chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronisch platform voor volwasseneneducatie in Europa

 
 

Blogs

Pedagoga loma svešvalodu apguvē

20/10/2016
door Ināra Dimpere
Taal: LV

/hr/file/languagelearningresizedjpgLanguage Learning

Language Learning

Svešvalodu apguvē liela nozīme ir pasniedzēja profesionalitātei, tomēr tas nav vienīgais, kas sekmē kvalitatīva mācību procesa norisi un augstu rezultātu sasniegšanu. Kādas rakstura īpašības un prasmes ir nepieciešamas labam pasniedzējam pieaugušo – kursu dalībnieku vērtējumā?

Kompetents un zinošs pasniedzējs var palīdzēt – tieši palīdzēt – kursu dalībniekiem sasniegt labu rezultātu, jo valodas ir tā joma, kur nepietiek ar labu pasniedzēju un uzmanīgu klausīšanos. Valodu var sekmīgi apgūt tikai sadarbībā, tādēļ valodu pasniedzēja uzdevums ir palīdzēt ar padomu un paskaidrojumiem, atbalstīt ar uzmundrinājumu vai uzslavu un piedāvāt dažādas mācīšanās metodes un stratēģijas, savukārt kursu dalībniekam ir aktīvi jāiesaistās šajā procesā. Tādēļ saprotams, ka profesionalitāte nav vienīgais, kas nepieciešams svešvalodas pasniedzējam.

Viens no nosacījumiem, ko kursu dalībnieki augstu vērtē valodas procesa apguvē, ir pozitīva un draudzīga atmosfēra. Protams, pasniedzējs var būt ar stingrām prasībām, bet valodas apguvē pieaugušajiem daudz vairāk ir nepieciešams atbalsts un atzinība, lai nebūtu tā, ka cilvēks baidās bilst pat īsu frāzi, ja nav pārliecināts, ka pateiks to bez izrunas vai gramatikas kļūdām. Tikai pozitīvā gaisotnē kursu dalībnieki droši iesaistās diskusijās, pauž savu viedokli.

Strādājot ar bērniem, ir pašsaprotami, ka viens no pedagoga uzdevumiem ir neļaut nevienam slinkot, bet prasīt no viņiem aktīvu dalību. Varētu likties, ka pieaugušie ir motivēti un paši saprot, ka ir čakli jāstrādā un jāmācās, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Un tomēr nevar aizmirst, ka daži cilvēki ir enerģiskāki, drošāki, bet daži ir klusāki un kautrīgāki un varbūt pat ar negatīvu pieredzi iepriekšējā valodas apguves procesā, tādēļ labprātāk izvēlas klausīties, nevis iesaistīties diskusijās, izvairās paust savu viedokli, piedāvāt savus atbilžu variantus. Tātad pedagogam būtu jāizvēlas dažādas metodes un uzdevumu veidus, plānot darbu tā, lai dotu iespēju izteikties katram kursu dalībniekam.

Arī pasniedzēja radošums un elastība ir nosacījumi, kas padara valodu apmācību efektīvāku. Ja pedagogs piedāvā dažādas metodes un paņēmienus, kā mācīties, izmanto daudzveidīgus uzdevumus, lai ir interesanti un lai neapnīk, tad laiks paiet nemanot un tā parasti saka par interesantām norisēm.

Darbā ar pieaugušajiem pedagogam ir ļoti nepieciešamas tādas īpašības kā miers un pacietība, izskaidrojot valodas sarežģītākās nianses, iespējams, pat vairākas reizes, turklāt tas ir jādara īpaši taktiski, lai neaizvainotu tos kursu dalībniekus, kam uzreiz neizdodas visu saprast. Valoda nav tikai vārdi un teikumi, valoda atspoguļo nācijas pasaules uzskatu, atspoguļo kultūru, vidi, pieredzi un tas pieaugušajiem reizēm šķiet neizprotami un pat nepareizi – kāpēc mums vienkāršas lietas ir tik atšķirīgas svešvalodā.

Katrs cilvēks ir atšķirīgs – ar atšķirīgu pieredzi, interesēm, vajadzībām, tādēļ vēl viens motivējošs faktors ir pasniedzēja individuāla pieeja katram kursu dalībniekam, arī strādājot grupās. Ja pedagogs uzmanīgi vēro un uzklausa kursu dalībniekus, tad noteikti pamana ne tikai atšķirības valodas prasmēs, bet arī vēlmes un intereses un attiecīgi var pielāgot mācību saturu, lai katrs justos nozīmīgs.

Pieaugušie augstu vērtē ne tikai pasniedzēja attieksmi pret kursu dalībniekiem, bet arī pasniedzēja attieksmi pret valodu, un ne velti, jo aizrautīgam un savu darbu mīlošam pasniedzējam noteikti izdosies paaugstināt kursu dalībnieku motivāciju. Ja pasniedzējam patīk tas, ko viņš dara, tad arī kursu dalībniekiem patiks, un tas savukārt nozīmē, ka rezultāti būs labāki.

Būtiski ir arī tas, ka pedagogs var dot ieteikumus, kā strādāt patstāvīgi, kā izmantot interneta resursus valodas prasmju pilnveidošanai, tādējādi motivējot kursu dalībniekus turpināt valodas apguvi individuāli arī pēc kursu pabeigšanas.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10 van 13 weergegeven
 • afbeelding van Marina Nozdraceva
  Es pilnībā atbalstu galveno ideju, ka skolotājs ir ne tikai profesionāls, bet tas ir svarīgākais studenta palīgs viņa mērķa sasniegšanā - augstas kvalitātes un noderīgu zināšanu iegūšana par savu dzīvi. Izlasot šo rakstu. Es dažreiz biju pārliecināts, ka skolotājs ir aktieris, kas savas darbības gaitā mēģina uz dažādām maskām. Kad jums ir nepieciešams jautri, dažreiz stingri vai skumji. Skolotājam ir svarīgi radīt studentiem un, protams, pašam sev labvēlīgu un motivējošu vidi. Tā kā, kā rakstīts rakstā, lai skolotājs varētu sekmīgi apmācīt savu studentu, viņam pašam patīk, ko viņš dara, un tad viņa studenti vēlētos mācīties. Manuprāt, skolotājam nav jāpierāda, cik gudrs viņš ir, bet jums ir jāparāda savas prasmes radošuma, individualitātes, spējas atrast pieeju katram studentam, lai viņu interesē mācīšanās.
 • afbeelding van keita straume
  Radošums un elastība ir tās īpašības, bez kurām pedagogs noteikti iztikt nevar. Svešvalodu mācīšana ir sarežģīts process, jo visas četras prasmes ir jāmāca no jauna, ir jāmāk adaptēties un "sajust" valodu. Ja pagadījies labs pedagogs, radošs un motivēts, svešvalodas apguve ir daudz vieglāka un patīkamāka.
 • afbeelding van Amanda Cine
  Manuprāt, mūsdienās ir tik viegli apgūt dažādas valodas, pat neizejot no mājas - dažādas aplikācijas un tiešsaistes kursi. Vajadzīga ir tikai vēlēšanās un apņēmība. Bet, ja šo procesu vada pedagogs, viņam viennozīmīgi jābūt kompetentam savā jomā un jāsniedz skolēnam/studentam dažādus veidus un paņēmienus, kā apgūt svešvalodu. Valoda nekad nebūs tā joma, kur var "iekalt galvā" sausus likumus un dzīvot laimīgs, bet gan jābūt kaut kādai sajēgai par to. Un ir jāiedrošina skolēnus/studentus runāt, komunicēt un nebaidīties, jo no kļūdām mācās. 
 • afbeelding van Laine Veinberga
  Skolotājs ir tas, kurš motivē savus skolniekus neatkarīgi no viņa vecuma, un, iedrošina viņus izteikt savu viedokli /prasmes jaunapgūtajā valodā, bet, ir jāņem vērā tas, kāda bija izglītības sistēma agrāk, cik liela nozīme bija valodas apguvei.. Jo, manurpāt, agrāk, pirmajā vietā bija krievu valodas apguve, kas bija pats par sevi saprotams, un angļu valoda tika atstāta otrajā plānā. Kā rezultātā man ir nācies sastapties ar cilvēkiem, kuri kaunās izmantot savas angļu valodas zināšanas, jo baigās, ka pateiks kaut ko nepareizi, kaut gan dzirdēto informāciju viņi ļoti labi saprot, un to, ka tas cilvēks, ar kuru viņam ir iespēja komunicēt, nespēs viņu saprast vai pat nosodīs, ka neprot pareizi noformulēt savu domu. 
 • afbeelding van Nikola Treimane
  Šajā rakstā es piekrītu tam, ka tiek pieminēts tas, ka pedagogam ar vienīgu profesionalitāti nepietiks viņa darbā. Pedagogs ir palīgs un ļoti bieži studenti jautā un vēršas pēc paskaidrojumiem vai padomiem kā labāk iemacīties valodu. Man patika tas, ka rakstā ir pieminēts, ka pieaguši var būt arī ne tik iesaistīti procesā kā bērni, jo dažkārt mēs domājam ka pieauguši visi strādās aktīvi, apgūs valodu un viņiem nav nepieciešams tik liels atbalsts kā bērniem. Strādājot kopā ar piaugušajiem, pedagogiem ir arī jāatceras par to, ka visiem ir dažādi zināšanas līmeņi. Tātad tas neatteicas tikai uz bērniem, kur skolotājs cenšas iesaistīt visus bērnus procesā. Tas attiecas arī uz pieagušajiem. Gribētu komentēt stanzu kurā tika pieminēts par to, ka katrs cilvēks ir atšķirīgs- ar savu pieredzi, interesēm un vajadzībam kas nozīmē ka katram cilvēkam ir arī jāatrod sava pieeja. Tā ir ļoti laba ideja, kura var būt atkarīga no pašas klases un studentiem kuri tajā mācās. Piemērām, skolās kur klasēs ir ap trīsdesmit skolēni, skolotājam to izdarīt ir diezgan grūti. Manuprāt vieni no risinājumiem šai situācijai būtu klases sadalīšana grupās, vai arī skolotāja asistents kas varētu palīdzēt skolotājam stundā un pārliecināties, ka mācību procesā tiek iesaistīti visi studenti. Tas viss protams var būt arī atkarīgs no studentu vecuma vai no tā kādas zināšanas noteiktā klase ir. 
 • afbeelding van Anastasija Jekarāševa
