chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Blog

Trener w chmurze, czyli o narzędziach usprawniających naszą pracę cz. 2

20/09/2017
by Piotr Peszko
Språk: PL
Document available also in: FR DE EN

​Jak wspomniałem w pierwszej części uwielbiam efektywność. Pewnie dlatego, że bycie efektywnym pozwala mi więcej czasu spędzać na aktywnościach, które lubię. Nie przedłużając dzisiaj kolejna porcja narzędzi, które mogą Was zainspirować. 

/nb/file/428chjpb3jpdgllcwjpg-1428_chjpb3jpdgllcw.jpg

Narzędzia zwiększające efektywność pracy trenera

1. Scannable

Następne narzędzie towarzyszy mi od kilku lat. Zostało ono stworzone przez firmę odpowiedzialną na za internetowy notatnik Evernote i służy, jak sama nazwa wskazuje – do skanowania dokumentów. Scannable wykorzystując kamerę telefonu jest w stanie zlokalizować dokument, określić jego rozmiar, a następnie zeskanować go w formie, która daje efekt dużo lepszy niż zrobienie zdjęcia. Scannable wykorzystuję do skanowania umów, dokumentów, wizytówek i zapisów na tablicach, czy flipchartach. Na co dzień narzędzie to służy mi też do skanowania paragonów, które po prostu gubię.

2. Google Apps

Ponieważ Google to nie tylko wyszukiwarka, a tworzone narzędzia stają się z czasem coraz lepsze zdecydowałem się na przeniesienie wszystkich firmowych kont pocztowych do chmury Google. Kolejnym krokiem było przeorganizowanie infrastruktury w taki sposób, że do współpracy z klientami wykorzystuję współdzielony dysk, dokumenty, prezentacje i arkusze, na których możemy pracować wspólnie. Polecam wszystkim, którzy mają rozproszone zespoły, pracują z dużą ilością zewnętrznych podwykonawców, lub mają uczestników szkoleń w różnych miejscach.

3. Habit List

Po przeczytaniu książki „Siła Nawyku” Charlesa Duhigg’a postanowiłem zadbać o to, żeby dobra nawyki były pielęgnowane, a złe zastąpione. W budowaniu nawyków pomaga mi mała aplikacja, która nazywa się właśnie Habit List, co w wolnym tłumaczeniu można przedstawić jako Listę Nawyków. Aplikacja działa w bardzo intuicyjny sposób. Możemy w niej utworzyć listy nawyków, nadać im nazwę i opis, a następnie zaplanować jak często pojawiać się mają powiązane z nimi przypomnienia. Kiedy przypomnienie się pojawi powinno u nas wywołać konkretne działanie. W mojej aplikacji pojawiają się tak proste czynności jak wypicie szklanki wody rano, pójdzie na siłownię, czy poświęcenie poniedziałkowego poranka na planowanie tygodnia. Co ciekawe, aplikacja pozwala na mierzenie jak dobrze idzie nam z nawykiem, a także na wizualizowanie tego jak sobie radzimy. Niestety nie potrafi jeszcze robić rzeczy za nas, a szkoda.

4. IfTTT

Kiedy po raz pierwszy natrafiłem na IfTTT nazwa trochę mnie zdziwiła i nie miałem pojęcia, o co chodzi w samej aplikacji. Na szczęście nie odpuściłem. Nazwa jest skrótem od angielskich słów „If this than that” , czyli jeśli to, to tamto. Dokładnie tak działa ten serwis. Pozwala na łączenie serwisów między sobą i przesyłanie danych pomiędzy nimi. Na przykład, jeśli w serwisie Instagram pojawi się zdjęcie z odpowiednim hasztagiem, to możesz IfTTT poprosić o zapisanie go w Twoim dysku Google.

Dla mnie narzędzie jest o tyle zadziwiające, że pozwala mi zautomatyzować czynności, które do pewnego momentu wykonywałem manualnie. Na przykład, jeśli ktoś wykorzystał formularz na mojej stronie internetowej, to ja ręcznie zbierałem te dane wklejając je do arkusza Google, a następnie wysyłałem ręcznie e-maile. IfTTT pozwoliło mi na to, żeby w 100% zautomatyzować do działanie. Nawet, jeśli na początek narzędzie wydaje się mało intuicyjne, a moje tłumaczenie zawiłe, to dla każdej osoby, której zależy na produktywności jest to narzędzie obowiązkowe.

5. Infakt
Listę potrzebnych współczesnemu trenerowi narzędzie chcę zamknąć polską aplikacją, która wspomaga mnie w działaniach, za którymi nie przepadam. Infakt w połączeniu z narzędziem o nazwie Umownie.pl wspomaga mnie – także na urządzeniu mobilnym – w prowadzeniu działalności gospodarczej od strony formalnej. Chodzi oczywiście o wystawianie faktur, ewidencję i kontrolę kosztów, a także przygotowywanie i formalny nadzór nad umowami.

Podsumowując tę krótką listę chcę przypomnieć, że lista jest subiektywna, a narzędzia spełniają moje specyficzne potrzeby i pewnie nie uszczęśliwią wszystkich trenerów. Tak, czy inaczej sugeruję sprawdzić jak działają, bo może i Tobie oszczędzą w ciągu roku kilkanaście godzin. 

Piotr Peszko - inżynier chemik, pracownik uczelniany i korporacyjny, przedsiębiorca. Organizator konferencji EduCamp i założyciel studiów podyplomowych z e-Learningu w WSE. Autor bloga www.blog.2edu.pl. Ambasador EPALE.

Zobacz także:

Trener w chmurze, czyli o narzędziach usprawniających naszą pracę cz. 1
Kilka pomysłów na motywowanie uczestników kursów online
Ile trwa i kosztuje tworzenie elearningu?
Co wybrać i jak wybrać? Podstawowe funkcje narzędzi do webinarów

3 zmiany technologiczne w edukacji on-line dorosłych, których wciąż nie doceniamy
Najczęstsze błędy w uczeniu dorosłych przy wsparciu technologii
2 niezwykłe narzędzia dla edukatorów ukryte w Windows 10

   

Interesują Cię nowe technologie w edukacji dorołych? Szukasz inspiracji i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 3 of 3
 • Anna Grajewskas bilde
  Świetna zestawienie! Z pewnością przyjrzę się każdemu z nich.

  Ze swoje strony polecam jeszcze wypróbować darmowe narzędzie: MójTrener.edu
  Jest to bezpłatna aplikacja mobilna, która umożliwia organizowanie wiedzy uczestników szkoleń w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Poprzez panel internetowy zsynchronizowany z kontami uczestników w aplikacji, trenerzy mogą: 
  - wysyłać materiały szkoleniowe bezpośrednio do uczestników szkoleń, 
  - wyznaczać swoim grupom cele do realizacji, 
  - udostępniać listy książek, które poszerzą wiedzę uczestników z danego szkolenia, 
  - inspirować cytatami i złotymi myślami związanymi z tematyką szkolenia.

  W skrócie MójTrener.edu to wirtualny pomost wiedzy pomiędzy trenerami i uczestnikami szkoleń :)

  Zachęcam do przeczytania artykuły na jego temat: /pl/blog/mojtreneredu-wirtualny-pomost-pomiedzy-trenerami-i-uczestnikami-szkolen
  Może będzie to kolejne narzędzie pasujące do listy ;)
 • Corrina Hickmans bilde
  Really helpful blog and great suggestions of how technology can support us to be more efficient-  definitely some new tools to try!  
 • Anna Kwiatkowskas bilde

  Bardzo dziękuję za te dwa artykuły.

  Muszę powiedzieć, że niektóre z wymienionych tu aplikacji służą także mi w prowadzeniu międzynarodowych projektów partnerskich i chciałam się tym podzielić.

  Doodle - rewelacyjnie upraszcza wszelkie umawianie się - czy to na spotkanie partnerów na Skypie czy na międzynarodowe spotkanie partnerów projektu. Co jest sztuką, gdy trzeba skoordynować cztery, pięć zapracowanych osób. I wystarczy włączyć opcję uwzględniania stref czasowych i ... nie muszę się martwić, że (znów) ja albo ktoś z partnerów pokręcimy godziny spotkania.

  Google Apps - uwielbiamy wraz z partnerami! Każdy mój projekt ma swój dysk Google, gdzie przechowujemy to, co ważne dla projektu - choćby dokumenty po mobilnościach (skany boardingpassów, skany certyfikatów, skany list obecności, zdjęcia). A gdy musimy opracować wspólny dokument - nie ma to jak jednocesna, wspólna praca w dokumentach Google.

  A z Accredible zacznę korzystać. Bo wystawianie certyfikatów spotkań i kursów to i dla mnie męka. Zawsze kilka trzeba porwać; często, mimo starań, i tak jest coś źle! Bardzo jestem ciekawa tej aplikacji!