Overslaan en naar de inhoud gaan
Blog
Blog

Souhrn EPALE: téma června a července – neformální a informální učení

Tematický koordinátor EPALE Markus Palmén komentuje téma, na které bylo EPALE zaměřené v měsících červnu a červenci 2019.

Non-formal and informal learning EPALE

 

Tematický koordinátor EPALE Markus Palmén komentuje téma, na které bylo EPALE zaměřené v měsících červnu a červenci 2019.

Informální učení je všudypřítomné

– Michael Kenny vstupuje na scénu se svým blogem, ve kterém vyjadřuje názor, že neformální učení je životní mízou celoživotního učení, že je skutečně součástí lidské přirozenosti. Všechny lidské aktivity v sobě obsahují prvek učení, často nezáměrného. A informální učení se významně překrývá s aktivitami neformálního a formálního učení. Kenny zmiňuje počítače jako mocný zdroj informálního učení – zamyslete se například nad tím, jakým učebním nástrojem je YouTube, když přes polovina jeho uživatelů uvádí, že ho používají k učení.

– V oblasti občanského vzdělávání výzkumnice Madeleine Le Bourdon ve svém blogu vyjadřuje názor, že neformální učební prostory ovlivňují výstupy učení více, než si uvědomujeme. Sdílí praktická doporučení pro vzdělavatele, kteří učí témata globálního občanského vzdělávání, včetně například interakce mezi studujícími mimo třídu.

– Pokud vás zajímá téma občanského vzdělávání, nepropásněte článek Davida Mallowse. Posbíral příklady dobré praxe od uživatelů EPALE na téma občanského vzdělávání, což bylo tématem EPALE v květnu.

– Považují rodiče malých dětí rodičovskou dovolenou za zkušenost informálního učení? Udělal jsem rozhovor s třemi rodiči z různých koutů Evropy, abych lépe porozuměl učebním aspektům rodičovství. Všichni zpovídaní hovořili o tom, že se zlepšily jejich interpersonální dovednosti, a že celkově získali vyrovnanější pohled na práci a život.

 

Neformální vzdělávání je společenská síla

– Sektor vzdělávání dospělých se mění: abych uvedl hrubý přehled o situaci, máme zde lidi z praxe v předdůchodovém věku s nesmírnou praktickou zkušeností, a vedle toho novou generaci vzdělavatelů dospělých, kteří vzdělávání dospělých vystudovali na univerzitě. Mezi teoretičtější univerzitní přípravou a praktičtěji zaměřenému vzdělávání z rukou odborníků z praxe existuje mezera. Cílem projektu INTALL je tuto mezeru překlenout. Přečtěte si o projektu více v rozhovoru tematické koordinátorky Giny Ebner s profesorkou Reginou Egetenmeyer.

– Siobhán O’Reilly je ředitelkou organizace FamiliBase, centra pro děti mládež v Irsku. V blogovém příspěvku osvětluje metody své organizace při kombinování formálního, neformálního a informálního učení  v rámci poskytování služeb ve znevýhodněných komunitách. „Zvláštní přísadou“ v jejich práci je spoluvytváření vzdělávacích řešení společně se zástupci komunity.

– Podíval jsem se také na zlatý hřeb z doby před sedmi lety – video-rozhovor se váženým stařešinou švédského neformálního vzdělávání, Göstou Vestlundem – v době, kdy to píšu mu bylo 106 let! Gösta navrhl, aby se severské neformální vzdělávání dospělých (Nordic Folkbildning) stalo součástí UNESCO seznamu nehmotného kulturního dědictví.

–  V rámci zmiňovaného tématu EPALE uveřejnilo také podcastový rozhovor, který uváděl tematický koordinátor EPALE Simon Broek. Poslechněte si Brigitte Bosche a Annu Strauch z německého Institutu pro vzdělávání dospělých, které hovoří o projektu Gretino portfolio Plus . Cílem projektu je vyvinout proces uznávání učitelských/školitelských kompetencí napříč poskytovateli vzdělávání dospělých. Stručně řečeno, napomoci uznávání výstupů neformálního vzdělávání a informálního učení pro vzdělavatele dospělých.

A který byl váš nejoblíbenější článek nebo zdroj, který jste v červnu a červenci na EPALE našli? Sdílejte vaše postřehy v sekci komentářů.

Login (4)

Wil je een andere taal?

Dit document is beschikbaar in meerdere talen. Kies de taal hieronder.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer

Vindt u het ook jammer dat de volwasseneneducatie nauwelijks bijdraagt aan het nieuwe decreet voor duaal leren?