chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Nowe badanie pokazuje, że stereotypy dotyczące umiejętności uczenia się zmniejszają szanse rekrutacyjne osób starszych

13/08/2019
door Konrad Turek
Taal: PL

W artykule opublikowany w maju 2019 r. w czołowym czasopiśmie naukowym “Work, Employment and Society” Konrad Turek i Kène Henkens z Netherlands Interdisciplinary Demographic Institute (Holenderski Interdyscyplinarny Instytut Demograficzny, część Holenderskiej Akademii Nauk) prezentują wyniki badania na temat tego, jaki wpływ na niską zatrudnialność osób starszych mają stereotypy wiekowe związane z umiejętnościami. Na podstawie reprezentatywnych danych sondażowych z największych w Polsce badań pracodawców (2010-2015; N=80.017), ocenili oni wpływ wymagań dotyczących umiejętności na prawdopodobieństwo zatrudnienia osób starszych. W badaniu, pracodawcy poszukujący pracowników opisywali oferowaną pozycję oraz jej wymagania, m.in. w zakresie umiejętności i wieku.

/nl/file/hands-5453941280pnghands-545394_1280.png

                          

Wyniki badania dowodzą, że osoby starsze mają znacząco niższe szanse na zatrudnienie w pracach, które wymagają umiejętności uczenia się. Jeżeli stanowisko przewidywało intensywne szkolenie, prawdopodobieństwo zaakceptowania kandydata w wieku 50 lat lub więcej było o 6,1 punktu procentowego niższe, niż w sytuacji, gdy nie było takich wymagań. Wyniki te są zgodne z licznymi wcześniejszymi badaniami stereotypów wiekowych, wedle których zdolność uczenia się i rozwoju spada wraz z wiekiem. Wiemy również, że osoby starsze powszechnie otrzymują mniej możliwości uczestniczenia w szkoleniach w pracy. Jednak badanie Turka i Henkensa dodatkowo dowodzi, że pracodawcy są mniej skłonni zatrudnić starszych kandydatów do prac wymagających szkolenia.

Oprócz umiejętności uczenia się, wyniki opisywane w artykule wskazują na silne negatywne efekty związane ze stereotypami wiekowymi dotyczącymi umiejętności komputerowych i kreatywności. Bazując na tych rezultatach, możemy oczekiwać, że na dzisiejszym rynku pracy osoby starsze będą napotykać poważne problemy. Połączenie silnych dyskryminujących efektów na wspomnianych wymiarach rysuje obraz starszego pracownika jako niezdolnego do adaptacji do nowoczesnej gospodarki, w której rośnie zapotrzebowanie na zdolności komputerowe, kreatywność, innowacyjność i zdolność do rozwoju. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być szczególnie szkodliwe dla takich krajów, jak Polska, które muszą lepiej wykorzystywać kapitał ludzki, aby rozwinąć gospodarkę zdolną do współzawodnictwa z Europą Zachodnią. Ignorowanie potencjału generacji 50-plus w sytuacji, gdy wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi będzie rósł z 22,2% w 2010 r. do 37% w 2030 r., może blokować rozwój gospodarczy.

Wyniki badania Turka i Henkensa sugerują, że stereotypy wiekowe bezpośrednio blokują zatrudnialność osób starszych i możliwość wykorzystania ich potencjału. Jak dowodzą inne badania, starszy wiek nie jest barierą dla rozwoju umiejętności z zakresu nowych technologii. Również powszechny stereotyp o niskiej kreatywności starszych pracowników nie znajduje poparcia w danych. Co najważniejsze, w wymiarze kognitywnym, proces starzenia się nie wpływa na zdolność do uczenia się 50- i 60-latków na tyle, aby miało to wpływ na efektywność szkoleń. Niemniej, negatywne stereotypowe opinie na ten temat podzielane przez pracodawców stanowią istotną barierę dla zatrudnienia i inwestowania w rozwój osób starszych. Ponadto, motywacja do uczenia się zależy od poczucia pewności względem swoich umiejętności i może być ona zaniżona przez stereotypy. Wyniki przedstawione w artykule wspierają tezę, że w niektórych wymiarach dzisiejszy rynek pracy nie sprzyja starszym pracownikom i blokuje możliwości wykorzystania ich potencjału.

Pełny artykuł w ogólnodostępnej wersji można znaleźć tutaj:

Turek, K., & Henkens, K. (2019). How Skill Requirements Affect the Likelihood of Recruitment of Older Workers in Poland: The Indirect Role of Age Stereotypes. Work, Employment and Society. https://doi.org/10.1177/0950017019847943

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email