chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Newsroom

Výsledky dosažené v obnoveném evropském programu pro vzdělávání dospělých

10/12/2019
Språk: CS

Původní verzi článku v angličtině vložil Simon Broek

Klíčové informace ze zprávy vyhodnocující dosažené výsledky programu pro vzdělávání dospělých

Jedním z klíčových výsledků Pracovní skupiny pro vzdělávání dospělých 2018-2020 při EK je zpráva o směrech, kterými se ubírají politiky, vývoj a změny v členských státech, a jak se tyto vztahují k prioritám obnoveného evropského programu pro vzdělávání dospělých.

V r. 2011 Rada Evropské unie přijala obnovený program evropského programu pro vzdělávání dospělých (European Agenda on Adult Learning - EAAL), a to jako součást strategického rámce pro evropskou spolupráci ve vzdělávání a odborné přípravě (ET 2020).

EAAL stanovil členským státům a Komisi, aby se do r. 2020 věnovaly následujícím čtyřem prioritám:

  • V oblasti vedení (governance) je třeba zajistit soudržnost a souvislost s dalšími oblastmi politik, lepší koordinaci, efektivitu, spojitost s potřebami společnosti a hospodářství a větší investice.
  • Je třeba výrazně navýšit nabídku vysoce kvalitního vzdělávání a jejího maximálního využití. Rozvíjet se mají zejména dovednosti ve čtenářské, početní a digitální gramotnosti. Dále je třeba nastavit efektivnější strategie pro oslovování, provázení a motivování dospělých, aby se aktivně zapojili do vzdělávání.
  • Je třeba zajistit pružnější a širší dostupnost nabídky vzdělávání učením se přímo na pracovišti a s využitím IKT, s hodnocením dovedností a poskytováním tzv. "druhé šance". Toto vzdělávání by mělo vést k udělování uznávaných kvalifikací.
  • Je třeba lépe zajišťovat kvalitu, sledovat politiku, vzdělávat vzdělavatele dospělých, sbírat vhodné údaje o potřebách tak, aby vzdělávací nabídka byla lépe nastavena a zacílena.

Tato zpráva je inventurou dosažených výsledků v obnoveném programu a upozorňuje na nová témata a priority, které by měly být brány v potaz v období po r. 2020. Inventura je založena na existujících dokladech a na vědomostech členů Poradní skupiny pro vzdělávání dospělých.

Mezi klíčovými informaci najdeme mimo jiné:

  • Pozornost tvůrců politik se vůči vzdělávání dospělých zvýšila a oblast opatření týkajících se vzdělávání dospělých se zvětšila.
  • Ve fungování systémů vzdělávání dospělých můžeme pozorovat zvýšení potřebnosti, aby vzdělávání reagovalo na výzvu, jež představují rychle se měnících podmínky, a to jak na úrovni EU, tak na úrovni národní.
  • V souladu s prioritami EAAL byly na úrovni EU v letech 2011-2018 zaváděny iniciativy na podporu členských států.
  • Vývoj v členských státech probíhal v souladu s evropskými prioritami EAAL.
  • Inventura také upozorňuje na několik oblastí, na které by se měla zaměřit pozornost politik v budoucnu. Jsou to např. financování, koordinace, zapojení zaměstnavatelů a profesionalizace zaměstnanců a institucí zabývajících se vzděláváním dospělých.

Zdroj: Achievements under the Renewed European Agenda for Adult Learning

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn