Reportáž EPALE z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů: Pomáháme lidem růst
S reportáží EPALE jsme se tentokrát vydali na jih Čech, konkrétně do Českých Budějovic. Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ) nepatří mezi typické vzdělávací instituce, přesto by neměla zůstat stranou zájmu (nejen) odborné veřejnosti. Důvodů pro její zařazení do cyklu reportáží EPALE je totiž mnoho. Jedním z nich je poměrně dlouhá délka existence, společnost byla založena již v roce 2005 Jihočeskou hospodářskou komorou. Cílem zřizovatele bylo zajistit komunikaci a spolupráci mezi regionálními aktéry trhu práce v oblasti rozvoje lidských zdrojů a zajistit realizaci konkrétních aktivit, které budou v souladu s potřebami regionu.

Klientela JSRLZ je jak z řad veřejného a podnikatelského sektoru, tak i široké veřejnosti. Služby, které společnost realizuje, jsou určeny například pro krajský úřad, školy, úřady práce, ale řada z nich je zaměřena i na žáky a dospělé. „V oblasti vzdělávání dospělých se zaměřujeme na ty, kteří potřebují pomoci s návratem na trh práce nebo zvýšit svoje kompetence či kvalifikaci. Aktuálně jsou to mladí, kteří nemají dostatek praxe a potřebují ji získat pro potřeby svého budoucího povolání. Mezi jednu z větších skupin klientů patří osoby starší 50 let, jelikož i přes jejich životní a pracovní zkušenosti často nemají odvahu bojovat o dobré a kvalitní místo a zůstávají v roli nezaměstnaných. Cílíme však i na dospělé bez ohledu na věk, a to např. prostřednictvím Týdne vzdělávání dospělých. Naší snahou v rámci tohoto týdne je přiblížit novinky formou ochutnávek kurzů či přednášek a motivovat tak dospělé, aby se vzdělávání věnovali nejen v mládí, ale po celý svůj život,“ uvádí výčet služeb Dana Feferlová, ředitelka společnosti.
Témata akcí a dalších služeb přizpůsobuje JSRLZ potřebám, které monitoruje či vnímá. Často jsou to sami klienti, kteří jí sdělují podněty v tom, co potřebují. A které konkrétně to jsou? „Firmy dnes trápí nedostatek pracovníků. Naopak lidé, co se nemohou přizpůsobit, například ze zdravotních nebo časových důvodů podmínkám zaměstnavatelů, potřebují jiné pracovní formy. Proto připravujeme aktivity na podporu flexibilních forem zaměstnání, které mohou být jedním z řešení, jak získat shodu mezi nabídkou a poptávkou po práci. K tomu je však třeba podpořit vzdělávání a nabídnout semináře či kulaté stoly, kde dojde k samotné osvětě,“ uvádí Michaela Fouňová, manažerka JSRLZ. A obdobně je tomu i v dalších tématech, kterým se společnost věnuje.
Když jsme u témat akcí, nemůžeme se nezastavit u již zmíněných Týdnů vzdělávání dospělých. Jejich cílem je reagovat na rychlou dynamiku dnešní doby, která přináší řadu změn, na něž je potřeba být připraven. Jednou z cest, jak se s těmito změnami vypořádat, je podporovat vzdělávání v dospělém věku. Každý ročník Týdnů vzdělávání dospělých v Jihočeském kraji je zahájen konferencí připravovanou JSRLZ ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou. V následujícím týdnu pak probíhají samotné vzdělávací aktivity. Jen v loňském roce se do celé akce zapojilo 3 100 účastníků, kteří měli možnost seznámit se s aktuální nabídkou vzdělavatelů v kraji formou workshopů, seminářů, přednášek či kulatých stolů.


Takové množství aktivit jistě vyžaduje obrovské množství lidských zdrojů, nicméně v JSRLZ je realizuje poměrně malý tým do deseti osob. „Spolupracujeme i s externími kolegy, kteří jsou odborníky v oblasti analytických prací, psychologie či personalistiky. Věnujeme se i monitorování potřeb v oblasti rozvoje lidských zdrojů v regionu. Iniciujeme nové regionální aktivity a podporujeme jejich realizaci. Díky tomu se například rozjíždí podpora kariérového poradenství a odborného vzdělávání v našem kraji prostřednictvím činností Asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi. Našim krédem je spolupráce a na těchto principech také stojí naše práce,“ hrdě dodává Dana Feferlová.
Zajímavostí v pestrém výčtu aktivit společnosti jistě je, že JSRLZ spolu s JHK vydala podnikatelskou příručku s názvem Jak začít podnikat. Zájmem společnosti je také pomoci získat ideální zaměstnání, a proto se další vydanou brožurou stala příručka s názvem Moje profese a podtitulem Krok za krokem k vysněnému zaměstnání.
Jak řeší při takto rozsáhlých aktivitách JSRLZ jejich kvalitu? „Při vzdělávacích akcích získáváme zpětnou vazbu nejen přes dotazníky, ale i rozhovory s klienty. Bez zpětné vazby bychom se ani nemohli dále zlepšovat. Pokud zjistíme, že je některé téma nezáživné, snažíme se jej přizpůsobit a upravit. Stále se snažíme rozšiřovat lektorský tým a hledáme také zdroje ke vzdělávání našeho týmu,“ uvádí Veronika Vicková, projektová manažerka společnosti.
Na závěr každé z reportáží EPALE se ptáme na vizi budoucnosti, nejinak je tomu i dnes: „Budoucnost vidíme jako výzvu. Trh práce, který je vlastně naším největším klientem, se stále mění a vyvíjí. Díky tomu máme stále co vymýšlet a realizovat. A to je naším největším hnacím motorem. Nelze usnout na vavřínech, stále je třeba někomu pomáhat,“ uzavírá Dana Feferlová a doplňuje další témata, kterým se chce její společnost v budoucnu věnovat: „Především je to kariérové poradenství, kterému je v České republice stále věnována malá pozornost, dále popularizace a vzdělávání v oblasti flexibilních forem zaměstnávání, a to jak u zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů, a do třetice vzdělávání instruktorů praktické výuky, především pak ve firmách, které se na praktické výuce podílejí.“
Autor: Tomáš Langer, expert EPALE
Fotografie: JSRLZ