European Commission logo
Create an account
Resource Details
Ressurs

Media Guide – Sprievodca médiami pre dospelých

Fínska nadácia celoživotného učenia aktualizovala obsah učebnice Media Guide - Sprievodca médiami pre dospelých, ktorá je vhodným nástrojom vzdelávania dospelých v mediálnej gramotnosti. Sprievodca je dostupný vo fínskom, arabskom a anglickom jazyku na webe mediaguide.fi vo forme webovej stránky a vo forme dokumentu na voľné stiahnutie.

Táto učebnica je druhým a prepracovaným vydaním rovnomennej učebnice, ktorá vyšla v roku 2016. Cieľom druhého vydania je zamerať sa na viacero oblastí mediálnej gramotnosti: úloha žurnalistiky v demokracii, základné funkcie médií a ľudských práv, etika v práci profesionálneho a občianskeho novinára, kritické čítanie a analyzovanie mediálneho obsahu. Zaoberá sa pracovnými postupmi, etikou, právami v súvislosti s výkonom novinárskej práce, slobodou prejavu, mocou a zodpovednosťou súvisiacou s novinárskym povolaním. Sprievodca je určený pre profesionálnych a občianskych novinárov, ako aj pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa, ako fungujú médiá.

Prvé tri kapitoly tejto učebnice zoznamujú čitateľa so základnými princípmi a zásadami žurnalistiky a s kritickou mediálnou analýzou. Kapitoly 4 a 5 sa venujú vizuálnej a audiovizuálnej žurnalistike a kritickému čítaniu vizuálneho obsahu a strihu videa. Kapitoly 6, 7 a 8 zoznamujú čitateľa so sociálnymi médiami a ponúkajú nástroje na ich kritické čítanie. Posledná 9. kapitola sa zoberá ľudskými právami.

Učebnica obsahuje štyri typy textov, ktoré prehlbujú témy, poskytujú ďalšie informácie a aktivujú čitateľa. Texty s názvom „Food for thought“ ponúkajú príklady, ktoré aktivujú čitateľa a podporujú samoštúdium. Obsahujú tiež otázky, ktoré môžu vzdelávatelia použiť ako úlohy alebo témy na diskusiu s účastníkmi vzdelávania. Texty s názvom „Pro tips“ sú určené študentom žurnalistiky alebo profesionálom. Ponúkajú súbor konkrétnych pokynov a rád, ktoré môžu byť užitočné pre profesionálny výkon ich práce. „Summaries“ prehlbujú skúmanú tému a ponúkajú študijný materiál pre pokročilých študentov. „Glossary“ ponúka slovnú zásobu a terminológiu súvisiacu s diskutovanou témou.

Resource Details
ISBN
ISBN 978-951-9140-75-9
Ressursforfatter
Karoliina Knuuti (editor)
Type ressurs
åpne pedagogiske ressurser
Land
Európa
Publiseringsdato
Language of the document
Angličtina
Login (1)
Stikkord

Login or Sign up to join the conversation.

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!