chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Blog

Savivaldus mokymasis: kodėl, kada ir kaip mokosi mūsų andragogai

27/11/2019
by Vilija Lukošūnienė
Språk: LT

Šiais, 2019 metais, „Epale“ daug dėmesio skyrė savivaldžiam mokymuisi. Vien tik į paieškos langelį įvedę terminą „savivaldus mokymasis“, platformoje rasime dvylika tinklaraščio straipsnių ir nuorodų į šaltinius.  Rugsėjo mėnesį vykusi „Epale“ konferencija tarytum „įrėmino“, užbaigė temą, tačiau - ar tikrai viską jau pasakėme?

 

Šio straipsnelio tikslas - pristatyti, ką apie savivaldų mokymąsi galvoja ir kaip jį praktiškai taiko mūsų vedantieji andragogai.

 

Atlikti nedidelę apklausą paskatino internetinėje svetainėje „Mokytis naujai mąstyti“ („Lernen neu denken“, https://www.lernen-neu-denken.de/) surastas leidinys „Mokyti ir mokytis tobulinant profesinę kvalifikaciją: savivaldžiai ir naudojant skaitmenines priemones? Atvejų rinkinys“. Leidinio esmė - dvidešimt interviu su profesinę kvalifikaciją tobulinančiais žmonėmis (mokymo personalo, švietimo vadybos atstovais, kurie ir patys mokosi) apie mokymo ir mokymosi, taip pat ir savivaldaus, svarbą, turinį, būdus, poveikį besimokantiesiems. Interviu dalyviai nagrinėjo tokias temas: kas yra geras suaugusiųjų mokymasis? Kokią reikšmę tobulinant profesinę kvalifikaciją turi saviorganizacija/savivaldumas? Kaip tobulinant švietėjų profesinę kvalifikaciją naudojamos skaitmeninės priemonės ir kodėl? Kąip tobulinant profesinę kvalifikaciją atsiranda arba neatsiranda inovacijos?

 

Lietuviškam apklausos variantui pasirinkau siauresnius klausimus: Kas jums yra savivaldus mokymasis? Kokią reikšmę savivaldus mokymasis turi jūsų profesiniam tobulėjimui? Kada ir kodėl mokotės savivaldžiai? Kodėl ir kaip mokydamiesi naudojate skaitmenines priemones? Kaip skatinate savo mokinius (suaugusiuosius) mokytis savivaldžiai?

 

Į klausimus atsakė septyni kolegos andragogai iš Vilniaus, Panevėžio, Marijampolės, Telšių.

 

Apie savivadų mokymąsi

Samprotaudami šia tema kolegos mano, kad savivaldus mokymasis yra: „Procesas, kai pats įsivardini mokymosi norus, išsikeli tikslus, pasirenki metodus, priemones, dalyvauji planuojant mokymąsi“; „Savarankiškas mokymasis nusistatant kryptis, tikslus, terminus, mokymosi būdus, vietą“; „Mokymasis, kai pats atsakai už tai, ko, kiek, kaip, su kuo mokaisi ir kai pats žinai, ką, kaip ir kodėl nori mokytis, esi motyvuotas“; „Sunkus darbas, nes pats valdau mokymąsi - išsikeliu tikslus, numatau būdus ir strategijas, kaip juos pasieksiu“.

 

Savivaldų mokymąsi apibrėždami kaip individualų mokymąsi ir mokymąsi visam gyvenimui, andragogai teigia, kad mokytis savivaldžiai - sunku, nes tenka prisiimti asmeninę atsakomybę ir už procesą, ir už rezultatą. Vienas iš kolegų savivaldų mokymąsi apibrėžia vaizdžiai, sakydamas, kad savivaldumas - tai „nupjaustytos tave valdančios virvutės“, kitas, kad tai - „mokymosi kelias, kuriame svarbiausias keliautojas – aš pats!“  Kolegos pabrėžia, kad ėjimas šiuo keliu reikalauja mokėjimo mokytis gebėjimų, valios, savidisciplinos, mokėjimo planuoti laiką.

 

Kolegų pasisakymuose kyla ir kai kurių abejonių, pasvarstymų. Pavyzdžiui, keletas kolegų teigia, kad savivaldų mokymąsi tapatintų su savarankišku mokymusi. Yra kolegų, nematančių esminių skirtumų tarp  „savarankiškas, savivaldus, savikryptis mokymasis“. Jų nuomone, skirtingų sąvokų naudojimą suponuoja akademinės krypties atstovai, rašantys mokslinius straipsnius.

Svarstymuose apie savivaldaus mokymosi sampratą taip pat keliamas klausimas, kodėl savivaldus mokymasis negalėtų būti tapatinamas su informaliu mokymusi?

