chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Newsroom

Kurzemē diskutē par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

30/10/2019
Språk: LV

29.oktobrī Saldus tehnikumā norisinājās diskusija, kuras laikā Kurzemes pieaugušo izglītības profesionāļi pārrunāja pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā*. Ievadot diskusijas, dalībnieki tika iepazīstināti ar šī brīža aktualitātēm pieaugušo izglītībā – ES fondu projekta “Mācības pieaugušajiem” 4.kārtas rezultātiem Kurzemē, neformālās izglītības kvalitātes jautājumiem un Eiropas pieaugušo izglītības platformu EPALE.

Pēc prezentācijām moderatoru vadītās darba grupas diskutēja par pieaugušo izglītības politikas attīstības virzieniem, atbalsta nodrošināšanu un esošo izglītības piedāvājumu. Diskusijas dalībnieki secināja, ka lai arī pieaugušo izglītība Latvijā beidzot ir nonākusi valsts uzmanības lokā, pieaugušo izglītības attīstībai ir nepieciešama sistemātiskāka pieeja – sākot no pašvaldības nodrošinātiem pieaugušo izglītības koordinatoriem vai pieaugušo karjeras konsultantiem līdz pieaugušo izglītības centriem. Ņemot vērā pieaugušo mērķauditorijas specifiku, izskanēja arī rekomendācija īstenot pieaugušo izglītības pedagogu mācības andragoģijā. Tā kā šobrīd pieaugušo izglītība tiek finansēta Eiropas Savienības projektu veidā, darba grupu dalībnieki vērsa uzmanību arī uz nepieciešamību iestrādāt noteiktu finansējumu pieaugušo izglītībai valsts budžetā.

/nb/file/fotojpegfoto.jpeg

 

Dalībnieki atzina, ka attiecībā uz informatīvo atbalstu ir jāstrādā pie vienotas informācijas platformas izveides, kurā būtu pieejama visa aktuālā un svarīgā informācija par mūžizglītību. Piedāvājumam mūžizglītībā ir jābūt elastīgam, maksimāli koncentrētam, un labs instruments šāda piedāvājuma veidošanā ir modulārās izglītības programmas jeb moduļi. Diskusijas dalībnieki arī uzvēra, ka mūsdienu pieaugušo izglītības saturam ir jābūt maksimāli pietuvinātam darba videi.

Runājot par izglītojamo motivēšanu iesaistīties mācībās, dalībnieki nonāca pie secinājuma, ka mērķa grupu iesaistei ir nepieciešama individuāla pieeja un informēšana, paplašinot iespējas pieteikties mācībām dažādās vidēs (gan klātienē, gan tiešsaistē). Darba grupu dalībnieki arī atzīmēja, ka pieaugušais ilgojas ne tikai pēc tādas izglītības, kas palīdzēs paaugstināt kvalifikāciju un pilnveidoties darba vidē, bet arī sniegs gandarījumu un attīstīs personisko izaugsmi.

 

*Diskusija norisinājās Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” ietvaros

 

Agnese Zarāne,
EPALE satura un kvalitātes eksperte

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 3 of 3
 • Ivita Freimanes bilde
  Nobrīd būtiska nozīme ir informācijas pieejamībai. Ļoti daudz brīnišķigi pasākumi iet secen, jo nav reklamēti, tādēļ būtiska loma ir gan platformai, kas reklamē, kas ļauj diskutēt un iepazīt citu viedokli. Pieaugušajiem ir būtiski ērtā veidā atrast informāciju. 
 • Inese Protopopovas bilde
  Pilnīgi piekrītu par nepieciešamību plašāk informēt pieaugušo auditoriju par sevis pilnveides iespējām gan profesionālā, gan personiskā jomā. Būtiski, lai pieaugušajam būtu iespēja izvēlēties sev piemērotu mācību formu un laiku. Te ļoti nopietni jādomā par plānoto pasākumu norises laiku un vietu.
 • Viktors Kaugijas bilde
  Reālā darba vidē balstīta pieaugušo profesionālā izglītība! Tas ir mērķis un pamatuzdevums atbildīgajiem organizatoriem, kuri īsteno un aprobē šāda veida izglītību.
  Saistībā ar reālā darba vidē balstītu šāda veida izglītību, vēl ir kur tiekties un attīstīties, taču virziens ir pareizs.