chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

EPALE kogukonna heade kogemuste näiteid kodanikuhariduse kohta

28/06/2019
by David Mallows
Språk: ET
Document available also in: EN FR EL

/nb/file/citizenship-education-good-practice-successful-projectsCitizenship education good practice successful projects

Citizenship education good practice successful projects

20.-24. maini 2019 korraldas EPALE veebipõhise ürituse, et koguda heade kogemuste näiteid kodanikuhariduse kohta. Oma panuse andsid paljud täiskasvanuhariduse spetsialistid üle kogu Euroopa. Nad arutlesid kodanikuhariduse kontseptsiooni ning õppijate motiveerimiseks ja õpihuvi säilitamiseks kasutusele võetud meetmete üle, aga ka üleskutsete üle tundma õppida konkreetseid projekte ja osaleda asjakohastel üritustel. Käesolevas artiklis esitame arutelust kokkuvõtte, kus on ka lingid osalejate mainitud projektidele ja ressurssidele.

 

Kodanikuhariduse kontseptsiooni reflektsioonid

Osalejad arutasid kodanikuhariduse kontseptsiooni üle mitmetes postitustes.

 • Projektijuht Tino Boubaris Saksamaalt keskendus sellele, kuidas hiljutised rändevood on Euroopa Liidus esile kutsunud sügavalt vastuolulist poliitikat ning see kajastub erinevates (ja mõnikord natsionalistlikes) vastustes:

"Poliitilised ja füüsilised seinad tõusevad kogu Euroopas. Lisaks elame me väljakutsete ja poliitilise polariseerumise ajal, mis tuleneb meie varasemast usalduse kaotamisest ühiskondlike ja poliitiliste institutsioonide vastu."

Tino jaoks on täiskasvanuhariduse jaoks aeg küps, et oma mõtlemist laiendada ja anda nii individuaalsesse kui ka ühiskondlikku heaolusse oluline panus. Väärtustepõhises kodanikuhariduses on oluline märkida, et täiskasvanuhariduse vastutus ei ole suunatud täiskasvanute teavitamisele kuidas käituda, vaid kuidas mõista ühiskonnaelu keerulisi küsimusi.

 • EPALE suursaadik Leedus Klaipeda piirkonnas Julia Melnikova rääkis oma tööst sotsioloogia õppejõuna Klaipeda ülikoolis. "Loengute käigus arutame tavaliselt õpilastega tänapäeva ühiskonnale olulisi küsimusi. Üks teema, mida me oleme hiljuti arutanud, on sotsiaalne võrgustik ja kodanikuühiskond. Interneti avatus soodustab nn vabaduskultuuri kujunemist, mis omakorda soodustab uue kodanikuühenduse mudeli väljatöötamist. Kaasaegsed sotsioloogid arendavad isegi uut, virtuaalse kodanikuühiskonna kontseptsiooni, mida iseloomustab laiem demokraatlik positsioon ja suurem kodanikuosalus ning kaasatus. Arutelude käigus analüüsime sotsiaalseid võrgustikke (Facebook, Twitter jne) ja nn rahvahulgatarkust kui virtuaalse kodanikuühiskonna moodustumise eeltingimust. EPALE platvorm, mille sisu on kasutaja loodud, on samuti üks kodanikuühenduse näide," ütles Julija. 
 • Maria Silvana D'Addario, EPALE suursaadik Itaalias Puglias, kirjeldas kodakondsuse haridust kui "teadmistes, väärtustes ja hoiakutes kognitiivsete, afektiivsete ja motiveerivate aspektide põimumist". Ta märkis, et erinevates riikides läbi viidud uuringud näitavad mitte ainult teadmiste, vaid ka väärtuste, nagu sallivuse, austuse ja solidaarsuse juurutamise suurt tähtsust. Lisaks väitis Maria, et vastutustundlike ja aktiivsete kodanike kujundamine ei tähenda mitte ainult nende õigussüsteemide põhinormide õpetamist, mille hulka me kuulume, vaid neid tuleb aidata ka kõigil teistel mõista.
 • Nevenka Bogataj selgitas, kuidas Sloveenias tõlgitakse aktiivset kodakondsust kui aktivno državljanstvo. "Aktiivsus tähendab, et osalejad on kaasa haaratud ükskõik millisesse kollektiivsesse tegevusse, nt rühmaõpe, meeskonnatöö, kogukonna areng. Seetõttu on nad võimelised ja soovivad kaasa aidata ühiste, mitte ainult isiklike hüvede tarvis. Ta märkis ära Sloveenia täiskasvanuhariduse mõiste poliitilisi ja emotsionaalseid tähendusi ning soovitas kasutada aktiivse kodakondsuse heade tavadena õpperinge (link sloveeni keeles). Lugejaid kutsutakse eriti alajaotusesse Publikatsioonid, kus võib leida nii kaastöid inglise keeles kui ka kaardi. 
 • Direktori asetäitja Mehmet Kaya Türgist hoiatas sotsiaalmeedia ohtude eest: "Nutitelefonidele ligipääsu lihtsus ja interneti kasutamine teeb kodanikud haavatavaks selliste ohtude suhtes nagu võltsuudised, manipuleerimine ja internetipettused." Ta kutsus üles pakkuma lahendusena rohkem täiskasvanuharidust.
 • Türgi õpetaja ja asedirektori Halil Ibrahim Kilınçi jaoks ei tohiks inimesed aktsepteerida uudiseid ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias ning nad peaksid küsimuse alla seadma poliitikute populistlikku arutelu. Ta tõdes ka, et kodanike õiguste tundmine ja kasutamine on ühiskonna arengu seisukohalt väga oluline.
 • EPALE Suurbritannia suursaadik Brian Caul kutsus samuti üles täiskasvanuharidusele, et Euroopa kodanikud suudaksid paremini "teha oma hääl kuuldavaks, esitada väljakutseid kitsarinnalisusele ja sallimatusele ning teha plaane, mis austavad mitmekesisust ja loovad paremas ühiskonnas üldise heaolu."
 • Iirimaa Maynoothi ülikooli lektori Brid Connolly jaoks on täiskasvanuharidus vabaduse ja õiguste poolel ning populismi vastu.

"Peab olema selge, mida populism tähendab. Sotsiaalseid liikumisi, mis viisid meid 21. sajandisse võib mitmel moel võtta kui populismi, sest demokraatlikud protsessid ei suutnud alati vabadusliikumisi omaks võtta. Lõppkokkuvõttes võivad sotsiaalsed liikumised viia suurema vabaduse poole, kõige olulisem tõenäoliselt on ja oli naiste liikumine, aga ka seksuaalsete ja sooliste vähemuste, rassi, etnilise päritolu ja klassi võrdõiguslikkuse otsimine. Me ei saa neid vabadusliikumisi segi ajada nendega, kes soovivad kahjustada inim- ja kultuurilisi õigusi, mis on populistlike liikumiste märgiks."

 • Teodor Ghitescu jaoks (Rumeenia, Muntenia Training and Performance Institute) on kodanikuhariduse kõige olulisem osa põhiseaduse tundmine, nii et igaüks meist saab aru, millest sõltub meie praegune ja tulevane areng. Teodor jagas Rumeenia põhiseaduse analüüsi (link olemas rumeenia keeles).
 • Projektijuht Giulia Pelliccia tutvustas meid Pop-Up Europe'ile: Euroopa kodanike juurde viimise projekt (link saadaval itaalia ja inglise keeles), mille eesmärk on suurendada kohalike omavalitsuste töötajate mõjuvõimu, et motiveerida inimesi muutuma aktiivseteks Euroopa kodanikeks.

Kodanikuhariduse projektid ja heade kogemusete näited

Osalejad pakkusid välja ka mitmeid praktilisi viise kodanikuhariduse jaoks.

 • Kreeka Patrase riikliku kutse- ja koolitusinstituudi asedirektori Georgios Giotopoulose arvates saab kunsti vaatlust ja muid esteetilisi kogemusi kasutada õpilaste kriitilise mõtlemise arendamiseks. "See on meetod, mis võimaldab muuhulgas rõhutada, et oluline on luua empaatia õpikeskkondades, mis on osa üldisest transformatiivsest õppimisstrateegiast." Lähtepunktiks on transformatiivne õppimine esteetilise kogemuse kaudu, mille abil julgustatakse õppijaid kunstiteostega kokkupuute kaudu oma varasemaid hoiakuid ja eeldusi uuesti läbi vaatama. Ta tutvustas artiklit selle kohta, kui tähtis on luua empaatia õppekeskkondades, uurimistööd teemal, mis käsitleb transformatiivset õppimist esteetilise kogemuse kaudu kesk- ja mitteformaalses hariduses, ning teadusuuringu kokkuvõtet kriitilise mõtlemise ja empaatia rakendamisest formaalses koolihariduses (kõik kolm linki on saadaval inglise keeles).
 • Tino Boubaris esitles Val.EU juhendit, mille eesmärk on anda õpetajatele ja õppijatele vajalik vundament viljakaks ja teadmistepõhiseks aruteluks Euroopa väärtuste üle. Samal ajal julgustab juhend täiskasvanuhariduse õpetajaid, aga ka teisi õpetajaid osalema Euroopa väärtuste õpetamise kursustel ning õppetegevusi edukalt planeerima ja rakendama. Juhendi saab alla laadida EPALE ressursikeskusest (saadaval inglise ja saksa keeles).
 • Tino tutvustas ka VNB-d (Alam-Saksi haridusalgatuste ühing) - ametlikult tunnustatud riiklikku täiskasvanute ja noorte haridusasutust ning katusorganisatsiooni, millel on rohkem kui 200 hariduspartneriga võrgustik. Assotsiatsioon arendab uuenduslikke projekte mitmekülgse ja kaasava hariduse jaoks, mis on suunatud nii noortele ja täiskasvanud õppijatele kui ka täiskasvanu- ja kutsehariduse töötajatele, kasutades nüüdisaegseid meetodeid nagu disainmõtlemine ja koostööl põhinev õppimine.
 • Kristyna Fantová Tšehhi Vabariigist tõi näite eraõigusliku organisatsiooni Via Foundation pakutava kodanikuhariduse kohta. Organisatsiooni programm "Kogukond, kus me elame" püüab luua avalikku ruumi, kus kodanikud on tugevalt kaasa haaratud. "Usun, et üldine mõju osalejatele on sellel programmil suur," ütles Kristyna. Lisateave programmi kohta (saadaval inglise ja tšehhi keeles).
 • EPALE riiklik tugiteenistus Madalmaades jagas teavet kolme asjakohase projekti kohta.
  • "See algab keelega" (Het Begint met Taal) on riiklik programm, mis toetab kohalikke algatusi 160 vabatahtliku organisatsiooni jaoks 250 riigis. Nad pakuvad praktilisi materjale, koolitusi ja juhendeid sisserändajate keeleõpet toetavatele vabatahtlikele ja nende koordinaatoritele. "See algab keelega" usub, et selleks, et toetada oma lapsi, leida tööd ja tegutseda kohalikes kogukondades, peavad sisserändajad saama rääkida oma uue kodumaa keelt. Lisateave programmi "See algab keelega" kohta.
  • Veebipõhine platvorm Oefenen.nl aitab inimestel ühiskonnaelus osaleda. See võimaldab täiskasvanutel parandada oma põhioskusi: lugemis-, kirjutamis-, arvutus- ja digitaalseid oskusi temaatiliste programmide kaudu sellistes valdkondades nagu tervis, matemaatika ja raha. Loetleti mitmeid viise, kuidas Oefenen.nl programmid aitavad kaasa kodanike osalusele ühiskonnaelus. "Kutsealane täiendõpe hõlmab palju enamat kui lihtsalt teadmiste edastamine. Sama oluline on julgustada õppijate individuaalset, sotsiaalset ja poliitilist pühendumist."
  • Riiklik teenistus meenutas meile ka sihtgrupi tundmise tähtsust, et meelitada osalejaid ja tutvustada meetodit KLASSE!, mis on mõeldud organisatsioonide toetamiseks potentsiaalsete õppijate profiilide ja vajaduste mõistmisel. Kõik KLASSE! materjalid on saadaval tasuta allalaadimiseks (link on saadaval hollandi keeles). Lisateabe saamiseks võtke ühendust Marian Janssen de Goedega aadressil marian@zeteenpunt.nl 
 • Christine Bertram Saksamaa riiklikust tugiteenistusest tutvustas veebikursust DorfMOOC - julgustades maapiirkondade kogukondi aktiivsemaks muutuma. Kursuse eesmärk on suunata maapiirkondade kogukondi aktiivsemalt kogukonnatunnet looma ja linnu ning külasid elujõulisemaks muutma. MOOC kohaldab metoodikat "Jälgimiseks, mõistmiseks, tegutsemiseks" ja seob osalejaid (kes kohati elavad üksteisest kaugel, kuid samas külas) kuue nädala jooksul kuue mooduli kaudu, vaadates selliseid teemasid nagu osalemine, vanemate inimeste integreerimine, aga ka sisserändajad kogukonnas, organisatsioonis ja sotsiaalmeedias. See julgustab osalejaid vaatama oma külasid uue pilguga ja mõtlema sellele, kuidas nad võiksid lahendada kogukonna kogunemiskohtade puudumist või mida nende jaoks tähendab "hea elu". Blogi postitus DorfMOOCi kohta on saadaval saksa keeles linkidega MOOC-i ja korraldajatele. Tino Boubaris märkis, et Saksamaal on sarnaseid tegevusi nimega Dorfmoderation - küla kaasaaitamine (link saadaval saksa keeles).
 • Ühenduse partneri juht Maria Flanagan tutvustas Iirimaa virtuaalset kogukonnakolledžit An Cosánt, mille eesmärk on aidata õppijatel saavutada edu uuendusliku kogukonnahariduse mudeli abil. Kolledž pakub igas vanuses inimestele õppimise, juhtimise ja sotsiaalse ettevõtluse võimalusi. ning mitmesuguseid taskukohaseid lühikesi programme. Maria andis üksikasjaliku ülevaate ühe mooduli, "Kodakondsus ja sotsiaalne tegevus" kohta, milles uuritakse demokraatia, kodakondsuse ja sotsiaalse tegevuse teoreetilisi kontseptsioone ning mida edastatakse nende kombineeritud veebipõhise õppemudeli abil. Lisateave kolledži kohta.

