chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

UNESCO – Hlavní cíle pro vytvoření a rozvoj v oblasti digitálních kompetencí

05/11/2018
by Daniela Krtičková
Språk: CS
Document available also in: EN LV HR SL DE PL HU EL FR RO

/nb/file/unesco-recommendationsUNESCO Recommendations

UNESCO Recommendations

Tento článek byl přeložen z anglického jazyka.

EPALE koordinátor Simon Broek představuje nejnovější cíle UNESCO (externí link) a Pearson (externí link) v oblasti vytvoření a rozvoje digitálních kompetencí a dále představuje jejich využití v oblasti vzdělávání dospělých.​

UNESCO a Pearson představili před nedávnem hlavní cíle pro vymezení digitálních kompetencí. Hlavní důraz je kladen na rozvojí digitálních kompetencí u osob s nízkým vzděláním a malou kvalifikací z celého světa. Z tohoto důvodu zaměřují svoji pozornost v oblasti digitálního řešení na organizace zabývající se rozvojem a úřady vlády, které utváření a rozvoj digitálních kompetencí podporují a dále na politicky odpovědné osoby, které tyto cíle využívají pro vytvoření směrnic a platných zákonů.

Přestože těžiště hlavních cílů neleží ani v Evropě ani není cíleno na dospělé, můžeme v oblasti vzdělávání dospělých najít velkou souvislost. Také neustále se rozšiřující online svět vyžaduje od všech obyvatel Evropy, aby uměli pracovat, žít, učit se a komunikovat  online. Bez těchto schopností je jen sotva možné podílet se neomezeně na životě společnosti. Ti, kterým tyto schopnosti chybí, podstupují riziko, že se ocitnou mimo nebo na okraji společnosti.

UNESCO navrhuje následující strategie s velkou řadou doporučení v oblasti stále se zvětšující potřeby zavádění digitálních kompetencí na podporu lidí s nízkým vzděláním nebo kvalifikací:

1. Zapojení uživatelů, stanovení hlavních cílů na základě jejich potřeb v jasném kontextu

Rozhodující význam má získání porozumění cílovým uživatelům a použití osvědčených způsobů, aby bylo stanovení cílů komunikováno s nimi a ne pouze pro ně, což je obrovská změna, která představuje novou výzvu. K tomu patří:

 • porozumění uživatelům a jejich ekosystému
 • dodržování zásad Best-Practice-Design, přičemž uživatel stojí v centru pozornosti
 •  zohlednění při práci s uživateli s nižší kvalifikací a nízkým vzděláním

2. Hlavní důraz na digitální schopnosti a kompetence uživatelů

Je to zřejmě, alepřesto je důležité dbát na to, aby byla řešení hledána takovým způsobem, aby byla přístupná uživatelům technologií v jejich komfortním prostředí a na jejich úrovni. K tomu patří:

a. podpora rozvoje digitálních dovedností uživatelů

b. testování a následná kontrola digitálních schopností uživatelů

3. Zajištění jasného a relevantního obsahu pro uživatele s nižší kvalifikací a nízkým vzdělání

Obecně nejlépe funguje obsah, pokud je jednoduchý a pokud je cílovou skupinou považován za spolehlivý. Stanovení obsahu ve spolupráci s koncovými uživateli může být také přínosný. Toto vyžaduje:

 1. rozvoj strategií k naplnění potřeb uživatelů
 2. stanovení obsahů, která jsou jednoduché, jasné a důvěryhodné
 3. návrh obsahu pro širokou skupinu uživatelů nebo pro další zprostředkované využití

4. Využití vhodných médií a přizpůsobení obsahu pro uživatele  s nižší kvalifikací a nízkým vzdělání

Stanovení digitálních řešení oslovuje nejlépe uživatele s nižší kvalifikací a nízkým vzděláním, pokud je použito více médií, jejichž výběr je řízen přímo uživateli a jejich možnostem. Toto vyžaduje:

     a. využití různých médii a učebních metod pro uživatele s nižší kvalifikací a nízkým vzděláním

     b. co možná nejpřijatelnější design pro uživatele s nižší kvalifikací a nízkým vzděláním

5. Školení a podpora na začátku a v průběhu programu

Školení a podpora pro uživatele s nižší kvalifikací a nízkým vzděláním má enormní význam hlavně v případě, že se s digitálními technologiemi setkávají poprvé (Onboarding-Prozess) a hodlají s využitím i nadále pokračovat. K tomu patří:

poskytnutí podpory při stanovení digitálních řešení

maximální podpora v oblasti lidských zdrojů a školení

6. Neustálý dohled, měření a zlepšování

Analýza dat je rozhodující pro vytvoření efektivního systému. Může ukázat, zda bylo dosáhnuto cílů projektu a došlo k naplnění uživatelských očekávání a na druhé straně poukázat na to, kde bude nezbytné udělat změny. Toto zahrnuje:

      a. zjištění, zda jsou měřená data sbírána jistým a pochopitelným způsobem a jsou sledována

      b. zahrnutí všech cílových skupin do analýzy dat

Podniknout tuto cestu?

Stanovené cíle jednoznačně zohledňují zásady platné při vzdělávání dospělých, tedy že výuka má být tvořena a rozvíjena ve spolupráci se studujícími a má být zohledňována jejich úroveň a  jejich kvalifikace. Kromě toho by měla zahrnovat i podporu a pomoc  na základě neustálého dohledu.

Důležitým elementem ve vzdělávání dospělých je určitý způsob výuky. Vyžaduje to zahrnutí formálního i neformálního způsoby studia při dalším vzdělávání.

Velmi často jsou nabízeny digitální technologie, aby byly vyplněny chybějící  kvalifikace bez toho, aby se docházelo k propojení se stávající kvalifikacemi  cílové skupiny. Kvůli tomu by se v kurzech mělo dbát na to, aby byly uplatňovány i další  možnosti studia, aby bylo učivo doplňováno a bylo kompletní.

EPALE uživatelé mají jistě svoje další cenné pohledy v této oblasti a možná i zajímavé konkrétní příklady, o které by se chtěli podělit s ostatními uživateli UNESCO.

 

Z německé verze přeložila Jana Guličuková

 

Auf den vollständigen Bericht zugreifen

Was halten Sie von den neuen Leitlinien? Teilen Sie uns Ihre Meinung in den Kommentaren unten mit.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 3 of 3
 • Jean Pierre Candiottis bilde
  Hi, thanks for sharing. Could you point me to a research, work or list of digital skills. thanks if possible please email to jeanpierrecandiottibustamante at gmail.com thanks and best regards from sweden
 • Simon BROEKs bilde
  Please take a look at:
  /en/resource-centre/content/adult-learners-digital-learning-environments
  Or search for related resources at EPALE.
  Another source could be DigCom 2.0:
  Hope it is of help!
 • Jolanta_ Zastavnaja_s bilde
  Atbalstu šīs vadlīnijas, jo tiek domāts par mazizglītotiem 
  un mazkvalificētiem pasaules iedzīvotājiem. Manuprāt, UNESCO un 
  Pearson izveidotās vadlīnijas palīdzēs nesašķelt sabiedrību, bet vienot to neatkarīgi no sociālā slāņa,
   ar digitālās platformas izmantošanas prasmēm. Piekrītu, par papildinošajiem elementiem vadlīnijās,ņemot vērā, šīs sabiedrības vajadzības un vēlmes, pieļauju, ka kursus beidzot tik tiešām būtu janoprecizē, kādas ir un varētu būt mācību iespējas tālāk, lai būtu jēgpilna mācīšanās, nezustu motivācija, bet gan izglītojamie redzētu tam jēgu un justos ieinteresēti.