Blog
Blog

Czy warto korzystać z EPALE… i dlaczego tak? Spojrzenie z perspektywy 3 lat

1 października, platforma EPALE w Polsce obchodziła swoje trzecie urodziny. Taka okazja sprzyja podsumowaniom – co już się udało osiągnąć, jakie możliwości daje platforma, a w jakim kierunku iść dalej…

Użytkownicy

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie jest współtworzona przez specjalistów w obszarze uczenia się dorosłych, zajmujących się zarówno edukacją niezawodową, jak również szkoleniami i doskonaleniem zawodowym. Możliwość współtworzenia platformy stanowi chyba jej największą zaletę – każdy zarejestrowany użytkownik może publikować aktualności, informacje o wydarzeniach, materiały, wpisy na blogu czy komentarze do publikacji innych.

Dolacz_do_epale

 

Wśród zarejestrowanych użytkowników, których liczba sięga ponad 30 tys.(!), są m.in. przedstawiciele ministerstw (głównie ministerstw edukacji), różnego typu organizacji pozarządowych, firm szkoleniowych, uniwersytetów trzeciego wieku, szkół dla dorosłych, uniwersytetów ludowych, instytucji kultury, andragodzy. W tej grupie użytkowników z Polski jest blisko 1100, co daje nam miejsce w czołówce zaangażowanych krajów. Co ciekawe, wśród użytkowników platformy są nie tylko Europejczycy, ale również mieszkańcy odleglejszych zakątków świata (m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela czy Japonii). Krajami spoza Europy, które mają najliczniejszą grupę zarejestrowanych użytkowników, są Stany Zjednoczone i Australia. To daje więc ogromne możliwości wymiany doświadczeń czy nawiązania współpracy międzynarodowej.

A jeśli o współpracy międzynarodowej mowa, nie można zapomnieć o tym, że EPALE udostępnia przestrzeń do poszukiwania partnerów zagranicznych. Dzięki wyszukiwarce partnerów można znaleźć ciekawe oferty z całej Europy albo opublikować własny pomysł na projekt i zaproszenie do podjęcia współpracy.

Wielojęzyczność

Ogromną zaletą EPALE jest to, że w jednym miejscu gromadzi treści dostępne w 24 językach. Tyle bowiem platforma ma odsłon, tworzonych przez poszczególne Krajowe Biura EPALE – oznacza to, że tylko część treści jest tłumaczona, zdecydowana większość pisana jest specjalnie dla EPALE.

Treści

Na początku września, kiedy powstawał ten wpis, na platformie było dostępnych: prawie 6900 materiałów, niemal 6200 artykułów, blisko 4900 publikacji na blogu oraz ponad 4000 ogłoszeń w kalendarzu wydarzeń. Wrażenie robią już same liczby, ale warto przyjrzeć się temu, co się za nimi kryje. Wśród materiałów można znaleźć m.in. artykuły z czasopism andragogicznych (np. „Rocznik Andragogiczny”, „Edukacja Dorosłych”, „Dyskursy Młodych Andragogów”),  raporty z badań poświęconych edukacji dorosłych, podręczniki, nagrania z webinariów.

Dsc_0771

 

Publikowane przez użytkowników artykuły i wpisy na blogu dotyczą najczęściej wsparcia osób uczących się, w tym takich tematów jak włączenie społeczne, edukacja nieformalna i pozaformalna, kompetencje kluczowe.

Jak dotychczas najrzadziej wybierana była tematyka związana z edukacją finansową, akredytacją podmiotów prowadzących edukację dorosłych, szkołami drugiej szansy i uczeniem się w zakładach karnych – zachęcamy do zagospodarowania tych tematów, drodzy użytkownicy!

Na platformie pojawia się coraz więcej tekstów realizatorów projektów z zakresu edukacji dorosłych w programie Erasmus+, co nas szczególnie cieszy. Jest to przestrzeń, którą można wykorzystać do pochwalenia się rezultatami projektów, do podzielenia się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi współpracy międzynarodowej czy poinformowania o wydarzeniach edukacyjnych organizowanych w ramach projektów.

Tematy

Zachęcamy do śledzenia tematów miesiąca – to okazja, żeby dokładnie zgłębić określoną problematykę (w ostatnim okresie były to: uczenie się w miejscu pracy, przedwczesne kończenie nauki i edukacja drugiej szansy, osoby z niepełnosprawnościami), a także dołożyć własną cegiełkę i podzielić się refleksjami czy treściami z danego obszaru edukacji dorosłych. Sprzyjają temu m.in. organizowane w każdym miesiącu dyskusje on-line i/lub webinaria poświęcone danej tematyce.

