chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Evenementen

Czy dziedzictwo pobudza do myślenia? Warsztaty z interpretacji

Gepost door Marcin Szeląg 3 maanden 3 weken geleden

donderdag 17 oktober 2019
Warszawa
,

/en/file/warsztaty-z-interpretacjiwarsztaty z interpretacji

Interpretacja dziedzictwa to metoda, która zdobywa coraz większą popularność. Powstała i upowszechniła się w środowisku pracowników parków narodowych w USA, lecz dzisiaj stanowi uniwersalny sposób opowiadania, tłumaczenia i edukowania o dziedzictwie kulturowym i naturalnym.

Głównym celem interpretacji, opisanym w klasycznej publikacji Freemana Tildena „Interpretacja dziedzictwa”, jest „prowokowanie”, które powinno prowadzić do „pobudzania myślenia”. W centrum tej metody stoi zatem odbiorca (wraz ze swoimi indywidualnymi możliwościami i potrzebami), do którego adresowane są nasze działania.

Zapraszamy do udziału w jednodniowych warsztatach poświęconych interpretacji dziedzictwa. W czasie spotkania przedstawiona zostanie historia i filozofia stojącą za tym działaniem, będzie możliwość zastanowienia się jak opowiadać o dziedzictwie i przetestowania różnorodnych metod interpretacji. Warsztaty prowadzić będzie Fundacja „Plenerownia”.

Warsztaty są adresowane do edukatorów i edukatorek, przewodników i przewodniczek oraz pracowników i pracowniczek zajmujących się opieką nad dziedzictwem, niezależnie od obiektu, miejsca czy formy. Dziedzictwo traktowane jest holistycznie, bez podziału na poszczególne kategorie.

Warsztaty organizowane są z okazji publikacji pierwszego polskiego tłumaczenia „Interpretacji dziedzictwa” Freemana Tildena, wydanej przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu, miejskiej instytucji kultury odpowiedzialnej za prowadzenie Bramy Poznania, centrum interpretacji dziedzictwa.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki.

Interesujesz się edukacją kulturową? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Deelnamekosten: 
Nee
Registratietermijn: 
11/10/2019
Online evenement: 
Nee
Georganiseerd door: 
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie
Type organisator: 
Ander evenement
Contactgegevens: 
Niepodległa. Miejsce spotkań (Warszawa, Łazienki Królewskie, Al. Ujazdowskie 4)
Doelstellingen: 
W czasie spotkania przedstawiona zostanie historia i filozofia stojącą za interpretacją dziedzictwa, będzie możliwość zastanowienia się jak opowiadać o dziedzictwie i przetestowania różnorodnych metod interpretacji.
Verwachte leerresultaten: 
W jaki sposób kształtować przekaz, aby dziedzictwo pobudzało do myślenia? Jak opowiadać o zabytkach? Co współczesnej edukacji muzealnej i praktyce przewodnickiej podpowiada metoda interpretacji?
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn