chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Riżorsa

Kobiety na rynku pracy, ambicje i wyzwania

Lingwa: PL

Mibgħuta minn Barbara Szymańska

Raport prezentuje wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w 2017 roku przez firmę Hays. Dotyczy tematyki rozwoju i aspiracji zawodowych kobiet.

Awtur(i) tar-Riżorsa: 
Hays
Data tal-pubblikazzjoni:
Il-Ġimgħa, 8 Diċembru, 2017
Lingwa tad-dokument
Ittajpja r-Riżorsa: 
Studji u rapporti
Pajjiż:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 1 minn 1
  • Monika Dawid-Sawicka's picture
    Choć statystycznie kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni, często ich kariery zawodowe nie rozwijają się tak dobrze jak mężczyzn. Firma Hays przeprowadziła badania mające na celu ocenę sytuacji kobiet w wybranych przedsiębiorstwach. Wynika z nich, że stereotypy oraz brak rozwiązań ułatwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym negatywnie wpływa na pozycję kobiet na rynku pracy. Szczególnie widoczny jest niski odsetek kobiet w zarządach firm (13%) czy na stanowiskach menadżerskich (38%). Najbardziej niepokojące jest jednak to, że podejście wielu kobiet nie ułatwia im zmiany swojej sytuacji. Niska ocena własnych kompetencji oraz obawa przed podjęciem ryzyka zawodowego utrudnia lub wręcz uniemożliwia wielu kobietom awans i rozwój swojej kariery zawodowej. Coraz więcej firm wprowadza elastyczne formy pracy jak praca w niepełnym wymiarze godzin czy home office, ale bez zmiany postaw, wysokie stanowiska w przedsiębiorstwach wciąż będę zajmowali głównie mężczyźni. Dane te pokazują, że ważne jest nie tylko tworzenie narzędzi ułatwiających kobietom realizację ambicji, ale również praca w obszarze postaw i zachęcenie kobiet do próbowania swoich możliwości w obszarze zawodowym.