chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Praktyki zawodowe dla ZSP w Dobrodzieniu - refleksje powyjazdowe

05/11/2019
by Joanna Nos Siem...
Språk: PL

/is/file/image1jpg-1image1.jpg

   

Projekt pt. „Praktyki zawodowe dla ZSP w Dobrodzieniu” realizowany był w ramach projektu  „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”  w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Partnerem w projekcie była włoska instytucja Volontarimini z siedzibą w Rimini.

Uczestnikami projektu było 40 uczniów ZSP w Dobrodzieniu kształcących  się w 4 zawodach: technik handlowiec - 25 osób, sprzedawca - 7 osób, mechanik pojazdów samochodowych - 4 osoby, fryzjer - 4 osoby.

Głównym  celem projektu było podniesienie jakości  i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu oraz zdobycie doświadczenia zawodowego i kompetencji językowych przez 40 uczniów w czasie odbywania praktyk we Włoszech w okresie od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Dzięki projektowi liczyliśmy na wzrost praktycznego doświadczenia zawodowego (zgodnie z kierunkiem kształcenia) uczniów, poznanie sprawdzonych rozwiązań i technik pracy w danym zawodzie, funkcjonujących w zagranicznych firmach i instytucjach, wzrost umiejętności językowych (język angielski, obsługa klientów zagranicznych i współpraca w zespole międzynarodowym), wzrost kompetencji międzykulturowych (w tym zwłaszcza współpraca w zespole i relacje w środowisku pracy), wzrost samodzielności i mobilności (otwartość na nowe środowisko) i rozwój postaw przedsiębiorczości i kreatywności (w tym poznanie rynku usług we Włoszech). 

        

Po raz pierwszy nasza placówka realizowała projekt w ramach Erasmusa. Było to nowe wyzwanie dla całej społeczności szkolnej. Po ponad 12 miesiącach pracy nasuwa się refleksja, że warto. Dlaczego? Jest wiele niewymiernych korzyści i zalet.

Edukacja współczesna to wyzwanie dla nauczyciela i jest to fakt powszechnie znany. Poszukujemy nieustannie sposobów, aby zmotywować osoby uczące się do systemetycznej pracy. Realizacja projektów i stworzenie możliwości nauki przez działanie i pracę to jeden ze sposobów, które w przypadku naszej młodzieży odniosło bardzo pozytywny skutek. Postęp zauważalny jest w kontekście posługiwania się językiem obcym, mam na myśli język angielski oraz wzrost wiedzy specjalistycznej i umiejętności w zakresie kształcenia zawodowego. Praca lingwisty w szkole,bazująca na gotowych tekstach i cwiczeniach oraz aranżowanu rozmówek, to zaledwie namiastka tego, z czym należy się zmierzyć w realnych sytuacjach.

Pobyt za granicą i samodzielna egzystencja w nowym miejscu zmusiła uczestników projektu do używania języka obcego w codziennym życiu. Początkowy strach i obawa szybko musiały ustąpić miejsca skutecznej komunikacji. Nic tak nie motywuje do działania, jak potrzeba poradzenia sobie z realizacją konkretnego zadania. Po przełamaniu bariery językowej codzienne rozmowy i właściwe reagowanie językowe stało się powszechnym trendem w grupie uczestników realizaujących projekt. Dostrzegają już teraz potrzebę inwestowania w siebie zarówno w kwestii zdobywania wiedzy i kwalifikacji, jak również w zakresie znajomości języków obcych. Są oni pokoleniem, które w żaden sposób nie może skutecznie rozwijać się w zawodzie bez tej umiejętności. Wiedzą teraz, jakie są realia i wymogi międzynarodowego rynku pracy oraz bedą mogli lepiej zaplanować swoją ścieżkę kariery.

Wszystkim 40 uczestnikom wyżej wymienionego projektu przyznano certyfikat stażu realizowanego w ramach każdej organizacji goszczącej- pracodawcy. Ponadto uzyskali dokument Europass-Mobilność, który dowodzi zarówno międzynarodowego doświadczenia zawodowego uczestnika, jak i nabytych kompetencji. Ponadto uczestnicy posiadają certyfikat wsparcia społecznego, kulturalnego i językowego. Wreszcie, otrzymali zaświadczenie dyrektora szkoły potwierdzające odbycie międzynarodowego stażu we Włoszech. Wszystkie certyfikaty i dokumenty pozostają istotną częścią życiorysów wszystkich uczestników i ważnym dowodem ich międzynarodowego szkolenia zawodowego.

Wartość dodaną należy rozumieć w postawie uczestników. Wszyscy z 40 uczestników stażu zdobyli nowe umiejętności i sprawności zawodowe podczas pracy w miejscu odbywania praktyki - w zależności od zawodu. Nauczyli się i skutecznie naśladowali techniki pracy, poznali kilka nowych i próbowali z powodzeniem zastosować je w praktyce. Poprawili także swoje umiejętności, zarówno w języku angielskim, jak i włoskim. Są teraz bardziej świadomi znaczenia języków obcych w przyszłej karierze. Uczestnicy pozostają otwarci na międzynarodową mobilność, która zdecydowanie zwiększyła ich szanse zawodowe na europejskim rynku pracy. Dzięki doświadczeniu stażowemu są bardziej aktywni, kreatywni, odważni, otwarci i konkurencyjni jako przyszli pracownicy.

Mówiąc o umiejętnościach społecznych, są bardziej tolerancyjni wobec innych, pomimo odmienności i różnorodności kultury, języka, przekonań i rasy. Są także lepiej przygotowani do działania na międzynarodowym rynku pracy, działania i radzenia sobie w nietypowych i nieprzewidzianych okolicznościach.

Poza tym wszyscy uczniowie lepiej znają włoską kulturę, kuchnię, historię, zabytki i ludzi. Nawiązali również nowe relacje.

       

Szkoła wzbogaciła się o nowe doświadczenie w realizacji projektów staży zagranicznych w krajach UE. Pozyskała nowego partnera do współpracy. Kreuje wizerunek szkoły przystosowanej do wymagań europejskich standardów kształcenia zawodowego. Nawiązała kontakty partnerskie z organizacją przyjmującą i firmami branżowymi. W dzisiejszych czasach , trudnych dla polskiej szkoły , warto mieć w swojej ofercie edukacyjnej taką opcję. Nie tylko by przyciągnąć młodzież w mury szkoły, ale przede wszystkim być tym podmiotem, który kształci młodego, swiadomego i wartościowego Europejczyka wyposażonego w kompetencje kluczowe, potrafiącego z powodzeniem odnaleźć się na miedzynarodowym rynku pracy.

Nauczyciele opiekunowie zwiększyli swoje kompetencje językowe i personalno-społeczne związane z wyjazdami zagranicznymi. Szkoła jest bardziej otwarta na realizację nowych projektów związanych zarówno z mobilnością edukacyjną oraz innych inicjatyw z partnerami UE.

Instytucja partnerska rozrzeszyła swoje partnerstwo międzynarodowe o kolejny podmiot. Chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem , wymieniano wzajemnie informacje z zakresu know-how. Zdobyła nową wiedzę z zakresu kultury innego kraju, w tym różnic kulturowych. Realizacja wspólnego przedsięwzięcia pozwoliła włoskiemu partnerowi na zwiększenie potencjału miedzynarodowego instytucji i poznanie specyfiki kształcenia zawodowego w Polsce na przykładzie naszej szkoły.

Lokalni przedsiębiorcy pośrednio odnieśli korzyści w postaci uczniów, potencjalnych pracowników, z doświadczeniem zawodowym na europejskim rynku pracy. Firmy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, kreatywnych, posługujących się biegle językiem obcym, nastawionych na samorozwój i samodoskonalenie. Uczniowie po powrocie z zagranicznych staży podzielili się zdobytą wiedzą podpatrzonymi metodami i technikami pracy w zawodzie.

Projekt poszerzył możliwości współpracy międzynarodowej w zakresie europejskim. Dał możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych dla 40 uczestników. Zainicjował europejski kontekst aktywności szkoły, podniósł atrakcyjność oferty edukacyjnej. Wzmocnił jakość kształcenia zawodowego w szkole. Powiat Oleski, w którym zlokalizowana jest placówka, zyskał potencjalnych przyszłych pracowników, którzy są świadomi swoich umiejętności i kompetencji. Stanowią wykwalifikowaną kadrę z doświadczeniem na międzynarodowym rynku pracy, potrafiących posługiwać się terminologią branżową. Małe i średnie firmy z regionu , w których uczestnicy realizują kształcenie zawodowe, zyskali świadomych pracowników, potrafiących dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Kształcenie zawodowe w szkole nabrało europejskiego wymiaru.

Jesteś nauczycielem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn