chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

Evenementen

Тркалезна маса на тема: Како полесно до виза за волонтери од Европски Солидарен Корпус

Gepost door Nevenka Longurova Girova 2 maanden 1 week geleden

woensdag 23 september 2020
Скопје
,

Центар за младински активизам Крик ве поканува на тркалезна маса на тема: Како полесно до виза за волонтери од Европски Солидарен Корпус.

Тркалезната маса ќе се одржи на 23ти септември 2020 година, со почеток од 13.00 часот, во дворот на ПОУ Др. Златан Сремец. На самиот настан ќе бидат преземени сите мерки за заштита од КОВИД 19.

На настанот ќе се дискутира процедурата за аплицирање и добивање на виза за волонтери Европски Солидарен Корпус. Од дискусијата ќе произлезат препораки за подобрување и менување на процедурата. Истите препораки ќе бидат испратени до засегнатите институции, со цел олеснување и унапредување на аплицирањето и добивањето на виза за волонтери од Европски Солидарен Корпус. На настанот ќе присуствуваат претставници од Министерство за внатрешни работи, Министерство за надворешни работи и Министерство за труд и споцијална политика, претставници на организации кои работат со волонтери од Европски Солидарен Корпус и организации кои во иднина би сакале да работат со волонтери од Европски Солидарен Корпус.
Тркалезната маса е дел од проектните активности од проектот VISA International System for Advocacy кои ЦМА Крик ги имплементира поддржани од програмата Еразмус + преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Проектот опфаќа низа активности кои имаат за цел да го олеснат процесот на извадење на виза за интернационални волонтери.

Доколку сте заинтерсирани пополнете ја апликациската форма на линкот подолу до 18ти септември 2020 година.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd2-w6uW3t3UxRk-MSHsEyhnzkRUsO-NTllho7pD-hP_snh7g/viewform

Primaire taal:
Deelnamekosten: 
Nee
Registratietermijn: 
18/09/2020
Online evenement: 
Nee
Georganiseerd door: 
Центар за младински активизам Крик
Type organisator: 
Ander evenement
Contactgegevens: 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd2-w6uW3t3UxRk-MSHsEyhnzkRUsO-NTllho7pD-hP_snh7g/viewform
Doelgroep: 
Academici, studenten, onderzoekers in andragogie
Beleidsmakers
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email