 

Kodanikuhariduse üritused

Osalejad andsid meile ka teavet asjakohaste silmast-silma ja virtuaalsete sündmuste kohta.

 • Karolina Jagodzinski Saksamaa riiklikust tugiteenistusest rääkis meile temaatilisest nädalast Euroopa Parlamendi valimiste teemadel, mida korraldasid EPALE Saksamaa, EPALE Austria ja EPALE Ida-Belgia meeskonnad. Ürituse eesmärk oli edendada valimistel osalemist ja arutelu Euroopa tuleviku üle. Kujundame Euroopat üheskoos! loosungi all koostati valimistel osalemise edendamiseks materjale.
 • Zintis Buls rääkis Lätis toimuvast meediakirjaoskuse seminarist, kus osalesid raamatukoguhoidjad.  "On väga oluline, et igapäevaselt täiskasvanutega töötavad raamatukoguhoidjad saaksid teavitada ja aidata inimestel neid elutähtsaid oskusi parandada ajastul, mil teabe rohkus võib kergesti teadmatuses kodanikku segadusse ajada."  Seminar korraldati koostöös Läti Rahvusraamatukogu ja Läti Ülikooliga. Seminari kohta saate lisateavet selles artiklis (saadaval läti keeles).
 • Andreas Koreimann Austria EPALE riiklikust tugiteenistusest kutsus meid EPALE konverentsile "Kodakondsusõpe Austrias ja Euroopas: eesmärgid, meetodid ja tulevikuväljavaated" (link inglise keeles) 13. juunil 2019. Konverentsil arutlevad delegaadid kodanikuhariduse üle küsides, kuidas ja kus see toimub ning millised on selle peamised teemad, lähenemisviisid ja meetodid.
 • Melike Okkalı Türgi EPALE riiklikust tugiteenistusest rääkis meile aprillis toimunud piirkondlikust seminarist, mille eesmärk oli suurendada osalejate teadmisi ja oskusi kodakondsuse ja digitaalse kodakondsuse mõistete kohta. Seminari aruannet saate lugeda siit (link saadaval inglise keeles).

David Mallowsil on 30-aastane kogemus täiskasvanuhariduses õpetajana, õpetajakoolitajana, juhina ja teadlasena. Ta oli varem Londoni Ülikooli kolledži (University College London, UCL) instituudi juurde kuuluva riikliku kirja- ja arvutusoskuse uurimis- ja arenduskeskuse (NRDC) teadusdirektor ning praegu esindab ta Euroopa elutähtsate oskuste koordinaatorina EPALE Euroopa põhioskuste võrgustikku.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 1 of 1
 • Tino BOUBARISs bilde
  ... for comprehensively summing up the online event. Indeed, there are such a lot of promising activities across Europe as regards citizenship education, with adult learning providers playing a crucial and responsible role in this.