chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Blog

Proč jsou muzea právoplatná vzdělávací prostředí

23/11/2015
by Barbora Pavelková
Språk: CS

Proč jsou muzea právoplatná vzdělávací prostředí

Henrik Zipsane

15/10/2015

V Evropě se nachází více než 10 000 muzeí s profesionálními zaměstnanci a ještě více muzeí, která provozují dobrovolníci. Mohou být veřejná i soukromá, ale jejich společným posláním je sbírat a zachovávat hmotné i nehmotné stopy minulosti a přítomnosti. Muzea své sbírky různým způsobem zpřístupňují, uspořádávají výstavy a uskutečňují vzdělávací programy.

Běžná představa o muzeu je představa o školních třídách, turistech nebo vysoce vzdělaných kurátorech, ale muzea jsou ještě i mnoho dalšího. Přestože v Evropě navštívilo muzea hodně dětí v rámci své povinné výuky, muzea jsou zde i pro dospělé! Jsou často cennou devízou pro místní a regionální cestovní ruch – počty návštěvníků jsou velmi působivé. Například ve Švédsku, které má necelých deset milionů obyvatel, přichází do 270 muzeí více než sedmnáct milionů návštěvníků ročně.

Muzea jsou účinným vzdělávacím prostředím vzhledem k jejich specifickým vlastnostem

Bez ohledu na jejich dosah jsou muzea také prostředím, které skýtá potenciál pro vzdělávání dospělých. Studie ukazují, že činnosti pořádané muzei se zaměřují na všechny klíčové schopnosti a mnohdy jsou zvláště účinné ve stimulaci sociálních dovedností a v učení se, jak se učit. Mnoho muzeí nabízí skutečné kurzy – nikoli učebnicové – v oblasti dějin umění a kultury nebo například tradičních řemesel. Muzea jsou efektivní vzdělávací prostředí vzhledem k některým specifickým vlastnostem:

 • Prostředí muzea se především liší od školní třídy a často působí jako něco mezi kinem, divadlem, knihovnou, cirkusem a podobně.
 • Muzejní sbírky jsou v prvé řadě trojdimenzionální a v životní velikosti.
 • Muzea se pyšní autenticitou sbírek.
 • Najdete zde profesionální zaměstnance, kteří mají informace o sbírkách a hmotných i nehmotných souvislostech těchto sbírek.
 • Muzea také mohou pořádat výstavy a vyprávět příběhy o přístupných sbírkách.

Vzdělávací aktivity, které nabízejí muzea

Muzea nabízejí mnoho různých vzdělávacích aktivit (jak v oblasti neformálního, tak informálního učení). Níže uvádíme několik příkladů:

 • Nabízejí lekce zdarma, které vycházejí z poznatků získaných při průběžném výzkumu, jenž je součástí každodenní odborné práce v muzeu.
 • Mnoho muzeí provádí aktivní shromažďování a zapojování komunit do činností, neboť vzpomínky a poznatky dospělých lidí mají nesmírný význam s ohledem na získání výsledků, jež splňují požadavek autentičnosti.
 • Mohou nabízet rozpomínací aktivity, jež mohou být různě utvářeny. V galeriích umění starší lidé hovoří o tom, co si při setkání s konkrétním uměleckým dílem myslí a co prožívají. Ve skanzenech mohou starší lidé znovu prožít své dětství či mládí v prostředí, které bylo znovu vybudováno ve stylu 40., 50. nebo 60. let minulého století. Účastní se dokonce i starší lidé s příznaky demence a jejich příbuzní a zažívají při tom pohodu.
 • Některá muzea skýtají obrovské příležitosti pro dobrovolnictví, protože jejich hybnou silnou je především aktivní vztah ke kulturnímu dědictví a umění. Studie o dobrovolnictví v muzeích ukazují, že většinu dobrovolníků podněcuje pocit, že jsou potřeba jejich individuální schopnosti, a příležitost začít se společenským životem nebo jej obnovit.
 • Mnoho muzeí – zejména skanzeny se zemědělskými aktivitami, kde jsou i zvířata – bývá využíváno jako místa k setkávání nebo k exkurzím pro osoby s psychickými problémy.
 • Mohou nabízet učňovské vzdělávání a vytvářet nabídky pracovních míst pro lidi, kteří jsou na běžném trhu práce marginalizováni.

Muzea propojují komunity, celoživotní učení, demokratické hodnoty a mezigenerační učení

Když v muzeu nahlédneme za obvyklou scénu, často uvidíme, jak ve prospěch kulturního dědictví spolupracuje zvláštní komunita zaměstnanců, učňů, dobrovolníků a uživatelů. V muzeích vytváříme, rozkládáme a znovu budujeme identitu na základě pojetí kulturního dědictví. V 21. století je to demokratický proces, což znamená, že jsou aktivní lidé všeho věku. Z hlediska celoživotního učení by se měla zvláštní péče věnovat rozvoji schopností starších osob.

Potenciál muzeí, pokud jde o celoživotní učení, je obrovský a spolupráce s profesionálními poskytovateli vzdělávání dospělých může být rozvíjena tak, aby přicházela vhod společnosti se stále větším podílem obyvatel, kteří se dožívají stáří, zatímco se v ní žádné veřejné organizace skutečně nevěnují zvyšování potenciálu „životních dovedností“ starších lidí.

Henrik Zipsane, Ph.D., je hostujícím profesorem na univerzitě ve švédském Linköpingu, kde se zabývá vzděláváním v oblasti kulturního dědictví, a výkonný ředitel nadace Jamtli – iniciativy v oblasti kulturního dědictví ve švédském regionu Jämtland.

 

Přeloženo z originálu: /en/blog/why-museums-are-valid-learning-environments

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn