Overslaan en naar de inhoud gaan
Blog
Blog

Jobshadowing s Erasmem + - Výměna zkušeností v dobré společnosti

Každý, kdo se dívá jinému vzdělavateli dospělých při jeho práci přes rameno, naučí se nejen mnoho nového, ale také se seznámí s mnoha zajímavými lidmi. Zpráva o našich zkušenostech.

Každý, kdo se dívá jinému vzdělavateli dospělých při jeho práci přes rameno, naučí se nejen mnoho nového, ale také se seznámí s mnoha zajímavými lidmi. Zpráva o našich zkušenostech.

 

 

Tak jsme tady. Prohledáme naše cestovní tašky kvůli dokladům, protože bez nich nemůžeme nikam jet. Německý Institut pro vzdělávání dospělých (zkráceně DIE) se nachází v místě spolkového Ministerstva pro vzdělávání a výzkum v Bonnu. Recepční potáhne ze své cigarety a prohlédne naše pasy. Hned potom se nás ujme Jan Rohwerder, spolupracovník oddělení přenosu vědy DIE a doprovodí nás do denní místnosti. Káva, sušenky, informační brožury – vše leží připravené na stole a jeho spolupracovníci nás vítají s přátelským pozdravem a hned si získají naši plnou pozornost.

Výměna a údiv

Den jedna, 13:00. Poté, co jsme se seznámily a představily naši práci, vmísily jsme se do skupin podle našich  denních úkolů a činností. Sdílíme zkušenosti k probíhajícím projektům a zamýšleným plánům. Za „nejzajímavější“ považuji to, že i když jsme rozdílně velké organizace, potýkáme se se stejnými  problémy, vypráví Christine von CONEDU (externí link). To, jak se vzdělavatelé dospělých dostanou k odborným médiím a učebním platformám, je zde také palčivá otázka, o které jsme diskutovali. A najednou čas vypršel. Ještě jsem stihla rychle pořídit fotografii. (externí link)

Navazování kontaktů během kultury a při dobrém jídle

16:30. Jak se dá uspořádat pracovní místo, nám ukazuje vedoucí knihovny DIE Elke Bongartz při prohlídce knihovny. Akusticky odhlučněné pohovky v barevných odstínech a pracovní místo pro společné rozhovory zvou k přemýšlení. „ To by bylo něco do naší kanceláře!“, říká moje kolegyně Bianca a směje se. Potom se pokračuje dále v programu.

17:30. V muzeu dějin pátráme také po novodobých dějinách země našich hostitelů. S hlubokými dojmy, ale plny nových zážitků pokračujeme při společné večeři, jak jinak než tradiční porýnské kuchyni. Při pečeni s tradiční přílohou, což byla bramborová kaše s jablkem, jsme mohly lépe poznat naše německé kolegyně a promluvit si o otázkách a poznatcích z minulého dne. „Ještě jedno foto,“ říká moje kolegyně Martina. Usmíváme se do foťáku (externí link).

O společných očekáváních

Den dva, 9:00. Společná večeře se oproti očekávání trochu protáhla. Druhý den začínáme s nepatrnými kruhy pod očima, ale ani o trochu méně napnuté. Dnes se zúčastníme různých schůzek oddělení, abychom se zde seznámily s jejich postupy a průběhem jejich dne.

Já mohu být při jednání wb-web (externí link). „Na redakční poradě jde o plánování, které příspěvky budou zveřejněny, zda jsou zde klíčové momenty a jak je případně přestavět,“ vypráví Angelika Gundermann, redaktorka oddělení přenosu vědy DIE. Tentokrát jde o didacta (externí link), kde bude mít letos wg-web svůj  stánek. Mluvíme o práci na veřejnosti, o průběhu redakční práce a digitálním rozvoji, což  má spojitost i s naší prací.

Ostatní kolegyně se účastní strategické porady o publikačních formátech, během které dostanou možnost nahlédnout do poznámek a poznat  práci webové redakce a seznámí se s projektem EULE – cesta k učení (externí link).

Zůstat v kontaktu

Už od začátku je jasné, že i po skončení našeho jobshadowingu chceme s našimi novými kolegy z oddělení přenosu vědy zůstat v kontaktu. Společné setkání jednou za rok kvůli faktickým výměnám zkušeností – to by byl skvělý začátek. Hotovo! Ach ano: „Ještě jeden úsměv, prosím!“ knips (externí link)

13:00. Naši návštěvu zakončujeme u společného jídla, přesto je loučení těžké. Ještě se zdržíme u příjemné odpolední kávy, dokud se, dříve než by to bylo nezdvořilé, definitivně nerozloučíme. Peter Brandt a Wilfried Frei – vedoucí – nás na rozloučenou obejmou. Kdo by toto čekal? Odcházíme ven okolo vrátného, který nám na rozloučenou pokyne hlavou.

Děkujeme DIE za srdečné přijetí a inspirující návštěvu. Děkujeme také projektu Erasmus + za finanční podporu, která tuto výměnu umožnila.

 

Naše závěry

„ Naučila jsem se, jak se v DIE dělají důležitá rozhodnutí v oblasti redakčního managementu.“ Christina Bärnthalter

„Já jsem se dozvěděla, že zacházení s metadaty z více zdrojových bank je smysluplné jen v jasně definovaném rozhraní.“ Martina Süssmayer

„Vidět, s jakými otázkami se potýká vývojový tým projektu EULE, mi pomohlo při mé práci v oblasti digitalizace v oboru vzdělávání dospělých.“ Karin Kulmer

 

 

Další informace:


Autor textu originálního článku v němčině: Lucia Paar/ CONEDU (link is external) (externí link)

Editace článku v němčině: Wilfried Frei/CONEDU (link is external) (externí link)

Video: CC BY 4.0 CONEDU

 

Login (4)

Wil je een andere taal?

Dit document is beschikbaar in meerdere talen. Kies de taal hieronder.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Laatste discussies

EPALE Discussie: Wat kunnen we doen om de volwasseneneducatie beter te maken voor mensen met een beperking?

In juni richt EPALE de schijnwerpers op hoe mensen met een beperking kunnen bijleren. We horen graag van jou hoe we volwasseneneducatie voor mensen met een beperking kunnen verbeteren. De schriftelijke discussie (in het Engels) zal plaatsvinden op 8 juni om 14 uur (CEST).
Meer

Vindt u het ook jammer dat de volwasseneneducatie nauwelijks bijdraagt aan het nieuwe decreet voor duaal leren?