Hopp til hovedinnhold
Blog
Blog

Evropa jako srdce, vzdělávání dospělých jako hlava, EPALE jako břicho

Když se na jaře v roce 2015 objevilo oznámení, že bude pod zkratkou EPALE spuštěna nová platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě, byla moje první myšlenka: „Pane bože, už žádnou další datovou banku s projekty!“ V podstatě zde v tomto období existovaly už dva pokusy Evropské unie – Komise o různých generačních projektech a díky ní finančně podporované nadnárodní projekty všeobecného a odborného vzdělávání v Evropě díky datovým bankám a ty umožňovaly výměnu mezi tvůrci projektů. Mnozí lidé, kteří dlouhodobě aktivně působí ve vzdělávací oblasti, si jistě vzpomínají na ADAM, EVE nebo EST.

Evropa jako srdce, vzdělávání dospělých jako hlava, EPALE jako břicho

Když se na jaře v roce 2015 objevilo oznámení, že bude pod zkratkou EPALE spuštěna nová platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě, byla moje první myšlenka: „Pane bože, už žádnou další datovou banku s projekty!“ V podstatě zde v tomto období existovaly už dva pokusy Evropské unie – Komise o různých generačních projektech a díky ní finančně podporované nadnárodní projekty všeobecného a odborného vzdělávání v Evropě díky datovým bankám a ty umožňovaly výměnu mezi tvůrci projektů. Mnozí lidé, kteří dlouhodobě aktivně působí ve vzdělávací oblasti, si jistě vzpomínají na ADAM, EVE nebo EST.EPALE Botschafter Tino Boubaris

 EPALE: V prvních letech dětské nemoci

Nicméně jsem se po několika málo týdnech na EPALE zaregistroval a zapsal jsem spolek Verein Niedersächsischer Bildungsinitiativen (VNB), pro který jsem skoro dvacet let pracoval jako tvůrce projektů a koordinátor pro evropské vzdělávací projekty, do datové banky kvůli možnému vyhledávání projektových partnerů. Mnoho měsíců patřil VNB pouze k malé hrstce německých organizací, které tam byly zastoupeny. Také počet potencionálních partnerů z jiných evropských zemí byl – jemně řečeno – přehledný. Moje pochybnosti v úspěch tohoto projektu stále rostly.

 

Zlatokopecká nálada v komunitě

Postupem času jsem se přesto v EPALE naučil vidět, co to vlastně je: je to komunita, která hledá sobě podobné v evropském vzdělávacím měřítku. Počet členů během let poměrně vzrostl a s počtem účastníků i počet příspěvků, které byly užitečné. Tato zlatokopecká nálada byla cítit v mnoha diskuzích a komentářích. Zároveň vznikl postupem let i výkonnostní deficit po technické stránce, který vedl ke změnám a frustraci uživatelů. Kdo se tím nenechal zmást, mohl poznat pokroky v dalším vývoji platformy a naučit se znát jejich hodnotu. Já jsem mohl publikovat mnoho výsledků našich evropských vzdělávacích projektů na EPALE a díky EPALE jsem se dostal do spojení s kolegy z jiných zařízení. Rozhovory s nimi obohatily moji práci na evropské úrovni stejně jako celou oblast Dolního Saska.

Jako velvyslanec pro EPALE stále na cestách

Když v létě 2017 hledalo německé národní EPALE někoho na pozici koordinátora národních agentur pro vzdělávání pro Evropu (NA-BIBB), bylo pro mi naprosto jasné, že je to projekt, při kterém chci bezpodmínečně být. V tomto období bylo už na EPALE zaregistrovaných dobře 25 000 uživatelů, do dneška se toto číslo zdvojnásobilo na 51 000 členů komunity. Jako EPALE velvyslanec patří k mým úkolům obzvláště v německé oblasti vzdělávání dospělých působení na uživatele EPALE a vysvětlování podstaty EPALE komunity. To znamená občas velmi tvrdou práci: v mnohých zařízením pro vzdělávání dospělých a další vzdělávání je využívání sociálních médií (ještě) málo rozšířeno stejně jako digitální učení. Jako motivace pro nové uživatele slouží Ressource centre EPALE, kde jsou zdarma k dispozici otevřené učební a výukové materiály v mnoha jazycích.

Srdce, hlava a břicho

Evropa je pro mě osobně a odborně srdcem celého projektu. V neposlední řadě jsem zažil prospěch celoživotního učení při mém studiu při zaměstnání v Masterstudium in Nonprofit-Management & Governance, které jsem absolvoval v padesáti letech. V EPALE je spojeno oboje dohromady: moje nadšení pro projekt Evropa a přesvědčení, že hodnota vzdělávání dospělých a dalšího vzdělávání bude v dalších letech i nadále růst. Pokud mě pocit v břiše nemýlí, může EPALE v tomto procesu přijmout hlavní roli jako vědecké centrum a komunitní platforma ve vzdělávání dospělých v Evropě.

 

Hashtags: #EUANDME, #EPALErocks

 

 

 

 

 


Vybrané příspěvky:

Appetite for Enterprise: Migrantinnen entdecken ihre unternehmerischen Fähigkeiten

Europäische Bildungszusammenarbeit in transnationalen Projekten: vom Erfahrungsaustausch zu kreativ-partizipativen Problemlösungen

Europäische Werte in der Erwachsenenbildung: Bedeutung und zeitgemäße Vermittlung

 

Login (5)

Login or Sign up to join the conversation.

Want another language?

This document is also available in other languages. Please select one below.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Siste diskusjoner