 

/lt/file/1-nuotraukajpeg-01 nuotrauka.jpeg

 

Apie reikšmę profesiniam tobulėjimui

Samprotavimus šia tema galima apibendrinti dviem teiginiais, nes pokalbio dalyvių nuomonės beveik nesiskiria:

 • Svarbi, reikšminga, beveik svarbiausia tobulinimosi forma.
 • Tobulėjimas neįmanomas, neatsiejamas be savivaldaus mokymosi.

 

Apie savivaldaus mokymosi prielaidas, būdus ir priemones

Pokalbyje su andragogais aiškėja, kad savivaldžiai jie mokosi, į veiklą diegdami įvairias naujoves (pavyzdžiui, duomenų apsaugos reglamento taikymą, naują darbo kodeksą), aiškindamiesi nesuprantamus dalykus, ieškodami naujų požiūrių, veiklos galimybių, perspektyvų, plėsdami turimas kompetencijas ir nagrinėdami įdomias temas. Kaip teigia vienas iš pokalbio dalyvių, jam itin įdomi ir aktuali metinio vertinimo tema. Taigi jam teko savivaldžiai mokytis, kaip geriau organizuoti ir pravesti pokalbius, o vėliau, jau po pokalbių, vėlgi savivaldžiai reflektuoti, kaip pavyko, kaip galima būtų tobulinti. Juk refleksija, anot pašnekovo, irgi savivaldaus mokymosi dalis.

 

Kokiais būdais mokomasi savarankiškai? Dažniausias atsakymas į šį klausimą - priklauso nuo temos ir išsikelto tikslo. Kartais užtenka savarankiškų literatūros studijų, konsultacijų su ekspertais, o kartais tenka ieškoti trumpesnių ar ilgesnių mokymų. Bet mokomasi sąmoningai apsisprendus, susiplanavus, ne vykdant kieno nors iš šalies valią.  

/lt/file/2-nuotraukajpeg2 nuotrauka.jpeg

 

Apie skaitmeninių priemonių naudojimą

Pokalbis su andragogais atskleidė, kad mokantis savivaldžiai skaitmeninės priemonės  naudojamos plačiai ir kasdien, kad be jų savivaldus mokymasis sunkiai įsivaizduojamas. Kodėl taip yra? Kolegų atsakymai labai panašūs:

 • patogu planuojant laiką, nes „gali mokytis parankiu, asmeniškai priimtinu laiku“.
 • Skaitmeninės priemonės leidžia greitai rasti mokymuisi reikalingos medžiagos.
 • „Galima mokytis bet kur ir bet kada“.

Yra kolegų teigiančių, kad mokymosi galimybių juos dominančiomis temomis Lietuvos rinkoje paprasčiausiai nėra, todėl jie naudojasi youtube ir atviromis mokymosi platformomis internete.

 

Apie suaugusių besimokančiųjų savivaldumo lygį

Kaip teigia pašnekovai, suaugusių mokinių, su kuriais jie dirba, lygis yra įvairus. Tai priklauso nuo jų amžiaus, programų, pagal kurias jie mokosi, motyvacijos (ar mokosi kitų „spaudžiami“, ar vedami vidinio poreikio). Vieni kolegos savo mokinius priskiria „priklausomų besimokančiųjų“ ir „susidomėjusių besimokančiųjų“ grupėms. Kiti pastebi, kad dauguma suaugusių besimokančiųjų (netgi turinčių aukštą išsilavinimo lygį) ne patys ieško atsakymų į rūpimus klausimus, bet vis dar laukia, kad kažkas jiems paaiškintų, parodytų, pamokytų, duotų receptų. Treti supranta, kad grupės, su kuria dirba, savivaldumo lygis ir negali būti aukštas, nes jų mokėjimo mokytis gebėjimai žemi, mokymosi patirtis - neigiama, nesimokymo periodas - ilgas, socialinės ir emocinės kompetencijos nepakankamai brandžios.

 

Tačiau mano kalbinti vedantieji Lietuvos andargogai nebūtų tikrais andragogais, jeigu nuleistų rankas. Dirbdami su savo mokymosi grupių suaugusiais žmonėmis jie žingsnis po žingsnio moko mokinius savivaldžai planuoti, įvertinti turimus lūkesčius, įtraukia į sprendimų priėmimą, „augina“ mokėjimo mokytis kompetenciją, skatina mokytis sau, mokytis gyvenimui. Kaip teigia vienas kolega, jo strategija skatinti besimokančiuosius mokytis savivaldžiai yra - sudaryti galimybes sudarymas, kad mokiniai patirtų sėkmę. „Mokymosi situaciją konstruoju taip, kad jie patys (arba padedami andragogo) atrastų jiems įdomią sritį, temą, tada...kaip minėjau, prasideda sunkus darbas“, teigia pašnekovas.

