school experiences and other factors. In short, we need both.