chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Üldist

Keda EPALE esindab?

EPALE algatuse eestvedajaks on Euroopa Komisjon (link is external), kes seisab selle eest, et EPALE-l oleks täiskasvanute õppe maastikul oma kindel koht.

EPALE on Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Rakendusameti (link is external) (EACEA) järelevalve all ja tema igapäevase juhtimisega tegeleb keskne tugiteenus (Central Support Service, CSS). Keskse tugiteenuse kasutajatoega saate ühendust võtta e-kirja teel aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail) või helistades telefonile +44 (0) 121 212 8934. Samuti tegutsevad 2014. aasta sügisest keskse tugiteenuse kõrval riiklikud tugiteenused, kes aitavad täita EPALE platvormi huvitava ja ainulaadse sisuga ning kogukonna tegevust hoogustada.

Lisateavet keskse ja riiklike tugiteenuste kohta leiate järgmiste linkide kaudu

Keskne tugiteenus

Riiklik tugiteenus

Mis on keskne tugiteenus ja millega see tegeleb?

Keskne tugiteenus on kahest organisatsioonist – Ecorys UK ja Intrasoft Ltd – koosnev konsortsium EPALE ühiseks arendamiseks ja juhtimiseks. Keskne tugiteenus töötab koos EPALE riiklike tugiteenuste, täiskasvanute õppe spetsialistide ja sidusrühmadega, et lisada platvormile aja- ja asjakohast sisu. Keskne tugiteenus haldab ka EPALE kasutajatuge, annab välja igakuist uudiskirja, korraldab suhtlust sotsiaalmeedia kaudu, laadib sisu üles, algatab ja juhib arutelusid ning korraldab teemaüritusi.

Kuidas saab keskse tugiteenusega ühendust võtta?

Kui soovite ühendust võtta, siis saatke e-kiri EPALE kasutajatoele helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail) või helistage numbril +44 (0) 121 212 8934.

Mis on riiklikud tugikeskused ja millega need tegelevad?

Programmis „Erasmus+” osalevate riikide ametiasutuste määratud riiklikud tugiteenused aitavad luua sisu EPALE jaoks ja platvormi tegevust elavdada. Nad teevad tihedat koostööd keskse tugiteenusega, et avaldada saidil kvaliteetset sisu ja julgustada kasutajaid kaastööd tegema. Samuti tegeleb riiklik tugiteenus EPALE tutvustamisega täiskasvanute õppega seotud kogukonnale oma riigis ning edendab selle osalemist platvormi tegevuses.

EPALE riiklikke tugiteenuseid kaasrahastavad liikmesriikide valitsused.

Lisateavet leiate riiklike tugiteenuste veebilehelt.

Kuidas saab riikliku tugiteenusega ühendust võtta?

Kõigi riiklike tugiteenuste kontaktandmed leiate neile pühendatud veebilehe kaudu.

Konkreetse riigiga seotud küsimustes on soovitatav pöörduda otse selle riigi tugiteenuse poole. Keskse tugiteenuse poole pöörduge juhul, kui huvipakkuvas riigis ei ole riiklikku tugiteenust.

Kuidas EPALEt rahastatakse?

EPALEt rahastab Euroopa Komisjon oma üldise täiskasvanute õppe edendamise strateegia raames.

Riiklikke tugiteenuseid kaasrahastavad ka liikmesriikide valitsused. EPALEt toetatakse programmile „Erasmus+” aluse pannud õigusakti (link is external) artikli 14 lõike 1 punktis b sätestatud alustel. Samuti on sellel suur tähtsus nõukogu 2011. aasta resolutsioonis täiskasvanuhariduse uuendatud Euroopa tegevuskava kohta (link is external) ning programmis „Haridus ja koolitus 2020 (link is external)” sätestatud eesmärkide täitmisel.

Lisateavet „Erasmus+” kohta leiate punktist Kuidas on EPALE seotud programmiga „Erasmus+”?

Lisateavet Grundtvigi programmi kohta leiate punktist Kuidas on EPALE seotud programmiga Grundtvig?

Kas võin EPALEt soovitada oma kolleegidele ja teistele võimalikele huvilistele?

Jah. EPALE on kõigile avatud platvorm, mis võimaldab teil suhelda teiste täiskasvanute õppe spetsialistide, koolitajate ja vabatahtlikega üle kogu Euroopa.

EPALE on veebikogukond, mille keskmes on väga mitmesugused kasulikud haridusalased materjalid, uudised, blogipostitused, üritused, teemalehed ja võrgustike loomise vahendid. Eksperdid aitavad leida kvaliteetset sisu ja tõlkida seda olulisematesse keeltesse.

Mida teha, kui ma ei leia soovitud teavet EPALE veebisaidilt?

Kui otsite täiskasvanute õppega seotud teavet, kuid ei leia seda EPALE veebisaidilt, palume teil pöörduda meie kasutajatoe poole e-posti aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail). Meie kasutajatoe töötajaid toetavad täiskasvanute õppega seotud teemade asjatundjad, kes oskavad kasutajaid abistada kuues keeles (inglise, prantsuse, saksa, hispaania, itaalia ja poola keel).

Kas teadsite, et saate ka enda loodud sisu EPALE veebisaidil avaldada? Teil on võimalik üles laadida nelja erinevat laadi sisu: blogipostitus, uudislugu, teade ürituse kohta või muud ressursid. Igat liiki sisu jaoks on eraldi veebivorm. Iga vorm asub vastavas jaotises, millele pääseb ligi avalehelt.

Täitke ja salvestage valitud vorm. Seejärel näete veebilehel teadet ja saate e-kirjaga kinnituse. Teie pakutud sisu salvestatakse mustandina. Keskne tugiteenus kontrollib selle kvaliteedi sobivust. Teie esitatud sisu avaldamisel saate selle kohta teate. Kogu enda avaldatud sisule pääsete ligi oma profiili lehelt, mille avamiseks klõpsake lindi keskel enda nimel. Pidage meeles, et selleks peate olema liikmeks registreeritud ja platvormile sisse logitud. Loodame, et saame peagi teie esitatud sisu avaldada!

Kuidas saan EPALEs osaleda?

EPALE eesmärk on luua ühtne täiskasvanute õppega seotud inimeste kogukond nii riikide kui ka Euroopa tasandil. Pärast EPALE liikmeks astumist saate suhelda täiskasvanute õppega tegelevate inimestega, nagu koolitajate, poliitikaloojate ja vabatahtlikega.

EPALE registreeritud liikmena saate vahetada mõtteid ja jagada teavet teiste teie valdkonnas töötavate inimestega teie riigis või mujal Euroopas. See platvorm on eriti hea partnerite leidmiseks või kogemuste ja mõtete vahetamiseks oma täiskasvanute õppega seotud projekti teemal. Samuti saate siia laadida üles ressursse ja artikleid (muuhulgas poliitikadokumente ja projektide raames loodud asjakohaseid materjale), teha blogipostitusi ning jagada teateid ürituste kohta teistega üle kogu Euroopa. Saidil oleva teabe kvaliteedi tagamiseks kontrollitakse kasutajate esitatud sisu enne avaldamist. Kasutajale teatatakse, kui tema esitatud sisu on avaldatud.

Lisateavet liikmeks registreerimise kohta leiate punktist „Kas EPALE kasutamiseks pean end registreerima?”.

Küsimuste korral pöörduge EPALE kasutajatoe poole telefonil +44 (0)121 212 8934 või e-posti aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Kuidas saan ennast uudistega kursis hoida?

Uudistega kursis hoidmiseks tuleb end platvormi liikmeks registreerida. Registreerimisel saate automaatselt meie kord kuus saadetava uudiskirja tellijaks.

EPALE on sotsiaalmeedias väga aktiivne. EPALE leiate ka Twitterist, Facebookist ja LinkedIn’ist.

Twitter:  EPALE_EU (link is external)

Facebook: EPALE.EU (link is external)

LinkedIn: Euroopa täiskasvanuõppe e-platvorm (link is external)

Kuidas erineb EPALE teistest täiskasvanute õppe teemalistest teabesaitidest?

EPALE on virtuaalne kohtumispaik täiskasvanute koolitajatele ja organisatsioonidele Euroopa tasandil. Saidil on hulk ainulaadseid eeliseid:

 • liituda võivad kõik;
 • mitmekeelne sisu, sh head tavad, uudised, poliitilised muutused, blogipostitused, üritused ja ressursid;
 • üleeuroopaline kursuste ja muude täiskasvanute õppe spetsialiste huvitavate ürituste kalender koos otsingufunktsiooniga;
 • kasutajad juhivad sisu arendamist;
 • kasutajad saavad ära märkida, hinnata ja jagada huvitavaid ja asjakohaseid materjale, vahendeid ja muid ressursse;
 • partneriotsingu võimalus üleeuroopalisest koostööst huvitatud teiste EPALE kasutajate hulgast;
 • praktikakogukonnad;
 • üleeuroopalised kasutajaprofiilid oluliste sidusrühmade, kogukonnaliikmete ja teistes riikides tegutsevate kolleegide leidmiseks ning nendega sidemete loomiseks;
 • koostööruumid.

Mille poolest erineb EPALE platvormist eTwinning?

eTwinning võimaldab koolidel, õpetajatel ja õpilastel koostööd teha ning korraldada üritusi õpetajate kutseoskuste täiendamiseks. EPALE eesmärk on saada täiskasvanute õppe sektori ja selles valdkonnas tegutsevate spetsialistide veebikogukonnaks.

Lisaks on oluline märkida, et erinevalt platvormist eTwinning ei paku EPALE võimalust klasside mestimiseks, kuna täiskasvanutel ei ole põhi- ja keskkooliklassidega sarnaseid klasse. Täiskasvanute hariduse spetsialistid saavad siiski arutleda ajakohastel teemadel ja jagada häid tavasid EPALE praktikakogukondades.

Kuidas on EPALE seotud programmiga Grundtvig?

Grundtvigi programm kuulus ELi elukestva õppe programmi aastatel 2007–2013. See toetas täiskasvanute üldhariduse ja -koolitustega tegelevate üksikisikute ja organisatsioonide osalemist Euroopa tasandil toimuvates koolitustes ja projektides.

EPALE loodi seetõttu, et Grundtvigi sidusrühmad väljendasid vajadust omada ideede ja meetodite vahetamise platvormi, mis võimaldaks neil oma kutseoskusi arendada. Grundtvigi üritustel ja võrgustikes arutati EPALE mõtet ja pandi alus selle väljatöötamisele.

Kutsume Grundtvigi programmi toetusega võrgustikke ja projekte registreerima end EPALE kasutajateks. Lisaks loodab EPALE jõuda ka teiste täiskasvanute õppe spetsialistideni, kes ei osale veel Euroopa projektides.

Platvorm EPALE pakub interaktiivseid suhtlusvõimalusi, mille abil kasutajad saavad Euroopa kolleegidega sidemeid luua, aruteludes osaleda ja töökogemusi vahetada. Saidi ressursside teegis avaldatakse ka Grundtvigi raames loodud materjale ja vahendeid või viiteid neile. Projekte kutsutakse üles platvormil oma üritustest teada andma ning oma häid tavasid või materjale pakkuma.

Samuti on EPALE platvormil praktikakogukonnad, kus kasutajad ja sidusrühmad saavad omaette spetsiaalses EPALE osas asjakohastel teemadel arutleda ja materjale vahetada. Kasutajad saavad EPALE partneriotsingu abil leida võimalikke partnereid. Samuti on EPALE platvormil koostööruumid. Nendes EPALE osades saavad kasutajad arutada kavandatavate projektide ideid, arendada rakendusi ja jagada dokumente.

Kuidas on EPALE seotud programmiga „Erasmus+”?

Erasmus+ (link is external)” on ELi uus haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm aastateks 2014–2020, mille eesmärk on muuta omandatavaid kvalifikatsioone ja oskusi kvaliteetsemaks ja tööturu nõudmistele paremini vastavaks. See asendab varasemat elukestva õppe programmi ja (täiskasvanuhariduse) programmi Grundtvig.

„Erasmus+” on mõeldud õpilastele, õpetajatele, vabatahtlikele, noorsootöötajatele ja algtasemel spordi korraldajatele. Lisaks rahastab see haridusasutuste, noorteorganisatsioonide, ettevõtete, kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning vabaühenduste vahelist koostööd ning liikmesriikides tehtavaid reforme haridus- ja koolitussüsteemide ajakohastamiseks ning innovatsiooni, ettevõtluse ja tööealiste tööalase konkurentsivõime edendamiseks.

Programm „Erasmus+” rahastab platvormi EPALE meetme 2 raames. EPALE rahastamise aluseks on programmile „Erasmus+” aluse pannud õigusakti (link is external) artikli 14 lõike 1 punkt b ning see keskendub täiskasvanute õppele ja jätkukutseõppele.

Mis on EPALE?

EPALE on mitmekeelne avatud liikmelisusega kogukond õpetajatele, koolitajatele, teadlastele, akadeemikutele, poliitikutele ja igaühele Euroopas, kes on täiskasvanute õppega ametialaselt seotud.

EPALEt rahastab Euroopa Komisjon, kuna tegemist on kõige uuema suunaga Euroopa täiskasvanute õppe kvaliteedi pidevas parandamises. ELi täiskasvanute õppe poliitika kohta saab rohkem lugeda siit (link is external).

Kogukond on EPALEs kesksel kohal. Süsteem on üles ehitatud täiskasvanute õppega seotud materjalide, sh uudiste, blogipostituste, ressursside, ürituste ja kursuste jagamisele.

Kogukonna liikmed saavad veebisaidi võimaluste (näiteks veebiarutelude ja mõttevahetuste, praktikakogukondade, sisu hindamise ning blogide kommentaariruumide) kaudu suhelda täiskasvanute õppega tegelevate kolleegidega kõikjal Euroopas. Samuti saate oma Euroopa kolleegidega ühenduses olla platvormi teemade osa kaudu, kus on esitatud valdkondade kaupa struktureeritud sisu, ning taotledes koostööruumi, st EPALE platvormi privaatset osa, kus saate pidada arutelusid, laadida üles dokumente, jagada uudiseid ning märkida konkreetse rühma kalendrisse asjakohaseid tähelepanu väärivaid üritusi. Partneriotsingu kaudu saab ka projekte otsida ja ametialaseid kontakte leida.

Siht- ja sidusrühmad

Olen täiskasvanud õppur. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE on suunatud täiskasvanuhariduse pakkujatele ja korraldajatele, mitte õppuritele endile.

Võite platvormi sellegipoolest külastada ja lugeda täiskasvanute õppe kohta Euroopas. Kui soovite õppetegevustes osaleda, on teil selleks järgmised võimalused:

 • võite pöörduda kohaliku haridust korraldava asutuse poole;
 • võite uurida oma linnas/piirkonnas ühingute, ülikoolide, keeltekoolide, muuseumide, raamatukogude vms pakutavaid võimalusi;
 • võite oma tööandjaga nõu pidada;
 • võite pöörduda oma riigis täiskasvanute õpet korraldavate organisatsioonide poole. Euroopa Täiskasvanuhariduse Assotsiatsiooni (link is external) (EAEA) kuulub suur hulk Euroopa täiskasvanute õppe organisatsioone, kelle poole võite pöörduda;
 • võite uurida võrgustikku Euroguidance (link is external), mis ühendab Euroopa kutsenõustamissüsteeme;
 • võite lugeda Euroopa haridussüsteeme ja -poliitikat puudutavat teavet ning analüüse võrgustikust Eurydice;
 • võite vaadata saiti Ploteus (link is external), kus on teavet kursuste, töökohapõhise õppe ja kvalifikatsioonide kohta.

Olen täiskasvanute õppe spetsialist. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE loodi teile ja teistele täiskasvanute õppe spetsialistidele, et saaksite üksteiselt õppida ja oma kutseoskusi täiendada. Sait on suunatud kogu Euroopa täiskasvanute õppe sektoris tegutsevatele õpetajatele, koolitajatele, teadlastele, õppejõududele, poliitikakujundajatele ja teistele täiskasvanute õppe spetsialistidele.

EPALE platvormil on palju kasulikke tööriistu, muu hulgas ürituste kalender, värskeid uudiseid täiskasvanute õppe kohta, blogi, ressursside teek, arutelufoorumid mitmesugustel teemadel ja partneriotsingu võimalus.

Siin on ka mitu praktikakogukonda, kus kasutajad saavad mõnele konkreetsele täiskasvanute õppega seotud valdkonnale pühendatud EPALE eraldatud osas dokumente üles laadida, algatada arutelusid ning jagada uudiseid ja teateid ürituste kohta. Kui te ei leia oma vajadustele vastavat kogukonda, siis võite selle ise asutada, esitades selleks veebitaotluse.

Kogu Euroopas teistega õppematerjalide, heade tavade, mõtete ja ressursside jagamiseks tuleb end EPALE liikmeks registreerida.

Esindan täiskasvanute õppega seotud projekti. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE ressursikeskuses on üle kolme tuhande teaviku, sh teavet heade tavade kohta, õppematerjale ja uurimistulemusi, mis võivad teile oma projektiga seoses huvi pakkuda. Samuti saate lisada oma projektiga seotud üritused EPALE kalendrisse ning jagada uudistetoimetuses tähtsaid uudiseid.

EPALE platvormil on ka mitu kogukondlikku suhtlusvõimalust, nagu

Kui teie projekti rahastatakse elukestva õppe või „Erasmus+” programmi kaudu, tuleks teie projekti tulemused laadida üles „Erasmus+” levitusplatvormile (link is external). Pidage meeles, et „Erasmus+” levitusplatvormiga seotud küsimustes tuleks pöörduda oma riikliku agentuuri (link is external) poole. Kui soovite lisada EPALE platvormile lingi oma tulemustega lehele, saatke e-kiri meie kasutajatoele aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail)

Kõik teised projektid võivad esitada materjale otse EPALE ressursikeskuses avaldamiseks, lisades lingi oma veebilehele. Pidage meeles, et pakutud materjalid vaadatakse üle ja kontrollitakse, kas nende kvaliteet on sobiv EPALEs viitamiseks.

Kuulun täiskasvanute õppe alal tegutsevasse võrgustikku/organisatsiooni. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE pakub suurt hulka kasulikke tööriistu, mis võivad aidata teid teie igapäevases töös ning tutvustada teie võrgustikku/organisatsiooni kogu Euroopas.

EPALE kaudu saate veebikalendris tutvustada oma konverentse, kursuseid ja seminare. Kalendrisse lisatud üritusi levitatakse ka EPALE sotsiaalmeedia kontode kaudu (lisateavet leiate punktist 1.10 „Kuidas saan ennast uudistega kursis hoida?”).

Saidil on ka mitu kogukondlikku võimalust, mis võivad teile huvi pakkuda:

 • temaatilised kampaaniad, mis võimaldavad kõikjal Euroopas asuvatel kasutajatel saada kokku, et arutleda ja jagada teavet ajakohastel täiskasvanute õppega seotud teemadel. Sellistes arutelues osalemine suurendab teie organisatsiooni tuntust kogu Euroopas;
 • EPALE praktikakogukonnad, kus kasutajad saavad koos arutleda ja vahetada mõtteid mõnel konkreetsel täiskasvanute õppega seotud teemal. Nendes veebikogukondades osalemine aitab jällegi suurendada teie organisatsiooni tuntust teiste kasutajate seas. Kui te ei leia oma vajadustele vastavat kogukonda, siis võite selle ise asutada, esitades selleks veebitaotluse.

Lisaks on EPALE platvormil partneriotsingu võimalus, et leida võimalikke partnereid või esitada oma taotlus. EPALE partneriotsingu juures saate taotleda ka koostööruumi. See on EPALE platvormi osa, kus saate arutada kavandatavate projektide ideid, arendada rakendusi ja jagada dokumente nii, et see ei ummista teie e-postkasti.

EPALE ressursikeskuses on üle kolme tuhande teaviku, sh teavet heade tavade kohta, õppematerjale ja uurimistulemusi, mis võivad teile huvi pakkuda. Samuti saate uudistetoimetuses jagada tähtsaid uudiseid.

Olen õppejõud. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE andmehoidlas on üle kolme tuhande ühiku täiskasvanute õppega seotud materjale, muu hulgas teavet teadusuuringute ja küsitluste tulemuste kohta, statistilisi andmeid ning sektoripõhiseid aruandeid ja tulemusi, mis võivad teile huvi pakkuda ning teid teie töös aidata.

EPALE kalendris on teavet kursuste ja ürituste, muuhulgas kõrgetasemeliste konverentside kohta, milles teil võib olla huvitav osaleda.

Lisaks saate EPALE raames luua võrgustikke, vahetada mõtteid ja arutleda tähtsatel teemadel teiste kasutajatega kogu Euroopast. Ärge unustage end registreerida, et saaksite kommenteerida temaatilisi blogipostitusi ja neid hinnata. Võite ka ise lisada blogipostitusi või teateid ürituste kohta, pakkuda uudislugusid või muid ressursse (nt aruandeid, teadusuuringuid jne). EPALE-l on üle 11 000 registreeritud kasutaja ja keskmiselt 41 000 külastajat kuus, seetõttu jõuavad teie kirjutised ja üles laaditud sisu kergesti väga paljude lugejate ette kogu Euroopas.

Esindan täiskasvanute õppega tegelevat organisatsiooni, mis otsib rahastusvõimalusi. Mida EPALE mulle pakub?

Ehkki EPALE ise rahastust ei paku, on platvormil uudistetoimetuse lehekülg, kus avaldatakse täiskasvanute õppega seotud rahastusvõimalusi. Lisateavet rahastusvõimaluste kohta leiate Erasmus+ (link is external) veebisaidilt. Erasmus+ on ELi haridus-, koolitus-, noorte- ja spordiprogramm aastateks 2014–2020, mille eesmärk on suurendada kvalifikatsioonide ja oskuste kvaliteeti ja asjakohasust.

EPALE platvormil on eraldi Euroopa poliitika, projektide ja rahastamise teema, kus leidub värsket teavet selle valdkonna kohta.

Lisaks on saidil partneriotsingu võimalus, et aidata teil leida partnereid, kellega luua võrgustik, teha koostööd, vahetada teavet heade tavade kohta ja arendada ühisprojekte. Registreerides end saidi kasutajaks saate automaatselt meie uudiskirja tellijaks, et uudistel silma peal hoida.

Olen ajakirjanik. Mida EPALE mulle pakub?

EPALE on õige koht Euroopa täiskasvanute õppe alaste uudiste leidmiseks. EPALE uudistetoimetus pakub täiskasvanute õpet puudutavaid uudiseid kogu Euroopast. Lisaks on saidil palju väga kasulikke vahendeid, näiteks ürituste kalender ning ressursikeskus, kust leiab uusimate täiskasvanute õppe alaste teadusuuringute ja küsitluste tulemusi.

Kui sooviksite korrapäraselt saada ajakohast teavet täiskasvanute õppe kohta, siis registreerige end saidil ning teile saadetakse kord kuus ilmuv uudiskiri. Kui otsite muud konkreetset teavet, pöörduge meie kasutajatoe poole e-posti aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Olen täiskasvanute õppega tegelev poliitikakujundaja. Mida EPALE mulle pakub?

Alates 2016. aasta maist pakub EPALE poliitikatööriista, mille on välja töötanud Euroopa Komisjon. Sellega püütakse koguda kokku olemasolevad andmed täiskasvanuõppe ning kutseõppe täiendusõppe ja -koolituste kohta, et pakkuda võrdlusalust täiskasvanute õpet käsitleva poliitika arengu ja tulemuslikkuse järelevalveks. Nende vahendite eesmärk on

 • näidata erinevate liikmesriikide edusamme tõhusa täiskasvanute õpet käsitleva poliitika rakendamisel;
 • pakkuda poliitikaloojatele vahendit, mis aitaks kindlaks määrata teemad, milles tuleb teha suuremaid jõupingutusi oma poliitika arendamisel ja rakendamisel;
 • saada arvestatavaks teadmusbaasiks, mis aitaks liikmesriikidel suurendada oma täiskasvanute õpet käsitleva poliitika tõhusust ning tagada selle järelevalve;
 • anda ülevaade täiskasvanute õppes osalemise suurendamise tulemuslikkusest liikmesriikides;
 • anda avalikult ligipääsetav teabeallikas teiste täiskasvanute õppest huvitatud sidusrühmade käsutusse.

Lisaks sellele on EPALE ressursikeskuses üle kolme tuhande teaviku (sh teavet heade tavade kohta, õppematerjale, uurimistulemusi jpm), mis võivad teile poliitikakujundamiseks ja sellealasteks aruteludeks huvi pakkuda.

Mitmesugused interaktiivsed võimalused, muu hulgas foorumid, aitavad teil leida Euroopa spetsialistide häid tavasid. Samuti on võimalik korraldada arvamusküsitlusi. Kui tunnete huvi selle võimaluse vastu, pöörduge EPALE keskse tugiteenuse poole aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Kui tunnete huvi konkreetse valdkonna vastu, siis tutvuge EPALE teemadega. Teemade alla on kogutud teavet platvormi kõigist teistest osadest (uudised, üritused, blogipostitused jne), et saaksite kiiresti ja lihtsalt otsitud teavet leida.

Samuti on teil võimalik saada korrapäraselt ajakohast teavet täiskasvanute õppe kohta, kui registreerite end EPALE kasutajaks, sest sellega lisatakse teid automaatselt ka meie uudiskirja tellijate hulka.

Kui otsite muud konkreetset teavet, pöörduge meie kasutajatoe poole e-posti aadressil helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Registreerimine

Kas EPALE kasutamiseks pean end registreerima?

Kui soovite kasutada kõiki EPALE võimalusi, nagu partneriotsingut, kasutajate kataloogi ja interaktiivseid teenuseid (nt arutelud, küsitlused ja sisu hindamine), soovitada ja laadida üles uudislugusid, ürituste teateid, blogipostitusi ja ressursse, siis on vaja end registreerida. See käib kergesti ja kiirelt ning on pealegi tasuta! Liituge juba täna kogukonnaga, kuhu kuulub üle 20 000 täiskasvanute õppe spetsialisti.

Unustasin oma parooli

Kui olete oma parooli unustanud, saate selle lähtestada, klõpsates EPALE veebisaidi sisselogimislehel olevat linki „Soovin uut parooli”.

Seejärel saadetakse teile e-kiri palvega oma parool lähtestada. Teil palutakse sisestada uus parool kaks korda ja seejärel robotilõks (täisautomaatne veebivormide Turingi test, mis väldib rämpskontode loomist). Kui olete sisestanud kõik andmed, logitakse teid uue parooliga EPALE platvormile sisse.

Kui vajate veel abi, saatke e-kiri aadressile helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Sisu

Kuidas on sisu EPALE veebisaidil organiseeritud?

Kogu saidi sisu on jagatud viie tähtsa täiskasvanute õppega seotud teema vahel: õppija tugi, õppekeskkonnad, eluks vajalikud oskused, kvaliteet ja poliitika. Igal teemal on mitu sellega seotud alateemat, kuhu on kogutud kogu EPALE platvormil olev sisu. Iga alateema lehelt on juurdepääs blogipostituste, ressursside, uudislugude, ürituste ja nendega seotud arutelude juurde.

EPALE on kogukonna platvorm, mis pakub mitmeid suhtlusvõimalusi, nagu temaatilised veebiarutelud, kus kasutajad kõikjalt Euroopast saavad kokku, et arutleda ja jagada teavet tähtsatel täiskasvanute õppega seotud teemadel. EPALE praktikakogukonnad on platvormi osad, kus kasutajad saavad ühiselt arutleda ja vahetada mõtteid mõnel konkreetsel täiskasvanute õppega seotud teemal. Kui te ei leia oma vajadustele vastavat kogukonda, siis võite selle ise asutada, esitades selleks veebitaotluse.

EPALE pakub lisaks ka partneriotsingu tööriista, millega saate otsida potentsiaalseid partnereid või luua oma taotluse. Pange tähele, et kõigepealt peate lisama oma organisatsiooni ja alles siis saate luua partneritaotluse.

Kas ma saan ka ise EPALE saidile oma panuse anda?

Registreeritud kasutajana saate pakkuda uudislugusid, blogipostitusi ja ressursse ning jagada teateid ürituste kohta. Lisaks saate sisu hinnata, klõpsates pöidla ikoonil, kommenteerida otse blogipostitusi, algatada ja osaleda aruteludes. Samuti võite liituda EPALE praktikakogukonnaga, et seal vahetada mõtteid, rääkida murekohtadest ning arutada teiste õppespetsialistidega konkreetse teemaga seotud tulemusi ja lähenemisviise. Kui osalete mõnes projektis või plaanite mõnda projekti algatada ja vajate kohta eravestlusteks, on teil võimalik taotleda endale koostööruumi.

EPALE on mitmekeelne veebisait. Kas pean saidile sisu esitamiseks selle ise inglise keelde (või teistesse keeltesse) tõlkima?

Võite teavet esitada oma keeles. Olenevalt sisu liigist (nt uudislugu, artikkel, blogipostitus, aruanne jne) võidakse see tõlkida masintõlkeprogrammiga või professionaalse tõlkija abi kasutades, kui sisu võiks EPALE kogukonnale laiemalt huvi pakkuda.

EPALE on saadaval 24s ELi keeles ja igal keeleversioonil on ainulaadne sisu, mida kureerivad meie riiklikud töörühmad kõikjal Euroopas. Tänu hiljuti kasutusele võetud Google’i tõlkefunktsioonile saab nüüd EPALE platvormi kasutada veel 67 keeles.

Kuidas saab ressursse üles laadida?

Kas teadsite, et saate ka enda loodud sisu EPALE veebisaidil avaldada? Kui teil on materjal, mida sooviksite avaldada, siis laadige see üles meie veebivormi kaudu. Pange tähele, et materjalide üleslaadimiseks peate olema EPALE liikmeks registreeritud ja platvormile sisse logitud. Iga välja täitmise juhendi leiate lehe ülaosast. Kui olete kõik väljad täitnud ja klõpsanud salvestamisnuppu, kuvatakse kinnitusteade. Lisaks saate e-kirjaga lingi üleslaaditud materjali juurde. Seejärel vaatab keskne tugiteenus materjali üle. Teile teatatakse, kui see on avaldatud.

Kuidas saab ürituse üles laadida?

Kas teadsite, et saate ka enda loodud sisu EPALE veebisaidil avaldada? Kui korraldate üritust ja tahaksite sellele leida võimalikke osalejaid mujalt Euroopast, siis täitke meie veebivorm. Pange tähele, et ürituse üleslaadimiseks peate olema EPALE liikmeks registreeritud ja platvormile sisse logitud. Iga välja täitmise juhendi leiate lehe ülaosast. Kui olete kõik väljad täitnud ja klõpsanud salvestamisnuppu, kuvatakse kinnitusteade. Lisaks saate e-kirjaga lingi üleslaaditud ürituse juurde. Seejärel vaatab keskne tugiteenus teie ürituse teate üle. Teile teatatakse, kui see on avaldatud.

Kuidas saab uudisloo üles laadida?

Kas teadsite, et saate ka enda loodud sisu EPALE veebisaidil avaldada? Kui teil on uudislugu meie organisatsiooni või projekti kohta, milles te osalete, või soovite jagada mõnda muud uudist teiste organisatsioonidega kogu Euroopas, siis täitke meie veebivorm. Pange tähele, et uudisloo üleslaadimiseks peate olema EPALE liikmeks registreeritud ja platvormile sisse logitud. Iga välja täitmise juhendi leiate lehe ülaosast. Kui olete kõik väljad täitnud ja klõpsanud salvestamisnuppu, kuvatakse kinnitusteade. Lisaks saate e-kirjaga lingi üleslaaditud ürituse juurde. Seejärel vaatab keskne tugiteenus teie artikli üle. Teile teatatakse, kui see on avaldatud.

Kuidas saab blogipostituse üles laadida?

Kas teadsite, et saate ka enda loodud sisu EPALE veebisaidil avaldada? Kui tahaksite avaldada blogipostituse (väljendada oma seisukohti, teatada mõnest täiskasvanute õppega seotud küsimusest või avaldada sellealase intervjuu) ja osaleda aruteludes teiste organisatsioonidega kõikjalt Euroopast, siis täitke meie veebivorm. Pange tähele, et blogipostituse üleslaadimiseks peate olema EPALE liikmeks registreeritud ja platvormile sisse logitud. Iga välja täitmise juhendi leiate lehe ülaosast. Kui olete kõik väljad täitnud ja klõpsanud salvestamisnuppu, kuvatakse kinnitusteade. Lisaks saate e-kirjaga lingi üleslaaditud ürituse juurde. Seejärel vaatab keskne tugiteenus teie artikli üle. Teile teatatakse, kui see on avaldatud.

Kuidas saab pildi üles laadida?

Asjakohased pildid võivad täiendada igasuguse avaldatud sisu sõnumit. EPALE platvormil on võimalik ka meediafaile üles laadida, kui sooviksite koos EPALE platvormil avaldatava sisuga (blogipostituse või uudislooga) pildi üles laadida. Järgige juhiseid küsimusele „Kuidas saab uudisloo üles laadida?” või „Kuidas saab blogipostituse üles laadida?” antud vastuses. Pildi saate üles laadida veebivormi juures oleva redigeerimismenüü abil. Klõpsake meedia ikoonil, et avada uus kast pildi üleslaadimiseks. Pidage meeles, et faili suurus võib olla kuni 200 MB.

Kuidas saab pildi suurust muuta?

EPALE platvormil on võimalik oma blogipostituste ja uudislugude juurde ka pilte üles laadida. Pildi üleslaadimiseks järgige juhiseid küsimusele „Kuidas saab pildi üles laadida?” antud vastuses. Pärast pildi üleslaadimist tehke sellel paremklõps ning klõpsake valikul „Pildi omadused”. Seejärel saate avanevasse dialoogikasti sisestada sobiva laiuse. Salvestamiseks klõpsake „OK”. Blogipostituse või uudisloo laius on 780.

Kuidas saab sisu otsida?

Platvormil oleva sisu otsimiseks tippige avalehel asuvasse otsingukasti sellega seotud sõna või otsitava sisu täpne pealkiri ja klõpsake luubil. Seejärel saate avaneval uuel lehel filtreerida tulemusi kuupäeva, asjakohasuse, pealkirja, autori, sisu liigi, keele ja riigi alusel.

Kuidas koostööruumi taotleda?

Kui olete alustanud või kavatsete alustada koostööd, siis on koostööruum ideaalne koht, kus saab arutada võimalike projektide ideid, arendada rakendusi ja jagada dokumente nii, et need ei ummistaks teie e-postkasti. Koostööruumi taotluse saate esitada partneriotsingu juures. Teil palutakse anda oma rühmale nimi, selgitada rühma eesmärke, mis EPALE teemaga see on seotud ja kes on selle sihtrühm. Samuti küsitakse teilt kontaktisiku nime, kes saab teie koostööruumi põhiliseks moderaatoriks. Salvestamise järel kontrollib keskne tugiüksus teie taotlust ja võtab teiega ühendust. Kui teil on küsimusi, kirjutage e-posti aadressile helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Kuidas liituda praktikakogukonnaga?

Esiteks võiksite tutvuda EPALE platvormil juba avatud praktikakogukondadega, avades praktikakogukondade rubriigi siit. Kui sooviksite mõnega neist liituda, siis klõpsake kirjelduse all olevat käsku „Liitu rühmaga”. Avatakse uus leht, kus palutakse teil oma liitumissoovi kinnitada. Pärast kinnitamist saate selle kohta ka e-kirja. Kui te ei leia oma vajadustele vastavat kogukonda, siis võite selle ise asutada, esitades selleks veebitaotluse. Salvestamise järel kontrollib keskne tugiüksus teie taotlust ja võtab teiega ühendust. Kui teil on küsimusi, kirjutage e-posti aadressile helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Kuidas saab praktikakogukonda taotleda?

Kui soovite taotleda uut praktikakogukonda, siis minge siit praktikakogukondade lehele ja täitke veebivorm siin. Salvestamise järel kontrollib keskne tugiteenus teie taotlust ja võtab teiega ühendust. Kui teil on küsimusi, kirjutage e-posti aadressile helpdesk@epale-support.eu (link sends e-mail).

Partneri otsing

Kas ma saan oma projektidele partnereid otsida?

EPALE pakub partneriotsingu võimalust, et inimeste või organisatsioonidega mõtteid vahetada ja võrgustikke luua. Partneriotsingus on registreeritud ligi 400 organisatsiooni, keskmiselt vaadatakse seda lehte üle 14 000 korra kuus ning selle võimaluse avamisest alates on kogunenud 115 000 vaatamist.

Kuigi te ise seda veel ei tea, võite te olla ideaalne partner kellegi teise projekti jaoks. Kui teile meeldiks teha koostööd kolleegidega täiskasvanute õppe valdkonnas, siis saate teha end teistele partneri otsijatele nähtavaks. Valige oma profiili koostamisel kindlasti suvand, et soovite olla kaasatud partneriotsingutesse. See tähendab, et teie profiil kaasatakse otsingutulemustesse, kui teised EPALE liikmed otsivad kasutajate kataloogist võimalikke partnereid.

Samuti saate lisada andmed oma organisatsiooni kohta, kasutades veebivormi siin. Kui olete seda teinud, saate lisada oma partneritaotluse. Partnerite leidmiseks saate samuti tutvuda juba varem saidile üles laaditud partneritaotlustega. Võimalike partneritega ühenduse võtmiseks logige lihtsalt EPALE platvormile sisse.

Isegi kui te seda veel ei tea, võite te olla ideaalne partner kellegi teise projekti jaoks. Kui teile meeldib mõte koostööst kolleegidega täiskasvanute õppe valdkonnas, siis saate teha end teistele partneri otsijatele nähtavaks. Märkige lihtsalt oma profiilis, et teised kasutajad võivad teiega ühendust võtta. Oma profiili juurde pääsemiseks logige sisse ja klõpsake parempoolses ülanurgas oma nimel.

EPALE partneriotsingu juures saate taotleda ka koostööruumi. See on EPALE platvormi osa, kus saate arutada kavandatavate projektide ideid, arendada rakendusi ja jagada dokumente nii, et see ei ummista teie e-postkasti.

Üritused/kalender

Kuidas leida teavet täiskasvanute õppe alaste ürituste kohta?

EPALE kalendris on teavet üleeuroopaliste ja riiklike täiskasvanute õppega seotud ürituste kohta. Sellisteks üritusteks on konverentsid, seminarid, töötoad, kontaktseminarid, üldüritused, koolituskursused, avatud e-õppe kursused ja muud. Üritusi saab otsida keelte, toimumiskoha, kuupäeva, ürituse liigi, teema ja korraldaja liigi järgi.

Samuti saab EPALE-s teada anda oma üritustest. Selle kohta leiate lisateavet punktist Kas saan ka ise kalendrisse üritusi lisada?

Kas saan ka ise kalendrisse üritusi lisada?

Kui teate või korraldate mõnda täiskasvanute õppe spetsialistidele mõeldud üritust (konverentsi, koolitust, kursust, avatud e-õppe kursust vms üritust), andke sellest teada meie veebivormi kaudu, mille leiate siit. Pidage meeles, et teie üritus peab vastama järgmistele tingimustele.

 • Kas üritus on seotud täiskasvanute õppega (sealhulgas jätkukutseõppega)?
 • Kas üritus on suunatud ainult täiskasvanute õppe sidusrühmadele (st mitte õppuritele)?
 • Kas üritusel käsitletakse mõnda EPALE põhiteemadest?

Kui olete kõik väljad täitnud ja klõpsanud salvestamisnuppu, kuvatakse kinnitusteade. Keskne või vastava riigi tugiteenus vaatab kõik kalendrisse lisamiseks esitatud üritused läbi. Täpsema teabe küsimiseks võidakse teiega ühendust võtta. Kui teie ürituse teade on avaldatud, saadetakse teile selle kohta e-kiri.

Kuidas leida konkreetset üritust?

Konkreetse ürituse leidmiseks saate kasutada ürituste lehel olevat mitmeparameetrilist filtrit: vt siit. Samuti võite teid huvitava ürituse leidmiseks trükkida ürituse nime kodulehe otsinguväljale. Otsingutulemuste kuvamisel klõpsake vastaval EPALE üritusel, et avada selle kohta kogu teave. Tulemusi saate piirata filtreid kasutades.

Ürituste lehel saab kasutada ka filtreeritud otsingut (vt küsimus „Kas üritusi saab filtreerida?”).

Kas üritusi saab filtreerida?

Üritusi saab filtreerida järgmiste parameetrite järgi:

 • riik;
 • ürituse keel;
 • teema;
 • sihtrühm;
 • ürituse liik;
 • osalustasu;
 • ürituse toimumisaeg (otsida saab ka varem toimunud üritusi).

Täpsemaks otsinguks saab korraga kasutada mitut filtrit.

Kuidas leida teavet täiskasvanute õppe spetsialistidele mõeldud koolituskursuste kohta?

EPALE kalendris on teavet üleeuroopaliste ja riiklike koolituskursuste, muuhulgas veebipõhiste kursuste kohta. Üritusi võib otsida ka keele, toimumiskoha, märksõna, kuupäeva, ürituse liigi, teema või korraldaja liigi järgi.

EPALE kalendrisse saate märkida ka oma koolituskursusi. Selle kohta leiate lisateavet punktist Kas saan ka ise kalendrisse üritusi lisada?.

Täiskasvanute õppe projektid

Kas võin teatada oma kursustest/töötubadest/koolitustest või neid reklaamida?

EPALE võimaldab teil avaldada teateid oma konverentside, kursuste ja seminaride kohta veebikalendris ning suurendada oma organisatsiooni nähtavust kogu ELis. Kalendrisse lisatud üritusi levitatakse ka EPALE sotsiaalmeedia kontode kaudu (sh Twitter, Facebook ja LinkedIn).

Täitke ürituse soovitamise vorm siin. Esitatud teave salvestatakse EPALE platvormil mustandina ja saadetakse kesksele tugiteenusele ülevaatamiseks. Enne EPALE kalendris avaldamist läbivad kõik üritused kvaliteedikontrolli. Teilt võidakse küsida lisateavet teie ürituse kohta. Teile teatatakse, kui teie üritus on EPALEs avaldatud.

Mitmekeelsus

Mis keeli EPALE-s kasutatakse?

EPALE on saadaval 24s ELi keeles ja igal keeleversioonil on ainulaadne sisu, mida kureerivad meie riiklikud töörühmad kõikjal Euroopas. Tänu hiljuti kasutusele võetud Google’i tõlkefunktsioonile saab nüüd EPALE platvormi kasutada veel 67 keeles.

Mida arvasid EPALE võimalikud kasutajad mitmekeelsusest?

EPALE tegi 2014. aasta aprillis ja mais kasutajaküsitluse, et uurida, mida arvatakse EPALE kavandatavatest võimalustest. Küsitlusele vastas 1914 inimest 37 riigist. Enamik vastanuid ütles, et neile sobiks platvormi kasutamine ka inglise keeles. Sellegipoolest on EPALE mitmekeelne sait, mille peamised lehed on saadaval 24 keeles ja teatav oluline teave on kuues ELi keeles (inglise, prantsuse, hispaania, itaalia, saksa ja poola keel).

2015. aasta septembris tehtud hüpikküsitlusel uuriti kasutajate arvamust EPALE edasisest arendamisest. Iga EPALE kasutaja sai ainult üks kord vastata küsimusele: „Kuidas võiks EPALE veebilehte edasi arendada?” Vastusevariante oli kaks:

 • rohkem sisu (nt uudised, üritused, blogipostitused ja ressursid), mis on tõlgitud veel rohkem erinevatesse keeltesse;
 • rohkem tähelepanu kogukonnaga suhtlemise võimalustele (nt partneriotsing ja arutelufoorumid).

Küsitlusele vastas kokku 1237 kasutajat. Vastused jagunesid peaaegu võrdselt, ehkki rohkem tõlgitud sisu eelistavad vastused olid ülekaalus. Vastanutest 57,6% kinnitasid, et nad sooviksid leida rohkem erinevatesse keeltesse tõlgitud sisu, ning 42,4% eelistasid suuremat rõhuasetust kogukonnaga suhtlemisele.

Teine kasutajaküsitlus tehti 2016. aasta mais. Seekord uuriti, kuidas oli EPALE kasutaja platvormist teada saanud, mis põhjusel ja kui tihti platvormi külastati ning kui kvaliteetne oli leitud teave. Küsitluse lõpuks saadi 1171 vastust. Üle kahe kolmandiku küsitlusele vastanutest (68%) olid sisu hulgaga rahul. Lisaks arvas enamik (94%) vastanutest, et EPALE platvormi teemad on sobivad ja asjakohased.

Suhtlus

Tehnilised nõuded

Millist brauserit peaksin kasutama?

EPALE eesmärk on pakkuda teavet võimalikult laiale kasutajate ringile. Seetõttu ei soovita EPALE kasutada ühtki konkreetset tarkvarapaketti. Üritame toetada kõikide laialt levinud brauserite ajakohaseid versioone ning kasutada neis pakutavaid uusi tehnoloogilisi võimalusi. Soovitame installida oma eelistatud brauseri uusima versiooni.

Saidi kasutamiseks peab brauseris olema lubatud JavaScript. Teatud veebiteenuste kasutamiseks võib osutuda vajalikuks lubada Javat ja hüpikaknaid.

Kas EPALE vastab W3C standarditele?

EPALE järgib teatud veebistandardeid, näiteks HTML 4.01, XHTML 1.0 Transitional, CSS 2.1 ja WAI A-tase. Need standardid on loonud rahvusvaheline veebiga tegelevate ettevõtete konsortsium (World Wide Web Consortium, W3C) interneti juurdepääsetavuse suurendamiseks.