/lt/file/3-nuotraukajpeg3 nuotrauka.jpeg

 

Apibendrinant kolegų išsakytas mintis formuluojasi dvi išvados:

 • Savivaldus mokymasis - nuolatinė mokymosi refleksija ir darbas su savimi.
 • Apie savivaldų mokymąsi turime pasimokyti savivaldžiai:)))

Apie savivaldų mokymąsi plačiau skaitykime „Epale“ platformoje:

https://epale.ec.europa.eu/lt/content/verslo-klase-savivaldus-mokymasis-kas-tai-ir-kam-jo-reikia

https://epale.ec.europa.eu/lt/blog/tapkime-savo-tobulejimo-seimininkais-ispudziai-konferencijos-savivaldus-mokymasis-suaugusiuju

https://epale.ec.europa.eu/lt/content/savivaldusis-mokymasis-arba-suaugusiuju-mokymosi-vara

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/mintys-apie-savivaldu-mokymasi

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/kvieciame-issamiau-susipazinti-su-savivaldaus-mokymosi-istakomis-ir-dabar

https://epale.ec.europa.eu/lt/content/sutrikusio-intelekto-asmuo-savivaldaus-mokymosi-kontekste

https://epale.ec.europa.eu/lt/blog/mokytis-naujai-mastyti-kodel-reikia-naujo-poziurio-i-mokymasi

https://epale.ec.europa.eu/lt/content/savivaldaus-mokymosi-kompetencija-butina-salyga-sekmingam-ir-konstruktyviam-ziniu-ir

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/metodu-rinkinys-savivaldziam-suaugusiuju-mokymuisi

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/savivaldus-besimokantis

https://epale.ec.europa.eu/lt/resource-centre/content/savivaldaus-mokymosi-ir-mokejimo-mokytis-sasajos

https://epale.ec.europa.eu/lt/blog/savivaldus-mokymasis-ar-andragogai-neliks-be-darbo

 

Straipsnio autorė -  dr. Vilija Lukošūnienė yra ilgametė Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos darbuotoja, buvusi Asociacijos prezidentė. Per darbo Asociacijoje metus ji tapo nuoširdi andragogikos idėjos skleidėja, vedanti mokymus andragogikos temomis, apgynė socialinių mokslų daktaro disertaciją suaugusiųjų besimokančiųjų mokėjimo mokytis kompetencijos ugdymosi tema. Vilija aktyviai dalyvauja Asociacijos projektinėje veikloje, pati  inicijuoja ir rengia projektus. Būdama „Epale“ platformos konsultantė Lietuvoje ji noriai dalijasi savo organizacine, metodine, dalyvavimo projektuose patirtimi šioje platformoje.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 2 of 2
 • RASA POCEVIČIENĖs bilde
  Ačiū, Vilija, idėjas ir apibendrinimus. Savivaldaus mokymosi tematika man aktuali ir profesine, ir asmenine prasme. Į šią problemą gilinuosi jau daugiau kaip dešimtmetį, o kelias iki jos buvo gal antra tiek, todėl, iš vienos pusės, labai džiaugiuosi, kad visi daugiau ir daugiau žmonių domisi ta tematika. Iš kitos pusės, atsiradus ar kuriai nors idėjai tapus "burzgenčia", labai lengva tiesiog praslįsti paviršiumi, nepasigilinus, neišieškojus, nesubrandinus, diskutuoti ir dalintis mintimis, pasiūlymais ir pan. To jokiu būdu netaikau šiam straipsniui, tiesiog klausantis iš įvairių tribūnų pasisakymų šia tema, kartais nėra visai aišku - tai, apie ką mes kalbame, kas tas savivaldus mokymasis - visiems gerai žinomos ir senos tiesos - ("juk visada taip buvo"; "juk ir seniau taip mokėmės" ir pan.) ar vis tik naujas, kokybiškai naujas požiūris į švietimą. Taigi, taip norėtųsi, kad "laimėtų" antroji nuostata, nes, jei tai gerai žinoma sena, tai nėra apie ką ir diskutuoti...
 • Aušrinė Česnulienės bilde
  Nauja - tai pamiršta sena :) Nuotaikingas atsakymas į kolegės Rasos komentarą pabaigoje apie savivaldų mokymąsi... Gal tikrai dviratis naujai neišrastas, tik daiktus vadiname kitais vardais? Manau, kaip tik būdų įdomu padiskutuoti :) 
  Vilijos straipsnis labai įtraukė, tema apie savivaldų mokymąsi turbūt neišsemiama. Iš tiesų, kaip ir kolegoms, man taip pat žodžiai "savarankiškas, savivaldus, savikrypis" skamba kaip sinonimai. Įdomu, ar kalbėdama apie asmeninį tobulėjimą ir naudodama pasakymą "savarankiškas mokymasis" būsiu neteisi ar klaidingai suprasta? Pritariu kolegų išsakytoms mintims, kad savivaldus mokymasis yra darbas su savimi. Įdomu, kas lemia darbo su savimi intensyvumą? Nauda organizacijai/kolektyvui/bendruomenei? Asmeninė nauda? Ką manote Jūs?