Pieaugušo izglītība etniskās kultūras kontekstā – Alsungas novada pieredze

Pieaugušo izglītība Alsungas novadā ir fokusēta uz etniskās identitātes saglabāšanu. Tam par pamatu kalpo fakts, ka novadu apdzīvo viena no Latvijas etnogrāfiskajām grupām – suiti. Tā ir neliela katoļu kopiena luterticīgajā Kurzemē ar neparastu kultūrvidi. To raksturo burdona dziedāšana, bagātās kāzu tradīcijas, spilgti tautas tērpi, suitu valoda, vietējie ēdieni, reliģiskās tradīcijas, gadskārtu ierašas.
Suitu kopienai sarūkot, tās pārstāvji aktīvi iesaistījās sava kultūras mantojuma saglabāšanā. Ir izveidots etniskās kultūras centrs “Suiti”, kas organizē seminārus, tradīciju skoliņas bērniem, novadu mācību izglītības iestādēs. Suiti izmanto savas kultūras elementus sabiedriskos pasākumos: kāzu rituālos, spēlēs un rotaļās, stāstnieku tradīcijās, ģimeņu godos, darba un sadzīves situācijās.
Kopienas tradīciju apguvei tiek organizētas vasaras nometnes. Pateicoties biedrības iniciatīvām, Alsungā ir izveidota un darbojas aušanas darbnīca, uzsāktas kokļu apmācības bērniem, kā arī sarīkoti trīs starptautiski burdona dziedāšanas festivāli. Savukārt, biedrība “Suitu amatnieki” organizē pieaugušo mācības dažādās amatniecības un mākslas nozarēs.
2009.gadā Suitu kultūrtelpa tika iekļauta UNESCO Pasaules nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Vairāku iesaistīto pušu sadarbībā tiek īstenotas izglītības aktivitātes ar mērķi praktizēt tradīcijas to daudzveidībā un pēc iespējas plašāk iesaistīt vietējo sabiedrību prasmju apguvē. Mācīšanās notiek arī kultūras elementu izpētes un dokumentēšanas formā, pierakstot receptes, vietvārdus, tautasdziesmas.
Suitu kopienas izglītības un kultūras aktivitātes ir stiprinājušas kopienas dalībnieku pašlepnumu un pašapziņu. Suitiem ir izdevies pierādīt, ka kultūras mantojuma saglabāšana var kalpot arī kā attīstošs motīvs pašvaldībai, tās virzītājspēks.
Metodes apraksts sagatavots projekta ODEon ietvaros (Nr. 2016-1-LV01-KA204-022704). Metodi prezentē Latvija, Kurzemes plānošanas reģions.