chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Ühe jõud – hääl

26/06/2019
door Michael Kenny
Taal: ET
Document available also in: EN CS EL DE PL HU RO

/nl/file/epale-climate-change-adult-learningEPALE Climate Change Adult Learning

EPALE Climate Change Adult Learning

 

Täiskasvanute ja kogukonna õpetaja Michael Kenny Maynoothi ​​ülikoolist mõtiskleb täiskasvanuhariduse rolli üle keskkonnasäästlike kodanike kujundamisel ja kliimamuutustega kohanemisel.

Täiskasvanuharidus ei ole siiani üleilmse kliimamuutuse probleemi suhtes meetmeid võtnud. Kuigi üle 97%(välislink) teadusringkondade väitel on tõendid vaieldamatud ja kliimateadus on saavutanud enneolematu tõsikindluse(välislink), käib arutelu täiskasvanute- ja kutsehariduse kogukonnas teemast ringiga mööda või seab muud „olulisemad“ küsimused tähtsamale kohale.  Kas me oleme kliimamuutuste eitajad(välislink)? Või ma eksin?

Kuigi täiskasvanu- ja kutsehariduse poliitika küsimustele, nagu osalemine, rahastamine, kaasamine, edendamine, integratsioon jms, kulutatud aeg on väga väärtuslik, pole hariduspoliitika edusammudest mingit kasu, kui me pimedalt jätkame oma maailma saastamist. See teeb mulle muret! Kas see teile teeb muret?

Mul on raske mõelda fundamentaalsete kliimamuutuste tagajärgedele. Mul on mugav elu ja mul on positiivsed ootused oma järgmiste põlvkondade jaoks. Ma olen nii optimistlik tuleviku suhtes, et ma olen pühendanud oma elu teiste julgustamisele, et nad saaksid oma elu õppimise teel täiustada ja kasutada õpitut selleks, et vaesuse lõksust välja murda. Nüüd valmistab mulle peavalu võimalus, tõenäosus, tõepoolest paratamatus, et helge tulevik, milles ma teisi veensin, on tegelikult keeruline, kui mitte sünge, tulevik.

Teaduskraadi omanikuna olen ma tuttav suure osaga teadusest, mis viitab globaalsele kliimamuutusele. Olen lugenud raamatuid ja kuulanud ettekandeid. Kuid selleks oli vaja ühte inimest, Greta Thunbergi [1](välislink) (vaata Greta TED kõnet(välislink), 11 minutit), et mulle väljakutse esitada.

Greta võiks olla mu tütar või vanuse poolest mu lapselaps. Tal ei ole muud tegevuskava peale oma tuleviku, kuid tal on julgust välja öelda, kuidas ta seda näeb. Ta küsib,(välislink) mis on kogu selle koolihariduse mõte, kui õpitut ei saada kasutada?

Ma tean Beira linna Mosambiigis ja Nsanje piirkonda Malawi lõunaosas. Humanitaartöötajana olen veetnud aastaid selles maailma osas. 1,4 miljonit inimest, kellest 0,4 miljonit on lapsed, kaotasid selles Kagu-Aafrika piirkonnas (394 ruutkilomeetrit või 152 ruutmiili) kõik ootamatu tsükloni ja üleujutuse(välislink) tagajärjel. Kõik, kaasaarvatud oma saagi tuleval aastal toimetulemiseks. Nad jäid puudust kannatama. Kolm aastat tagasi viibisin ma Mosambiigi Beira piirkonnas koos üleujutuste põgenikega.  Mäletan neid mult küsivat: „Kust see vesi tuli?“.  Nad olid siis šokeeritud.  Nüüd on olukord veel hullem.

Flood Mozambique

Punase värviga on kujutatud üleujutuste ulatus Mosambiigis Beira sadamalinna ümbruses 19. märtsil 2019. Euroopa Kosmoseagentuur

 

Kuidas meie kui täiskasvanute koolitajad selles suhestume? Kas meil on vastuseid?

Oma 2018. aasta novembri blogiartiklis kirjutas professor Alan Tuckett: „Kuna ÜRO kestliku arengu eesmärgid näitavad, et kliimamuutustega tegelemine hõlmab täiskasvanuõpet ja käitumise kohandamist” ning „… mõjutab kõige rängemini madala kvalifikatsiooniga inimesi, tööturult kõrvale jäänud inimesi, sisserändajaid, kes ei valda veel vabalt inglise keelt, ja paljusid puuetega inimesi”. Ta jätkab: „... on tulnud aeg nii valitsuse, tööandjate kui ka üksikisikute poolt selles küsimuses tehtava panuse kiireks suurendamiseks.”
 

Ma võin lisada veel palju:

 • 2018. aastal mõjutasid 62 miljonit inimest loodusõnnetused, mis olid enamasti seotud äärmuslike ilmastikunähtustega.
 • Ameerika Ühendriikides, Euroopas ja Jaapanis on kuumalainete ja metsatulekahjudega seotud 1600 surmajuhtumit.
 • Jne, jne.

Kuid aitab! Blogipostitus peaks tõstatama küsimuse, julgustama selleteemalist kriitilist mõtlemist ja lõpuks esitatud küsimusele vastuse andma – kasvõi ühesõnalise vastuse.

Greta näitas mulle Üksikisiku jõudu. Ausa, kriitilise häälega Üksikisiku.

Ma hindan oma isikliku panuse Üksikisikust täiskasvanute koolitajana ümber.

[1](välislink) Greta Thunberg on Rootsi koolitüdruk, kes on tuntud kui 2018. aasta novembri kliimamuutuste liikumise koolistreigi algataja. ÜRO kliimamuutuste konverents (COP24) 2018. aasta detsembris tõi talle ülemaailmse tähelepanu.

 


/nl/file/michael-kennyMichael Kenny

Michael Kenny
Michael Kenny(välislink) on täiskasvanute ja kogukonna haridustöötaja, kelle erihuvi on aktiivne osalemine. Ta kasvas üles Lääne-Iirimaa agraarses külas sisserännanute perekonnas. Tal on põllumajandusteaduse bakalaureusekraad (BAgrSc 1980), maaelu arengu magistrikraad (MAgrSc 1990) ja kõrghariduse diplom (HDHE1998). Tema erialane töökogemus hõlmab noorsootööd, kogukonnatööd Iirimaal ja Aafrikas (7 aastat) ning ulatuslikku koostööd ametlike, mitteametlike ja vabatahtlike maaelu- ja linnaorganisatsioonidega.
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 8 van 8 weergegeven
 • afbeelding van Michael Kenny
  I mentioned (See previous post: As an update: On Monday 29th) that elected Councillors/Municipal Authority elected representatives in Wicklow (a county in the East coast of Ireland) will debate on April 29th a motion to declare a Climate and Biodiversity Emergency.

  Please note that Wicklow County Council has become the first local authority in Ireland to declare “a biodiversity and climate-change emergency” (See https://www.irishtimes.com/news/environment/wicklow-council-declares-bio...). This motion recognises the need to respond more urgently to the threat of climate breakdown and the global decline of species.

  The unanimous decision of municipal councillors was taken on April 29th coincides with similar declarations made in the UK, Scottish and Welsh parliaments – and by cities such as London and Manchester.

  Councillors were gently pushed to adopt this motion after they were briefed by local students who participated in recent school strikes for climate action in Wicklow and all over Ireland. The students recent school strikes for climate action was inspired by Greta Tunberg (https://www.youtube.com/watch?v=VFkQSGyeCWg) speaking out on climate justice.

  We are seeing one of the benefits of being part of Europe, of having a global perspective, and of learning from each other.

  I made my own contribution to the understanding of elected Councillors/Municipal Authority elected representatives in Wicklow by writing to each councillor in advance of the vote. Here is the text of what I wrote:
   *************** 
  I write to you in relation to the upcoming debate on Monday 29th April, on a motion to declare a Climate and Biodiversity Emergency prompted, I understand, by Wicklow youth recent Global Climate Strike on March 15th, which urged our politicians to start acting. I understand your motion is a first step in recognising that Wicklow, Ireland and the world is facing ecological challenge of great import, which threatens life on the planet. If the motion was passed it would urge Wicklow County Council to act to protect and re-wild Wicklow as if there is an emergency. If passed, it would also be the first local authority in Ireland to do so – a brave step.

  I am an academic in the Department of Adult & Community Education, Maynooth University (Ollscoil na hÉireann Má Nuad). As you will see from my attached biography I am a rural farmers’ son and I have extensive experience in Africa where I see the horrible effects of climate change. I am an adult educator in Ireland and indeed have engaged with some of the elected officials and staff (Deirdre Whitfield, Margaret Malone) of Wicklow County Council.

  Being informed for this debate is essential. I wish to refer you to a readable paper by my colleague Dr Conor Murphy of ICARUS in Maynooth University. This paper from dropbox at https://www.dropbox.com/s/s6z3cm1f2qbm1ub/Conor%20Murphy%20Final1.pdf?dl=0 and the associated video https://www.youtube.com/watch?v=J-o5bpLmXJk from the Citizens Assembly will provide relevant information for you.

  Dr. Conor Murphy - Session 1: The Science of Climate Change - Citizens' Assembly Session 1:The Science of Climate Change - Dr. Conor Murphy, Maynooth University - Eighth Meeting of the Citizens' Assembly - How the State can make Ireland a leader ... https://www.youtube.com/watch?v=J-o5bpLmXJk 

  As a former town councillor (http://www.meathchronicle.ie/news/roundup/articles/2012/06/13/4010852-ke...) I know the leadership impact of an adopted County Council motion.

  Lastly, I have no hesitation in saying I worry for my grandchildren.

  I hope this information guides you and I wish you well.

  Yours sincerely
  **********
  This may be of assistance to EPALE Blog readers. 

  Comment and feedback welcomed.

  Michael 
 • afbeelding van Marta Kosińska
  What is striking for me, writing from the perspective of citizen of Poland and EPALE Ambassador, is the very difference of the basic experiences of adult educators. In the central Europe (and it is still Europe) the every day life experience of climate change is far more difficult and urgent than in the Western countries. So I could not write "I have a comfortable life and I have positive expectations for my next generations", because I have not theese, and in my everyday life I breathe very bad, polluted air, and eat very bad food (although trying to find a good one). My conclusion is, that depending on what place on the Earth we live, we have very different basic experiences about a climate change and these determine tools of adult environmental education and its basic critical categories we construct. Sometimes we have to refer or even create some kind of environmental imagination, and sometimes we don't have to do this, because we deal with very hard everyday experience of polluted environment. Education based on experience and education based on imagination - maybe as critical educators we should build coalitions to exhange these perspectives in Europe?
 • afbeelding van Michael Kenny

  Dear Marta, Apologies for my delay in replying.

  Indeed those of us who live in Western Europe and particularly those of us living on the most Westerly island (Ireland) fanned by moist South-Westerly prevailing wind and kept warm by the North Atlantic Drift current are not concientised fully about the impacts of climate change. Many of us think this is an issue for others to solve. Further, many adults, even parents, thank that they can pass this issue on to the next generation with no guilt for having done so little. This was said to me on a number of occasions.

  I note that there are a small but powerful group in Ireland who are getting increasingly angry that there is no much talk about climate change because they are deniers. I presume many others are seeing the same.

  Martha, you are living with day to day consequences of environmental degradation. You say “In the central Europe (and it is still Europe) the every day life experience of climate change is far more difficult and urgent than in the Western countries.” You also say “… I could not write ‘I have a comfortable life and I have positive expectations for my next generations’".

  The recent Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services (IPBES) See https://www.theguardian.com/environment/2019/may/03/climate-crisis-is-about-to-put-humanity-at-risk-un-scientists-warn and the UN Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) See https://www.theguardian.com/environment/2018/oct/08/global-warming-must-not-exceed-15c-warns-landmark-un-report warnings add greater urgency to our task.

  In defence of balance and positivity I say we must focus on what we can do. You say “… maybe as critical educators we should build coalitions to exchange these perspectives in Europe?”. I agree.

  As educators we are leaders. We must be ahead of the population and, in this case, be ahead of the politicians. We must know our data/information. We must insert the information in the courses we teach and we must educate a critically conscious people who will lead the response.

  Thank you for your post Martha.

 • afbeelding van Michael Kenny
  As an update:

  On Monday 29th April, elected Councillors/Local authority elected representatives in Wicklow (a county in the east coast of Ireland) will debate a motion to declare a Climate And Biodiversity Emergency. This is largely due to the amazing efforts by County Wicklow young in the recent Global Climate Strike on March 15th, which have urged our politicians to start acting.

  Supported by President Higgins and former President Mary Robinson, this motion would be a first step in recognising that Wicklow, Ireland and the world is facing ecological collapse, which threatens all life on the planet. If passed, it would force Wicklow County Council to act as if there is an emergency and to start protecting and rewilding Wicklow. If passed, it would also be the first local authority in Ireland to do this, and would put pressure on other councils to follow.

  This is a very important step - Councillors need to know they have our support.

  You will find a very succinct and interesting paper from my colleague Conor murphy of ICARUS at short paper to the citizens assembly
  The associated video is also online 

  Michael
 • afbeelding van Simon BROEK
  Very thought-provoking blog Michael! I am wondering whether climate change as such should be a central topic, or whether this should be dealt with in a more holistic way under critical thinking: interpret information about the world around us; question your own views and beliefs; and change your behaviour to match with what you - after critical analysis - think is best. This would apply to climate change, but also to how people behave on social media, think about society and democratic values.
 • afbeelding van Aisha SMITH
  If you'd like to connect with adult education practitioners who teach about the environment (and/or STEM), you can join the Community Practice Group called "Environment and Stem learning", set up by EPALE UK Ambassador, Alison McLachlan - find out more about Alison on the UK NSS page (under the 'About EPALE' - 'EPALE in your country' tab). 
 • afbeelding van Michael Kenny

  Thank you for your comment Simon. I had considered developing your train of thought in the blog post but it is better now that you have taken it up. A more holistic way under critical thinking and interpreting information about the world around us is always better. Indeed our approach should be based on problem pausing and problem solving saw that education for adults is about the here and now problems that people face. Theoretically I agree. But I am concerned that we years adult educators are not taking this challenge adequately seriously or urgently. We need a mass mobilisation of adult educators who will place our understanding critical assessment of the impact of climate change within every module we teach formerly, non formerly, and informally. I suggest “… climate change as such should be a central topic” but embedded within philosophy, sociology, cultural learning, agriculture, engineering, music, physical education, etc. We do this anyway because we bring our norms to learners unconsciously.  So why not do this with one of the greatest present challenge to humanity.

  Thank you.

  Michael

 • afbeelding van Michael Kenny

  Dear Aisha, Greetings I apologise for my delay in responding to a year post. Indeed I would be keen to link with the Community Practice Group called "Environment and Stem learning". It is these kind of linkages that are very important for our collective success as educators. This is evidence of the important networking role of EPALE.

  Do you have a direct link as I did not understand your directions above?  Thank you. Michael