chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

NEUROANDRAGOGIKA PRZECIW WYKLUCZENIU

05/08/2019
door Monika Kurzawa
Taal: PL

NEUROANDRAGOGIKA PRZECIW WYKLUCZENIU to projekt  realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, koordynowany przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi w partnerstwie z organizacjami z Austrii, Czech, Grecji, Wielkiej Brytanii i Węgier. Projekt promuje ideę wykorzystania najnowszej wiedzy na temat neurodydaktyki w kształceniu osób dorosłych z grup defaworyzowanych (m.in. bezrobotni, nieaktywni zawodowo, osoby 50+, niepełnosprawni, imigranci, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby z obszarów nisko zurbanizowanych itp.).

/pl/file/neuroandragogy10png-1neuroandragogy_1_0.png

Osoby ze wskazanych przez konsorcjum projektu finalnych grup docelowych wykazują deficyty związane z kompetencjami warunkującymi skuteczne uczestniczenie w życiu społecznym i zawodowym. Kompetencje te to m.in. pozyskiwanie i przetwarzanie informacji, krytyczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, automotywacja, analiza własnych doświadczeń, kreatywność. Często brakuje im również wewnętrznego przekonania, że z wiekiem uczenie się nowych rzeczy jest możliwe i satysfakcjonujące. W związku z tym te grupy docelowe zagrożone są, w mniejszym lub w większym stopniu, wykluczeniem społecznym i kulturalnym.

Finalnymi beneficjentami są osoby z grup defaworyzowanych, ale projekt jest również skierowany do nauczycieli, edukatorów, trenerów współpracujący ze szkołami dla dorosłych oraz instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu. Ponadto rezultaty projektu mogą być wykorzystane przez instytucje zajmujące się szeroko pojętą edukacją dorosłych.   

Wśród wspomnianych rezultatów projektu możemy znaleźć: 
- program szkolenia dla nauczycieli i edukatorów osób dorosłych pt. "Neuroandragogika w kształceniu dorosłych zagrożonych 
wykluczeniem”, 
- materiały dydaktyczne dla nauczycieli i edukatorów, 
- materiały szkoleniowe dla uczestników warsztatów – dorosłych uczących się z grup defaworyzowanych, 
- platformę edukacyjną "Neuroandragogika przeciw wykluczeniu” (https://platform.neuroandragogy.eu). 
Wypracowane w projekcie rezultaty dostępne są dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej projektu
www.neuroandragogy.eu. 

                       

Ponadto partnerstwo projektu, wspólnie z osobami uczestniczącymi w fazie pilotażowej, opracowało publikację zatytułowaną „Neuroandragogika przeciw wykluczeniu: strategie, rekomendacje i dobre praktyki” (‘Neuronandragogy against exclusion- strategy, recommendations and good practices), która jest podsumowaniem doświadczeń zebranych podczas testowania produktów projektu. W zawartej w publikacji serii artykułów edukatorzy pracujący z grupami docelowymi, opisali zgromadzone w czasie warsztatów doświadczenia oraz własne wnioski i refleksje dotyczące wykorzystania opracowanych w projekcie materiałów w pracy z osobami defaworyzowanymi. Założeniem publikacji jest również próba określenia rekomendowanych kontekstów wykorzystania najnowszych zdobyczy neuronauk w edukacji dorosłych. 

Wiedza o ludzkim mózgu i wzorach, według których gromadzi i selekcjonuje informacje, była inspiracją do opracowania zestawu materiałów i narzędzi, które aktywnie i niekonwencjonalnie wspomogą procesy nauczania i uczenia się dorosłych.

Projekt Neuroandragogika przeciw wykluczeniu stworzył unikalną okazję zapoznania się z najnowszymi teoriami dotyczącymi efektywnej edukacji dorosłych, jak również wykorzystania tej wiedzy w praktyce.

Uczestnikom projektu zaproponowano innowacyjne narzędzia w postaci platformy e-learningowej, która jak najbardziej wpisuje się w najnowsze trendy edukacyjne. Dwustopniowy pilotaż projektu z jednej strony angażował edukatorów, oferując im szkolenie face-to-face i on–line, poświęcone dydaktyce osób dorosłych zagrożonych wykluczeniem. Poznali techniki aktywujące mózg, sposoby jak organizować środowisko uczenia, w jaki sposób opracować materiały, które  pomagają zrozumieć i zapamiętać nową wiedzę. Z drugiej strony mogli oni zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, pracując ze swoimi grupami uczniów (osoby dorosłe kontynuujące naukę, kobiety powracające na rynek pracy, osoby dorosłe z doświadczeniem migracyjnym, młodzi dorośli, którzy porzucili tradycyjna ścieżkę edukacji). Korzystając z platformy e-learningowej mieli możliwość skonsultowania z ekspertami swoich własnych kursów i samodzielnego zaprojektowania ich w sposób wykorzystujący najnowsze trendy i techniki oparte o neuronauki.

Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się do promocji indywidualnego i niestandardowego podejścia do edukacji osób dorosłych. Podejścia, które ma na uwadze każdego ucznia z osobna, jego preferencje, zdolności, charakterystyczne dla niego sposoby przyswajania wiedzy, ale także jego bariery i ograniczenia.

Staraliśmy się również zachęcić osoby pracujące z dorosłymi uczącymi się do poszukiwania swoich własnych ścieżek, tworzenia swoich własnych sposobów dotarcia do ucznia, w oparciu o najnowszą wiedzę na temat ludzkiego mózgu i metod aktywowania go do nauki.

Szczegółowe informacje o projekcie i jego rezultatach są dostępne na stronie internetowej projektu: http://www.neuroandragogy.eu.

Informacji na temat projektu udzielają pracownicy DZIAŁU WSPÓŁPRACY Z ZAGRANICĄ

Społecznej Akademii Nauk w Łodzi

Tel: 42/ 664 66 68; 42/664 22 68

jszczecinska@san.edu.pl

mkurzawa@san.edu.pl

Partnerzy projektu:

SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK w Łodzi (POLSKA) – koordynator https://san.edu.pl/

LEBENSHILFE Soziale Dienste GmbH (AUSTRIA) https://www.lebenshilfen-sd.at/ 

EDUcentrum (CZECHY) http://www.educentrum.eu/

KALAMATA SECOND CHANCE SCHOOL (GRECJA) http://sde-kalam.mes.sch.gr/

YOUTH AND LIFELONG LEARNING FOUNDATION (GRECJA) https://www.inedivim.gr/en

BRIDGES TO THE FUTURE (WIELKA BRYTANIA) http://www.bridgingtothefuture.co.uk/

LATERNA MAGICA (WĘGRY) http://www.laterna.hu/

Projekt jest realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

              
Zobacz także:

Pracujesz z osobami zagrożonymi wykluczeniem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn