chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Wprowadzenie do sztucznej inteligencji w edukacji

03/07/2019
by Bartłomiej Pola...
Språk: PL

A: Dzień dobry, salon fryzjerski, w czym mogę pomóc?

B: Cześć, chciałabym zamówić wizytę u fryzjera dla mojego klienta.

B: Szukam wolnego terminu na 3 maja

A: Oczywiście, proszę dać mi sekundę

B: Mh-mhh

A: Jaka godzina by Panią interesowała?

B: 12

A: NIestety nie mamy terminu, najbliższy jest o 13:15

B: A czy jest coś wolnego pomiędzy 10-12?

A: To zależy od usługi, którą Pani potrzebuje

B: Zwykłe damskie strzyżenie

A: W takim razie mogę zaproponować godzinę 10…

  

Niby prosta rozmowa, ale jedna ze stron nie jest człowiekiem tylko sprytnym algorytmem. Która? Odpowiedź znajdziecie na końcu publikacji.

Historia sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja (AI - Artificial Intelligence) to dziedzina wiedzy, zajmująca się tworzeniem i badaniem modeli i programów komputerowych symulujących “inteligentne”, ludzkie zachowania. 

To określenie powstało w 1956, a za jego “ojca” uważa się Johna McCarthy, który zorganizował pierwszą konferencję na ten temat. Jej celem było udowodnienie, że każdą cechę inteligencji można opisać na tyle dokładnie, żeby maszyna była w stanie ją symulować. Co ciekawe, uważał, że w ciągu jednego lata da się osiągnąć w tej dziedzinie znaczne postępy, a jedynym ograniczeniem, które widział, była pamięć ówczesnych komputerów.

Minęło ponad 60 lat, a maszyny nadal nie zbliżyły się do naszej inteligencji (przynajmniej do większośc z nas;) Od paru lat obserwujemy jednak wzmożone zainteresowanie tą tematyką. Przez kilka kolejnych lat firma badawcza Gartner umieszcza sztuczna inteligencję na szczycie swojego zestawienia prezentującego najpopularniejsze nowe technologie, a portal Statista ocenia, że globalnie ten rynek może osiągnąć wartość 118 mld $ w 2025.

Z czego wynika to olbrzymie zainteresowanie? Kolejne sukcesy w tej dziedzinie zawdzięczamy nowym technologiom, które umożliwiają tworzenie bardziej skomplikowanych algorytmów. Teraz AI dotyka praktycznie każdej domeny naszego życia. Uważasz, że Ciebie to nie dotyczy? Korzystasz z Facebooka, który automatycznie oznacza zdjęcia Twoich znajomych, dostajesz spersonalizowane oferty, gdy wchodzisz do sklepów internetowych, korzystasz z online’owych translatorów? Za tymi wszystkimi czynnościami kryją się algorytmy nowej generacji, które możemy zaliczyć do szerokiej definicji sztucznej inteligencji.

Myślicie, że to “zabawki”? Maszyny biorą udział w debatach, rekrutują ludzi do pracy, a nawet zostają członkami zarządu w firmach. Stają się na tyle “ludzkie”, że pojawiają się pierwsze przepisy sankcjonujące ich działalność. Nic dziwnego, że także działka edukacyjna, zaczęła się interesować tym tematem.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w edukacji

Coraz więcej dostawców w swoich ofertach zaczyna umieszczać elementy AI. Możemy je pogrupować w kilka kategorii.

  • Automatyzacja procesów szkoleniowych

Zapisywanie ludzi na szkolenia, raportowanie, analiza danych to obszary, które pochłaniają mnóstwo czasu osób zajmujących się szkoleniami w firmach. Wiele z tych działań może zostać zautomatyzowanych przez inteligentne algorytmy, które potrafią monitorować, identyfikować zgłoszenia uczestników i analizować dostarczane przez nich dane. Dzięki temu osoby zajmujące się rozwojem mogą poświęcić czas na bardziej kreatywne zadania.

  • Chatboty i różnego rodzaju cyfrowi asystenci

Tak jak w przedstawionym na początku tego artykułu dialogu, możemy rozmawiać z chatbotem i uzyskiwać od niego potrzebne informacje, bez potrzeby przeszukiwania baz wiedzy czy Internetu. Odpowiedzi, które otrzymujemy często są kontekstowe tzn. algorytm pamięta o czym wcześniej rozmawialiśmy, kim jesteśmy, czym się zajmujemy, czy nad jakim projektem pracujemy i stara się jak najdokładniej dopasować swoje odpowiedzi. Na rynku zaczęły się też pojawiać chatboty wspomagające proces coachingowy albo rozwojowy, które symulują rozmowę z coachem i starają się nas zachęcić do refleksji.

  • Algorytmy personalizujące proces nauki

Wiele platform e-learningowych i serwisów edukacyjnych na rynku wprowadziło moduły personalizujące nauczanie. Działają one na zasadzie dopasowania materiałów edukacyjnych do naszych zainteresowań, profilu, stanowiska, formatu materiałów, który preferujemy, czy dotychczasowej historii szkoleniowej. Dodatkowo potrafią analizować luki kompetencyjne i rekomendować działania w celu ich zamknięcia. To taki e-learningowy concierge, który pomaga nam zaplanować nasz rozwój.

  • Narzędzia authoringowe

Maszyny potrafią już “zrozumieć” przetwarzane materiały i ich kontekst. Na rynku pojawiają się pierwsze narzędzia, które potrafią stworzyć testy a nawet całe, interaktywne szkolenia online z minimalnym udziałem człowieka. Na ten moment są jeszcze dosyć proste, ale patrząc na ilość różnego rodzaju kursów online, które pojawiają się każdego dnia,  można liczyć, że ta działka będzie się dynamicznie rozwijać. 

  • Zarządzanie i optymalizacja działań szkoleniowych w firmie

Możemy sobie wyobrazić, że w przyszłości maszyny przejmą zarządzania szkoleniami w firmach. Wyobraźmy sobie system zasilany danymi pracowników i rynkowymi, który potrafi stworzyć indywidualną ścieżkę rozwoju dla każdego pracownika, bazując na jego bieżących umiejętnościach, a także potrzebach kadrowych firmy czy informacji o specjalistach poszukiwanych na rynku. W tej chwili z przyczyn logistycznych nie jest to możliwe, ale coraz większa cyfryzacja materiałów szkoleniowych i zbieranie coraz większej ilości danych już niedługo to umożliwi.

Więcej na temat zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji dowiecie się z prezentacji Marka Hyli, oraz z bardzo ciekawego webinaru “AI in Workplace Learning: Hype or Game-Changer?” prowadzonego przez JD Dillona i Donalda H taylora. 

Jak rozpocząć przygodę ze sztuczną inteligencją?

Wszystkim polecam kurs “AI For Everyone” na platformie Coursera, który jest świetnym wprowadzeniem do tego tematu dla osób “nietechnicznych”.

Bardzo dużo ciekawych materiałów dla początkujących znajdziecie też na portalu Otwarte Zasoby.

Odpowiedź na pytanie z początku artykułu: Maszyna kryje się pod rozmówcą B, a całą rozmowę możecie prześledzić tutaj.

Do zobaczenia online..albo offline;)

/nb/file/sophie-robotSophie robot

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn