chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Migruj do biblioteki! Rezultaty

21/06/2019
door Aleksandra Zawa...
Taal: PL

/en/file/wwwtuzorypljpgwww.tuzory.pl_.jpg

Projekt „Migruj do biblioteki!” był wspólnym przedsięwzięciem następujących bibliotek publicznych:
- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach (Polska) - koordynator projektu

- Biblioteca Municipal de Arucas (Hiszpania)

- Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, (Litwa)

- Gradska knjižnica Ivan Vidali, Korčula (Chorwacja)

  

Celem projektu była wymiana dobrych praktyk i nabycie przez uczestników kompetencji, które są obecnie lub będą wykorzystywane w edukacji pozaformalnej prowadzonej przez bibliotekarzy na rzecz integracji środowisk lokalnych z migrantami, a przez to ich włączenie społeczne i przeciwdziałanie segregacji i dyskryminacji. Wzrost i nabycie nowych umiejętności do wykorzystania w pracy, przyczyniło się do osobistego, społecznego i zawodowego rozwoju, co w konsekwencji pozwoliło na podniesienie atrakcyjności bibliotek i przyniosło wymierne korzyści dla ich użytkowników. Nastąpiło większe zainteresowanie społeczności lokalnych bibliotekami, co przekłada się na wzrost zainteresowania uczeniem się, czytelnictwem i świadomą aktywnością obywatelską. W ramach projektu odbyły się cztery bogate w działania międzynarodowe spotkania  projektowe w bibliotekach poszczególnych partnerów. Każde z nich zagwarantowało aktywne uczestnictwo w dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z władzami lokalnymi i organizacjami pracującymi na rzecz migrantów. Został nawiązany dialog międzykulturowy. Ponadto każdy z partnerów prowadził szereg aktywności edukacyjnych wśród społeczności lokalnej.

  

Zdobyta wiedza, nowe metody i narzędzia pracy, poznawanie europejskiej kultury stało się podstawą naszej dalszej pracy na rzecz migrantów i współpracy na arenie międzynarodowej, a także wzmocniło rolę bibliotek oraz wzbogaciło ich ofertę edukacyjną. Zyskały one renomę nowoczesnych instytucji kultury, otwartych na wielokulturowość i wspierających likwidowanie negatywnych zjawisk społecznych, takich jak ksenofobia, rasizm oraz dyskryminacja.

 

Projekt „Migruj do biblioteki!” trwał dwadzieścia miesięcy i w tym czasie powstała publikacja „Migrate to library. Good practices” prezentująca działania lokalne poszczególnych partnerów dostępna na licencji Creative Commons (CC) oraz krótki film ukazujący międzynarodowe spotkania projektowe i szkolenia, które odbyły się w ramach projektu. Pokazuje, jak się uczymy, uczestniczymy w różnych kulturach i integrujemy się, i finalnie, ile radości daje dobrze zrealizowany projekt.

http://mbpzory.pl/pliki/plik/good-practices-preview-only-1558599971.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=JdECPNa5LM0&t=336s

Projekt "Migruj do biblioteki! / „Migrate to Library!” został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Wsparcie Komisji Europejskiej dla produkcji tej publikacji nie stanowi poparcia dla treści, które odzwierciedlają wyłącznie poglądy autorów, a Komisja nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji w niej zawartych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn