chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Filmy o kotach, teorie spiskowe i inteligencja tłumu

28/05/2019
door Simon BROEK
Taal: PL
Document available also in: EN CS DE HU FR ET

/nl/file/wisdom-crowdWisdom of the crowd

Wisdom of the crowd

    

W tym wpisie na blogu Simon Broek zastanawia się, jak docenić i rozumieć media społecznościowe oraz mądrość tłumu. W edukacji obywatelskiej trzeba uznać za prawdę, że większość ma rację, ale należy również docenić wiedzę nielicznych, mówi Simon Broek.

Czy najpopularniejsze produkty w sklepach są lepsze niż te, które są kupowane rzadziej? Czy najczęściej czytane artykuły w mediach społecznościowych są ogólnie lepsze?

         

Odpowiedź zależy od tego, jak definiujemy „lepsze”, ale jeśli mamy na myśli „bardziej wartościowe, prawdziwsze i trwalsze”, odpowiedź na te pytania to oczywiście „nie”. Mimo to, wszyscy przypisujemy ogromną wartość temu, co zrobili inni konsumenci. Argumentem jest to, że gdy duża grupa ludzi coś robi, to nie może się mylić. Innymi słowy, zapominamy o własnej zdolności krytycznego myślenia, kopiujemy to, co zrobiła duża grupa innych i nazywamy to: „mądrością tłumu”.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to złe. Przede wszystkim „podążanie za tłumem” oszczędza czas.

      

Czy tłum wie lepiej?

Wszystko to staje się problematyczne, gdy mądrość tłumu opiera się na tej samej bezkrytycznej ocenie jak nasza lub kiedy tłum jest kierowany przez siłę, która nie jest inspirowana mądrością, ale innymi celami (np. osiąganie zysku).

Wracając do powyższych pytań:

 • Pytanie dotyczące najpopularniejszych produktów: być może powodem, dla którego kupuje się te same przedmioty, jest to, że są one bardziej dostępne lub tańsze niż inne porównywalne przedmioty. Można by zapytać, czy powodem niższej ceny jest to, że producent jest mądrzejszy i bardziej wydajny, czy może przerzucił koszty na swoich pracowników lub środowisko.
 • Pytanie dotyczące popularnych artykułów w mediach społecznościowych: nie jest to kwestia ich wartości, prawdziwości czy przesłania; liczy się tylko to, czy artykuł generuje ruch w sieci. To jest przydatne dla reklamodawców i firm prowadzących serwisy społecznościowe, ponieważ pomaga sprzedawać reklamy i produkty. To, co przyciąga ludzi, to zazwyczaj coś śmiesznego i uroczego (np. filmy z kotami), działania znanych osób lub coś kontrowersyjnego (np. teorie spiskowe).
  

   

Owczy pęd

Podążanie za tłumem staje się problematyczne, gdy przypisujemy wartość i prawdę temu, że tłum czyta tylko niektóre artykuły: jeśli duża grupa ludzi czytała artykuły o spisku na temat 09-11 lub zaprzeczała holokaustowi, to musi być w nich jakaś prawda, nieprawdaż? Oczywiście, że nie, ale teorie spiskowe stają się podstawami wielu popularnych dyskusji w Internecie.

To, co robimy, wpływa na nasze życie, ale także informuje o decyzjach innych ludzi. Jeśli klikniemy na post lub udostępnimy go online, zostanie on zauważony także przez innych. W Nawet niedorzeczne artykuły mogą być wykorzystywane w debatach w celu informowania czy przekonania opinii publicznej.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji naszych działań i potrzebujemy skrótów, aby ułatwić sobie życie. Podążanie za tłumem może być jednym ze sposobów, ale musimy upewnić się, że najpierw krytycznie ocenimy, dlaczego tłum podjął taką decyzję.

      

Czy ten wpis można odnieść do społeczności EPALE?

EPALE to strona internetowa. Można sprawdzić, które artykuły i wpisy na blogu są czytane i najczęściej „lajkowane”. Na tej podstawie EPALE może dowiedzieć się, jaki rodzaj treści może być najbardziej atrakcyjny dla naszych czytelników. Jako społeczność musimy jednak chronić różnorodność wyrażanych poglądów i opinii. Nawet, jeśli niektóre wpisy na blogu nie przyciągają tłumów, to nadal są wartościowe, godne zaufania i trwałe dla części społeczności. Aby to wiedzieć, EPALE nie może opierać się na prostych statystykach czytelnictwa. Musi wiedzieć, dlaczego artykuły i posty są interesujące.

     

Dlatego, ważne jest, aby czytelnicy EPALE nie tylko czytali i „lajkowali”, ale także angażowali się w treść, komentowali i dyskutowali.

Mam nadzieję, że ten wpis wywoła pewne przemyślenia. Czekam na ciekawą dyskusję! W rozmowie na żywo opieramy się więcej na swojej wiedzy, a mniej na mądrości tłumu.

       


Simon Broek jest zaangażowany w wiele europejskich projektów badawczych dotyczących edukacji, problemów rynku pracy i ubezpieczeń. Doradzał Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i agencjom europejskim w kwestiach związanych z polityką edukacyjną, uczeniem się przez całe życie i rynkiem pracy oraz jest partnerem zarządzającym w Instytucie Wsparcia Polityki Ockham.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 6 van 6 weergegeven
 • afbeelding van Polona Frumen
  Some very good points in your blog, but... I clicked on your blog because of the title. It made me curious what it is about. The fact is that there is a lot of content online so you click on things that make you curious - cats, conspiracies or learning. Maybe it would be worth spending some time learning how to write content for online users. I can't say how web-friendly are contributors to this website because I'm struggling with all the languages used and the speed of the website. However I keep coming back because I see a lot of potential in such a platform.
 • afbeelding van Sławomir Łais
  Interesting point of view. 
  IMHO there some levels of crowd-communities and the reliability can be different on those levels. Something like:
  • just the crowd (like opinions in online store)
  • crowd/community with real identities (like Linked In where you use your real name and somehow take responsibility for your words)
  • small communities where people know each other more or less (like one university teachers community)
  • learning groups - where people know echa other even if they come from different organizations or projects
  I agree that commenting is great weapon in fight for valuable crowd information.
 • afbeelding van Simon BROEK
  That is a useful distinction, but I have the feeling even here in the second bullet, real names do not prevent people to think carefully about the implications of what they write.
 • afbeelding van Cath Harcula
  I agree with your point Simon that the range of blog posts on the EPALE site can be considered valuable, trustworthy and sustainable for part of the community. I'm not sure that the number of likes and comments is indicative of the interest that the posts create.  I wonder if the fact that its possible to access the content on the EPALE site without logging in, but not to like or comment, has an impact on the amount of responses. Also the time is takes to log on to the site is a discouragement.  I know I often read without logging in to save time.
 • afbeelding van Polona Frumen
  I agree, this website is very slow. I often lose patience and I don't bother logging in. 
 • afbeelding van Simon BROEK
  Point taken: there is a need to increase the speed on the EPALE platform.