chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Kutseeksam hindab tulevase juuksuri valmisolekut pakkuda korrektset teenust

28/11/2019
by Kertti Viru
Språk: ET

Kutsekoda tunnustab tänavu kvaliteedimärgiga kutse andjaid, kes on väga head kutseoskuste hindamise korraldajad. Kaheetapiline konkurss algas aprillis, parimaid tunnustatakse 18. detsembril kutse andjate tunnustussündmusel. EPALE veebilehel saab novembris-detsembris tutvuda tunnustamisele esitatud kutse andjate heade hindamispraktikatega. Oma kogemusi jagavad Eesti Spaaliit, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit, Eesti Turvaettevõtete Liit, Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus, Eesti Noorsootöö Keskus, Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras ja Kutseliste Juuksurite Vabariiklik Ühendus. Viimasest alustamegi.  

/en/file/juuksuritekollaazjpgjuuksurite_kollaaz.jpg

Mis ajast on Kutseliste Juuksurite Ühendus kutse hindamisega tegelenud?

Kutseliste Juuksurite Vabariiklik Ühendus sai kutse andjaks oodatult ja ootamatult 2017. aasta novembris. See tähendab, et tööturg oli uut juuksuri kutseeksamit vajanud juba pikemat aega, aga käed jäid lühikeseks. Oma soovidega tuleb aga olla ettevaatlik ning ühel kenal novembrikuisel päeval saime Kutsekojalt teate, et uks on avatud, asuge tegudele.

Esimesed kutseeksamid koolides tuli läbi viia juba kolme kuu möödudes. Kuigi tegime eelnevalt ka eksamit tutvustava seminari, läks esimene teadmiste kontroll üle kivide ja kändude. Eks uus ongi alguses võõras, aga selgus kurb tõsiasi, et mõnikord olid õpilased õppinud tegema eksamit, mitte sisenema tööturule.

Kuidas on hindamisprotsess arenenud?

Meie kutseeksam on loodud nii, et hindame tulevase juuksuri valmisolekut pakkuda korrektset teenust. Juuksuriteenus ei ole ainult juuste lühemaks lõikamine, väga oluline on ka kliendikonsultatsioon, oskus analüüsida juukseid, hoolitseda kliendi ja tema tervise eest, valmisolek jagada toetavaid soovitusi ja kõik muu, millest vormub positiivse elamusega teenus.

Niisiis, esimene kord pigistasime silma kinni, aga kord-korralt muutusid ja muutuvad hindajad järjest  rangemaks, sest keegi ei taha ju oma allkirja panna millelegi, millega ta rahul ei ole.

Oleme muutnud ka oma algselt koostatud hindamislehte, juhendeid jms. Alguses tahad ikka olla väga põhjalik. Hiljem, tänu praktilisele kogemusele selgub, mis on kõige olulisem.

Millised on teie head hindamise tavad? Milliseid innovaatilisi lahendusi olete kutse hindamises rakendanud? 

Teooriaeksam on meil digitaalne. Nii tabab mitu kärbest korraga, alustades digioskuste hindamisest kuni aja ja kulude kokkuhoiuni. Teooriaeksami loomisel saime tuge Innovelt ja olime ühed esimestest, kes nende Eksamite Infosüsteemi (EIS) keskkonnas eksami avaldasid. Eksamitöös ei ole ainult valikvastuste võimalus. Näiteks tuleb libistada värvid värviringile õiges järjekorras, kirjutada terminid õigesse kohta, märkida ära õige joonis. Eksami sooritaja näeb pärast eksami salvestamist kohe, kas eksam õnnestus või mitte. Meie saame põhjaliku protokolli, kus on täpselt näha, kes millisele küsimusele kuidas vastas.

Eksam on loodud nii, et arvuti valib küsimused mitme variandi vahelt. Eksami tegemiseks on aega 60 minutit. Eksamiks saab ette valmistada kodulehel oleva testi abil, kus on kõik küsimused, mis on eksamilgi ehk siis  pea kolm korda rohkem küsimusi kui eksamivariandis. Teooriaeksamiks valmistumiseks on võimalused väga head. Praktilise eksami tulemust võivad mõjutada mitmed teisesed tegurid nagu näiteks kliendi juuste olukord jms. Siin on kõik eksamisooritaja enda kätes. Positiivselt sooritatud teooriaeksam annab õiguse osaleda praktilisel eksamil.