We wrześniu tematem miesiąca jest alfabetyzacja. Zapraszamy do zapoznania się z serią tekstów na ten temat autorstwa prof. Ewy Przybylskiej.

Dodatkową inicjatywą jest cykl wywiadów Moniki Dawid-Sawickiej z ekspertami HR, zatytułowany „Sukces pisany doświadczeniem”.

Społeczność

Tym, co sprzyja aktywności użytkowników EPALE jest możliwość współtworzenia tzw. społeczności praktyków. Są to grupy on-line gromadzące osoby o podobnych zainteresowaniach, w ramach których można się wymieniać doświadczeniami, pomysłami i dobrymi praktykami.

Obecnie działa ich już 79. Są wśród nich z jednej strony takie, które dotyczą szerokiej tematyki, jak np. walidacja efektów uczenia się, edukacja w zakładach karnych, umiejętności podstawowe, a z drugiej – grupy dla organizacji pracujących nad konkretnym pomysłem na projekt, czy dla beneficjentów z danego kraju. Polskich społeczności jest już pięć. Wystarczy zarejestrować się na platformie i dołączyć do wybranej grupy: Ewaluacja zorientowana na użyteczność, HRLab, Jak robić eLearning, Webinary i efektywnie szkolić przez internet?, Pogromcy mitów rozwojowych lub Erasmus+ Edukacja dorosłych. Ta ostatnia powstała z myślą o realizatorach projektów w akcji 2 programu Erasmus+ Edukacja dorosłych z lat 2015-2016.

Każdy zarejestrowany użytkownik może założyć nową społeczność praktyków i zaprosić do dyskusji.

Media społecznościowe

Platforma EPALE jest obecna także w mediach społecznościowych. Profil @epalepolska polubiło już ponad 1200 osób. Do tego dochodzi jeszcze konto na Google+ - EPALE Polska.

EPALE to nie tylko świat wirtualny…

…dlatego możecie nas spotkać na różnego typu wydarzeniach edukacyjnych. W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć np. w III Ogólnopolskim Zjeździe Andragogicznym, Międzynarodowej Konferencji E-Learning Fusion 2017, Konferencji HR Factor, Konferencji Uniwersytetu Jagiellońskiego „Edukacja obywatelska dorosłych wobec migracji” czy Forum III Wieku. Jeśli chcecie nas zaprosić do siebie – jesteśmy otwarci!

Działalność Krajowego Biura EPALE w Polsce wspiera też grupa 15 ambasadorów EPALE – ekspertów w różnych dziedzinach edukacji dorosłych. Można ich spotkać m.in. podczas seminariów tematycznych EPALE. Najbliższe z nich już 26 września w Warszawie: „Error Management Training w edukacji osób dorosłych”.

Ambasadorzy dzielą się swoim doświadczeniem również podczas webinariów tematycznych. Za nami już dwa webinaria EPALE. Z myślą o tych, którzy nie mogli wziąć w nich udziału udostępniamy nagrania: „Ewaluacja nie musi być nudna!” oraz „Nowoczesne technologie w aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną”. I zachęcamy do śledzenia informacji na temat kolejnych webinariów.

Dsc_0723_1

 

Współpracujemy także z podmiotami zajmującymi się szeroko rozumianą edukacją dorosłych i czerpiemy z ich doświadczenia. Należą do nich m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Akademickie Towarzystwo Andragogiczne, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Instytut Badań Edukacyjnych, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych czy Polska Izba Firm Szkoleniowych.  

Bilans 3 lat działalności uznajemy za pozytywny. Jednak ten sukces nie byłby możliwy bez Was, użytkowników platformy. Dziękujemy za zaangażowanie i jesteśmy otwarci na sugestie dotyczące tego, jak rozwijać polską wersję EPALE.

 

Login (3)

Users have already commented on this article

Login or Sign up to join the conversation.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Siste diskusjoner

EPALE-debatt: Kunstig intelligens og voksnes læring (på engelsk)

Kunstig intelligens og voksnes læring: er det til hjelp eller til hinder for voksne innlærere?

Mer

EPALE Discussion: Building inclusive linguistic diversity in Europe

Learning languages is a key not only for social inclusion, workforce mobility, but it also contributes to a cohesive, culturally enriched Europe. Take part in our next discussion to discuss the role of language learning in Europe today!

Mer