  Mūsdienu globalizācijas laikos, kad valodu zināšanām ir ļoti liela nozīme ne tikai profesionālajā darbībā, bet arī ikdienā svešvalodu prasības svešvalodu skolotājam aizvien pieaug, jo svešvalodu skolotāja loma ir ne tikai sagatavot skolēnus komunikācijai svešvalodā, bet arī sniegt vispārīgo tēlu par valsti, kur cilvēki runā tajā valodā, sniegt priekšstatu par tās kultūru un tradīcijām. Jebkurā valstī pat pārdevējam, vai cilvēkam, kas strādā klientu apkalpošānas jomā ir jāzina vismaz viena svešvaloda. Runājot par manuprāt visefektīvāko veidu svešvalodas apgūšanai, ir piedāvāt skolēniem iespēju komunicēt tajā valodā un piedāvāt vairāk uzdevumus runāšanai, jo cik vien ne mācies gramatiku un vārdu krājumu, ja ne pielietot tās zināšanas praksē, tad svešvalodu mācībām ir maz jēgas.
 • afbeelding van Iveta Feldmane
           Mūsdienās svešvalodu apguvei ir liela nozīme. Turklāt to apguves nepieciešamību nosaka pati dzīve. Migrācijas rezultātā gandrīz ikvienam ir draugi, radi, kuri runā kādā svešvalodā, visbiežāk angliski. Cilvēki biežāk ceļo, un svešā vietā noteikti ikviens jūtas labāk, ja zina attiecīgās valsts valodu. Daudziem arī ikdienas darbā ir vajadzīgas svešvalodu zināšanas. Turklāt lielam vairumam svešvalodu zināšanas noder arī ikdienas dzīvē, skatoties filmas, lasot ziņas, meklējot nepieciešamo informāciju. Protams, ka svešvalodu veiksmīgai apguvei ir nepieciešams kompetents pedagogs. Ir nepieciešams, lai pedagogs būtu ne tikai ar stingrām prasībām, bet nepieciešamības gadījumā sniegtu arī atbalstu un atzinību. Lai būtu pozitīva gaisotne, kurā cilvēks nebaidītos bilst pat īsu frāzi, ja nav pārliecināts, ka pateiks to bez gramatikas vai izrunas kļūdām. Mācoties vidusskolā, diemžēl, pašai nācās sastapties ar skolotāju, pie kuras lielais vairums klasesbiedru, tai skaitā arī es, baidījās pie viņas runāt. Turklāt, arī izvēlētās mācību metodes bija vienveidīgas, darbs ar mācību grāmatu un darba burtnīcu. Pilnīgi pretējs piemērs bija lekcijas augstskolā. Pasniedzēja organizēja gan pāru un grupu darbus, gan pašiem bija jāveido prezentācijas par izvēlēto tēmu. 
            Manuprāt, veiksmīgai svešvalodu apguvei ir svarīgi izmantot daudzveidīgas mācību metodes. Atsaucoties uz Alda Lazdas rakstu, svešvalodu apguvē var un vajag izmantot arī sociālos medijus. Tādējādi izglītojamie tiek motivēti, tiek veicināta komunikācija un zināšanu praktiskā pielietojamība. Iespēja ir arī izmantot metodi "apgrieztā klase". Saskaņā ar šo metodi apmācāmie vēl pirms ieiešanas tradicionālajā klases telpā iepazīst valodas materiālu, lai nodarbības laikā to pielietotu praksē. Šī metode apgriež otrādi tradicionālo pieeju, kurā skolotājs klasē paskaidro jauno mācību vielu, bet tās praktiskā pielietošana bieži vien tiek uzdota kā mājas darbs. 

  Atsauce:
  Lazda, A. (2018). Kādā veidā sociālos medijus var izmantot svešvalodu mācīšanā pieaugušajiem? Motivācija, komunikācija, inspirācija un prakse. Pieejams: /lv/blog/kada-veida-socialos-medijus-var-izmantot-svesvalodu-macisana-pieaugusajiem-motivacija
   
 • afbeelding van Reinis Vējiņš
  Mūsdienu mainīgajā pasaulē valodu zināšanas dod dažādas iespējas - ceļot, strādāt ārpus savas valsts (bet strādājot arī savā valstī ir profesijas, kurās jāpārvalda vairākas valodas)  u.c. Piekrītu raksta autorei, ka reizēm tikai ar profesionalitāti nepietiek, lai sekmīgi mācītu valodu ir nepieciešamas arī citas kvalitātes, kas nodrošina sekmīgu procesu kā spēja redzēt kādas mācību metodes jāizmanto, jāapzinās cilvēku stiprās un vājās puses, jānodrošina nepārtraukta komunikācija starp valodas pasniedzēju un cilvēku, kas valodu apgūst. Šodien aktuāls jautājums ir par izmaiņām izglītības saturā, tas, protams, ietekmē arī pieaugušo izglītību un tā tam būtu jānotiek - tai arī ir jāmainās līdzi laikam. Valodai ir jābūt dzīvai un tas ir veids kā sekmīgāk to iemācīties, tā ir jādzird, jālasa, jārunā. Valoda nevar būt tikai gramatikas konstrukcijas burtnīcā. Neapšaubāmi procesā svarīgi ir katras puses vēlme iesaistīties un sasniegt vienotu mērķi - pilnveidot vai iemācīties valodu. Un tur ir jābūt prasmēm no abām pusēm. Priecājos, ka par šādām tēmām tiek runāts un rakstīts!
 • afbeelding van Renāte Ēķe
  Protams, bez svešvalodām mūsdienām nu nekādīgi! Latvijā strādājot jeb kurā jomā ir nepieciešams zināt vai nu krievu valodu vai angļu valodu. Šīs valodas ir jāmācās un tas cik labi un skaisti Tu šo valodu iemācīsies nav atkarīgs ne tikai no cilvēka gribasspēka, bet noteikti arī no tā kā pasniedzējs iemāca, pasniedz Tev šīs zināšanas. 
  Piekrītu tam, ka pasniedzējam ir jābūt zinošam šajā jomā, pozitīvi noskaņotam, radošam, elestīgam un pacietīgam. Savā ziņā tas saistās arī ar to, kādas mācību metodes izmanto pasniedzējs. Ja mācību stundas būs radošas, tad arī būs lielāka gribēšana iegūt zināšanas, nevis tad, kad pasniedzējs lasa mācību vielu tikai no grāmatas. 
  Kā jau mēs zinām - pieaugušajam kaut ko iemācīties ir grūtāk, nekā bērnam, tādēļ tāda īpašība kā pacietība un miers jeb kurā situācijā ir ļoti svarīgi. Ir jārēķinās ar to, ka mēdz būt dažādi tempi - kāds vielu spēs iemācīties ātrāk, bet kāds - lēnāk. Tādēļ svarīgi ir arī, ka šī dalībnieku grupa ir maza, lai spētu izsekot jeb kuram dalībniekam līdz, ja nepieciešams - paskaidrot, parunāt utt. Ja dalībnieku grupa ir lielāka, ir iespēja, ka kāds aizies mājās ar rūgtumu sirdī, jo nav kaut ko līdz galam sapratis. Piemēram, man skolā ļoti grūti padevās matemātika, esot 30 skolēniem pie vienas skolotājas ir skaidrs - 40 minūtēs skolotāja nevar paspēt pieiet pie katra skolēna un izskaidrot kaut ko, ja nesaprati. Arī konsultācijas man īsti nepalīdzēja, jo arī konsultācijas laikā šī skolotāja bija pieprasīta. Kā rezultātā man bija nepieciešams meklēt privātskolotāju, kura ar mani strādātu individuāli un pateicoties viņas pacietībai, pozitīvai attieksmei un radošai pieejai man bija prieks atgriezties pie viņas katru ceturdienu, lai spētu nokārtot eksāmenu pietiekami labi. 
  Par šo tēmu varētu diskutēt daudz! Ceru, ka cilvēki tam pievērš uzmanību, jo labu rezultātu sasniegsim tikai tad, ja būsim apmierināti un ieinteresēti vēlreiz un vēlreiz satikties ar pasniedzēju, lai apgūtu nepieciešamās zināšanas. 
 • afbeelding van Santa Pētersone
  Svešvaloda ir jebkura cita valoda,ko cilvēks iemācās pēc dzimtās valodas. Lai gūtu panākumus svešvalodās,cilvēkam ir jāapzinās- Kāpēc tieši šī valoda man būs nepieciešama?! Mūsu straujajā un mainīgajā pasaulē ir svarīgi iemācīties pēc iespējas vairāk dažādas valodas, jo no tā var secināt par cilvēka mērķtiecību,spējām un vēlmi uz izaugsmi. 
  Tikpat svarīgi ir atrast piemērotu un kvalificētu pedagogu, kuram ir spējas pielāgoties dažādām vecumposma īpatnībām, spēja saprasties ar klātesošajiem un izveidot saikni. Skolēniem/studentiem/pieaugušajiem, kuri atrodas telpā ar pedagogu ir jājūtas droši un brīvi. Pedagogam ir jāpārzin dažādas metodes, jāmāk ieinteresēt ar jaunākajām tehnoloģijām, pēc iespējas vairāk jāmāca dažādas dzīves situācijas,kas ir vērstas uz aktīvu darbību.