Kuna aja ja rahaga on traditsiooniliselt kitsas, siis saavad kutse taotlejad osa kompetentse ära tõendada koolis või meistri juures, kes teeb väljaõppe. Meile tuleb esitada selle kohta portfoolio. Mõned koolid on juba õppesse sisse viinud erialase portfoolio koostamise, nii et meie tegevuse mõju tulevaste juuksurite väljaõppesse on arvestatav. 4. kutsetaseme juuksur esitab oma õpimapi PDF-dokumendina, mille vormistus on ette antud. 5. kutsetaseme juuksur võib ka oma portfoolio esitada PDFina, kuid soovitav on luua blogikeskkond, kus teemad on jaotatud menüü abil.

Esmakordselt juuksurimaailma ajaloos on meil võimalus anda välja ka juuksuri 5. kutsetaset. Ääretult meeldiv ja natuke ka ootamatu on, et juuksurid on hakanud seda hindama ning kevadel tutvustab eksamil oma kompetentsust juba korralik hulk töötavaid juuksureid.

Koos jumestajate ja küünetehnikutega valmis meil hiljuti humoorikas video kutseeksami reklaamiks. Uuel aastal on plaanis hakata kutsetunnistusega juuksuritele jagama rinnamärke, et nad saaksid ka klientidele oma tunnustatust esitleda.

Hindamisel on oluline, et kogu info jõuaks digikanalite kaudu võimalikult kiirelt ja autentselt kutsekomisjoni esimehe kätte. Hindamistöö ei ole kerge, tööpäev on väsitav ja kui seda kohe ei tee, siis ei saa kätte esimest ja kõige õigemat emotsiooni. Seda nii eksami soorituste kui ka tekkinud ideede ja parenduste kohta.

Kuidas toetate oma hindajate arengut?

Hindajate ja hindamise puhul peame oluliseks korrektsust, informatiivsust, põhjalikkust, erapooletust, koostööd, analüütilisust, tagasiside andmise oskust, professionaalsust.

Hindaja peab olema oma eriala spetsialist, järgima reegleid, olema konkreetne, kehtestama end, kuid olema ka valmis eksami sooritajat toetama, temaga koostööd tegema ja talle olulist tagasisidet andma. Ebaõnnestumine ei ole veel läbikukkumine. Kui eksami sooritaja suudab analüüsida, miks töö ei õnnestunud, siis loeme selle positiivseks tulemuseks. Meile on oluline, et tulevane juuksur ei oleks robot, vaid analüüsivõimeline ja vigadest õppiv spetsialist.

Hindajatena soovime näha neid, kel endal on kutseeksam sooritatud. Alguses oli selline lähenemine suhteliselt võimatu, täna enam mitte nii väga. Hindamiskomisjon on jagatud hierarhiliselt. Juht on kõige kogenenum komisjoni liige, kes on võimeline juhendama ja suunama, kuid kindlasti ei tohi ta oma arvamust peale suruda. Võib juhtuda, et hindajate tase ja kompetentsus on ühtlaselt kõrge, kuid püüame teha nii, et alati oleks ka keegi, kes teeb seda tööd esimest korda.

Esmahindajad saavad juhendi ja kõik dokumendid kohe, kui nad on oma nõusoleku hindajaks olemisele andnud. Dokumentidega tutvumine on kohustuslik kodune töö. Järgmisena hoolitseb hindajate eest komisjoni juhthindaja, kes vastutab, et kõik aduvad, mis töö neid täpselt ees ootab. Infovahetus toimub juba enne eksamit, aga ka täpselt enne hindamist ja hindamise ajal ning lõpuks saavad nad anda tagasisidet. Eristame kahte liiki tagasisidet. Esiteks see, mis tekib kohapeal, nn kohene emotsioon, teiseks aga see, mis mõtted tekivad hiljem, kõike kogetut analüüsides. Mõlemad on väga olulised ja mõlemad tuleb kaardistada.

Kuna korraldame ka juhendamisega seotud koolitusi, siis tihti oleme hindajaid just sealt kaudu värvanud. Nüüd on aga esmakordselt plaanis korraldada spetsiaalne eksamihindajate koolitus. Umbes aasta pärast saab hindaja ametit pidada ainult see, kellel on 5. taseme juuksuri kutsetunnistus ja kes on läbinud hindajate koolituse.

Kuidas nõustate taotlejaid hindamise eel ja selle käigus?

Oleme korraldanud koolide õpetajatele koolitusi, mille sisu planeerides lähtume esile kerkinud kitsaskohtadest. Nende koolituste eesmärk on pakkuda lahendusi teemade paremaks edastamiseks õppuritele, sest sellest sõltuvad eksami tulemused ja parim emotsioon on see, kui need on suurepärased.

-- 

Madli Leikopi küsimustele vastas ühenduse tegevjuht Kertti Viru

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn