chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Blogs

Umělá inteligence dokáže připravit na míru vzdělávání dospělých

05/03/2019
door Markus Palmén
Taal: CS
Document available also in: EN DE HU ES

/nl/file/ai-education-resizedAI-education resized

AI-education resized

Personalizovaný učební plán pro dospělé studenty s různorodou vzdělávací historií – to je jeden z příslibů vzdělávání podpořené umělou inteligencí. Topi Litmanen (PhD) ze vzdělávacího start-upu Claned osvětluje, co může svět start-upů v oblasti umělé inteligence nabídnout vzdělavatelům dospělých.

Běžnému pozorovateli se zdá, že vzdělávací start-upy jsou hlavními hybateli používání umělé inteligence a strojového učení ve vzdělávání. Sektor vzdělávání s pomocí umělé inteligence šumí start-upy vstupujícími na trh, z nichž mnoho zaměřuje své produkty na základní a střední vzdělávání. 

Jaký může mít vzdělávání podpořené umělou inteligencí význam pro vzdělávání dospělých? A jak by měl vzdělavatel dospělých přistoupit k nástrojům založeným na umělé inteligenci?

Vyzbrojeni těmito otázkami se zástupci EPALE sešli s Dr Topi Litmanenem z vzdělávacího start-upu Claned.

Claned, který má zastoupení v New Yorku, Singapuru, Bombaji a Helsinkách, jsme vybrali pro rozhovor proto, že se kromě základního a vysokoškolského vzdělávání zaměřuje na celoživotní vzdělávání. Topi Litmanen, který má zkušenosti z výzkumu v oblasti vzdělávání, pracuje ve společnosti jako hlavní výzkumník pro vzdělávání.

/nl/file/topi-litmanen-0Topi Litmanen

Topi Litmanen

EPALE: Jsou start-upy jako Claned významnými hybateli v oblasti rozvoje umělé inteligence?

Topi Litmanen: Většina základního výzkumu umělé inteligence se děje ve velkých korporacích a institucích terciárního vzdělávání. Přínos start-upů je v přizpůsobování umělé inteligence novému uplatnění v nových oblastech. Hlavní produkt naší firmy Claned, například, je on-line platforma pro skupinové vzdělávání ve formě kurzů a sdílení znalostí. Zatímco studenti komunikují s platformou, ona sbírá data pro analýzu učení pro hostitelskou organizaci a velmi precizně určuje silné a slabé stránky studujících a jejich zájmy. Takže Claned nabízí, podobně jako další poskytovatelé služeb umělé inteligence, jak nástroje poskytovatelské, tak analytické. Schopnost umělé inteligence analyzovat jak se učíme je klíčová součást jejího potenciálu ve vzdělávání.

E: Dospělí studenti mají mnoho předchozích a pasivních znalostí. Jak umělá inteligence využívá této silné stránky ve vzdělávání dospělých?

TL: Máte pravdu. Vzdělávání dospělých je větší zmatek, přesně proto, že studenti mají nesourodou směs dovedností a učební historie a znalost se vytváří více ve spolupráci než, řekněme, na základní škole. Nemůžete prostě nabídnout standardizovanou jednu verzi „učební nalévárny“ pro všechny. Musíte nabídku personalizovat, což je přesně to, čeho může umělá inteligence dosáhnout díky schopnosti analýzy meta-úrovně učení. Je to důvod k zaměření se na doporučovací algoritmy, protože ty umožňují personalizovanou nabídku.

E: Jak potřebuje být připraven vzdělavatel dospělých, když by chtěl využít řešení s umělou inteligencí?

TL: Často od vzdělavatelů slyším otázku: „A musíme používat analýzy učení?“ Možná tu existuje určitá nechuť naučit se používat nové nástroje, ale chtěl bych zdůraznit, že analýzy učení nevstupují na učitelovo území: pomáhají osvětlovat věci a umožňují učitelům ve výuce dělat exaktně podložené kroky. Takže pokud máte příležitost využít řešení s využitím umělé inteligence, přistupte k němu s otevřenou myslí – je tu od toho, aby vám pomohlo!

E: Jaká je pravděpodobnost, že učitelé mají k dispozici tyto nástroje? Budou řešení na základě umělé inteligence určeny jen těm, kdo mají peníze, nebo si dovedete představit, že budou dostupné pro všechny?

TL: Ceny řešení na základě umělé inteligence budou zákonitě klesat, jak bude technologie stárnout. Vzdělávací organizace budou moci relativně brzy používat více sofistikované technologie za méně peněz. Zároveň se ale jejich schopnost provozovat své vlastní řešení zmenší, protože ty algoritmy potřebují obrovské množství dat, aby fungovaly dobře. Poskytovatelé vzdělávání budou muset častěji hledat externího poskytovatele těchto služeb. Poskytovatelé cloudových řešení jako Google a Amazon budou prosperovat, protože mají přístup k rozměrným datům. Tyto společnosti pak vyvíjejí hotové nástroje využívající umělou inteligenci, které pak firmy jako je ta naše integrují do svých produktů.

E: Co je právě teď nejvíc „trendy“ z toho, co se děje v oblasti umělé inteligence ve vzdělávání?

TL: Už jsme mluvili o rozvoji doporučovacích algoritmů. Je to něco, čemu se v naší společnosti věnujeme také. Tyto algoritmy nabízejí studujícímu on-line ten správný vzdělávací obsah v ten správný čas. Začínají se objevovat 5-15 minutové on-line učební moduly – vzdělávací jednohubky. Dobře vyladěný doporučovací systém může například doporučit krátkou vzdělávací přestávku na míru v optimální čas.

Glosář

Umělá inteligence

Umělá inteligence (angl. artificial intelligence nebo AI), obecně znamená stroje nebo počítače, které jsou schopné napodobit lidské kognitivní funkce při učení a řešení problémů na základě tohoto učení. Existuje mnoho způsobů využití umělé inteligence, od provozu internetových vyhledávačů a on-line propagačních algoritmů až k autonomním autům, vojenským dronům a – vzdělávání.

Strojové učení

Na strojové učení je možné pohlížet jako na podmnožinu umělé inteligence, která se také překrývá se statistikou. Strojové učení se zabývá „učením“ počítačových programů učit se s dělat závěry z daného souboru dat bez toho, aby byly na ten daný úkol naprogramované. Využití zahrnuje robotiku, archivování, analýzy burzovních trhů a počítačové hry.   

Více na podobná témata na EPALE:


Markus Palmen je novinář, spisovatel a producent audiovizuálního obsahu na volné noze. Od srpna 2017 je tematickým koordinátorem EPALE pro politiky. Markus byl osm let šéfredaktorem European Lifelong Learning Magazine.

Labels:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn