chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Jak Hanka a Jirka z Lipky ve Finsku k poznání přišli, část pátá

23/08/2019
door Pavla Švecová
Taal: CS

Když jsme na začátku roku 2018 vyplňovali všechna potřebná políčka v projektové žádosti pro Mobility pracovníků ve vzdělávání dospělých, neměli Hanka a Jirka ještě moc představu, co je bude čekat, pokud nám projekt schválí. O to nadšenější se v půlce října vrátili ze své mobility ve Finsku. Během svého pobytu nám, kancelářským krysám, posílali střípky svých každodenních objevů a zjištění o tom, jak to vlastně ve finských školách funguje.

Právě se k vám dostává pátá část jejich zápisků. 

 

Sněží!

První vločky dopadají na zem a za chvíli přichází blátivá vánice. Na dětském hřišti u školy divočí děti. Přijela pojízdná knihovna. Prý je dnes mezinárodní den učitelů, a tak den začíná přípitkem učitelů zrovna ve chvíli, kdy vstupujeme do sborovny základní školy. Ve Finsku je prostě všechno jinak.

Tak to zkusme stejně udělat i s naší otázkou.

VÍTEJTE U DALŠÍHO FINSKÉHO REPORTU!

 

Proč jsou finské děti ve školách NEšťastné?

Protože….

a) musí o přestávkách ven, i když je tam vánice

b) jdou do speciální třídy, když jim to ve škole nejde, a odtud na „učiliště“

c) si můžou půjčovat knížky jen v pojízdné knihovně

d) věří učitelům

e) učitelé věří dětem

Těžká odpověď? Ne tak docela. Najdete ji níže v textu ;-)

 

Tervehdys!

 

Hanka a Jirka

.

.

.

.

.

.

Odpověď na otázku č. 5: Správná, tedy vlastně nesprávná odpověď, není ani jedna.

Finské děti jsou šťastné nejen proto, že jim učitelé opravdu věří a oni věří učitelům, ale také proto že povinně chodí na každou velkou přestávku za každého počasí ven na plně vybavené venkovní multifunkční hřiště (3x denně), a těší se na den, kdy k nim přijede pojízdná knihovna (1x týdně), aby si půjčili další knížky. A jak je to s tou speciální třídou? O tom je další úspěch finského školství.

/ga/file/5editedjpg5_edited.jpg

Úspěch finského školství č. 5: Neumíš, nevadí, i tak buď šťastná.

Finská škola je jeden velký obývací pokoj. Do primary school (1. st. ZŠ) nás veze Lotta, dcera ředitele střední školy a naší hostitelské organizace EduKarjala. Nešla jí matematika a další předměty, a tak v deváté třídě přestoupila do speciální třídy. Dostala péči speciálního pedagoga a asistentů. Společně vybrali střední odbornou školu vzdělávající instruktory volného času. Teď je šťastná, vzpomíná na velkou podporu školy, rozhodla se zůstat ve městě a těší se na svou práci. Když jsou šťastné děti, je šťastné i vzdělávání. „Věřím svému řediteli.“ „Věřím finskému školství.“ „Věřím svým žákům.“ Jen my pořád nevěříme. Nevěříte první den, odoláváme i druhý den, ale když to slyšíme pět dní za sebou na třech různých školách od různých učitelů, spadne nám brada. Respekt – čest – důvěra by jinak zněly v Číně i v Jičíně. Ve Finsku je to skutečnost. Slovy jednoho z učitelů „finské školství je nejsilnější věc Finska“. Čtvrtá třída má zrovna přírodovědu, tříďas je chlap a jeho asistent je taky chlap. U šesťáků je matematika, kterou s třídní učitelkou připravila speciální pedagožka. Je tu s ní i v hodině a podporuje nejen žáky, ale i učitelku. Než přijede autobusová knihovna (bus library), propojí se odsunutím pohyblivé zdi dvě třetí třídy a stoly a židle na kolečkách se z hnízd mrknutím oka změní v posluchárnu, kde současně učí dvě učitelky za podpory dvou asistentek.

 

Že by výjimečná škola? Ano. Ale takové jsou všechny základky - plus mínus 3% dle poslední evaluace.

 

Inovace bez legrace. Strategie bez apatie. Finsko.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn