chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Blog

Mūsų lyderiai. Interviu su Roma Koncevičiene

17/09/2018
minn Inga Jagelavičiūtė
Lingwa: LT

Rugsėjo mėnesį andragogai ir besimokantieji pasitinka su naujomis viltimis, lūkesčiais ir planais. Prasidėjus naujam mokymosi sezonui apie patirtį suaugusiųjų švietime mintimis pasidalinti sutiko aktyvi, savo darbą įsimylėjusi andragogė Roma Koncevičienė: „Akivaizdu, jog mūsų ateitis priklauso nuo dabar augančios kartos, tai yra nuo vaikų ir jaunų žmonių, kurie yra valstybės ateities kūrėjai. Tačiau šiandieninis mūsų visuomenės gyvenimas, mano manymu, visgi labiausiai priklauso nuo suaugusiųjų švietimo. Juk būtent suaugusieji ugdo mūsų vaikus, kuria šalies valdymo strategijas, leidžia įstatymus, organizuoja verslą. Vadinasi visuomenės kūrybinės galios, ekonomika, konkurencingumas tarptautinėse rinkose, socialiniai įgūdžiai bei politinis stabilumas labai priklauso nuo to, kaip noriai ir efektyviai suaugusieji mokosi“.

Kaip ir kada susiliejo Jūsų ir suaugusiųjų švietimo keliai?

Pabaigusi tuometinį Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą, pradėjau dirbti tuometinėje Kapsuko vakarinėje jaunimo ir suaugusiųjų vidurinėje mokykloje. Durys į suaugusiųjų švietimą plačiau atsivėrė 1992 metais, kai su penkiolika Lietuvos  mokytojų išvykau vieno mėnesio stažuotei į Daniją, kur buvo pristatoma ir analizuojama suaugusiųjų švietimo sistema. Tuomet ir „įsimylėjau“ suaugusiųjų švietimo idėją ir ypač skandinavišką suaugusiųjų švietimo modelį. 2000 metais Vytauto Didžiojo universitete Socialinių mokslų fakultete baigiau andragogikos magistratūros studijų programą ir įgijau edukologijos magistro kvalifikacijos laipsnį. Dabar dirbu Marijampolės suaugusiųjų mokymo centre biologijos mokytoja ir Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centre metodininke, kuruoju neformalųjį ir formalųjį suaugusiųjų švietimą regione, be to andragoginėmis temomis vedu seminarus, skaitau paskaitas, dalinuosi patirtimi įvairiuose susitikimuose. Ypač daug suaugusiųjų mokymo (si) patirties įgijau dalyvaudama Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) veikloje ir įvairiuose tarptautiniuose projektuose.

/mt/file/nr2darbojpg-0nr.2_darbo.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Kodėl suaugusiųjų švietimas? Kas Jus žavi ir skatina nesustoti?

Neapsakomas jausmas stovėti suaugusiųjų auditorijoje ir matyti įvairius žmonių veidus, atspindinčius skirtingą patirtį, požiūrius ir nuostatas. Kiekvienoje mokymosi situacijoje iš savo besimokančiųjų galiu pasimokyti naujų dalykų, galiu gauti naujos informacijos, kurios dar nebuvo mano patirtyje ir kurios neaptiksi jokiose knygose. Man nepaprastai gera būti arti savo besimokančiųjų ir suprasti, kad esu labai panaši į juos, ir kad kartais visi kartu galime „sugriauti seniai egzistuojančias sienas“. Deja, tai pasiseka ne visada.

Kuri Jūsų veiklos sritis arčiausiai širdies?                     

Didžiausias malonumas man yra patirti mokymosi džiaugsmą. Mokymasis kaip „asmens dvasinė higiena“, leidžianti reguliariai permąstyti savo patirtį ir senuose, įprastuose dalykuose pamatyti naujumo daigus. Mokausi ne tik iš kitų profesionalų, kolegų, mokytojų ar trenerių, bet dažniausiai iš savo besimokančiųjų ir konkrečių situacijų, vis bandydama, darydama klaidas, jas analizuodama, bet tokiu būdu kaupdama ir augindama naują savo patirtį. Tai kelia ypač geras emocijas, nes vis labiau pažindama save, darausi geranoriškesnė, įžvalgesnė, pakantesnė kitiems ir kitokiems.

/mt/file/nr5asmeninjpgnr.5_asmenin.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Koordinuojate neformalųjį ir formalųjį suaugusiųjų švietimą  Marijampolės regione. Kaip sekasi suaugusiųjų švietėjams Marijampolėje?

Andragogo profesiją drąsiai galima pavadinti unikalia ateities profesija, be kurios neišgyvens nei viena progreso siekianti visuomenė. Sunku apibendrintai pasakyti, kaip šios profesijos atstovams sekasi Marijampolėje. Manau didžioji dauguma suaugusiųjų mokytojų yra tikri savo srities profesionalai, tačiau žinau ir tai, kad vis dar yra mokytojų, kurie, pakankamai neišmanydami suaugusiųjų psichologijos ar mokymo(si) metodikų, stoja prieš suaugusiųjų auditoriją ir dirba stiliumi, kuris tinkamiausias pačiam mokytojui, bet nepatogus ir nepriimtinas besimokančiajam. Vadinasi Marijampolės suaugusiųjų švietėjų bendruomenės nariams (manau kaip ir kitiems Lietuvos suaugusiųjų mokytojams) būtina mokytis andragogikos meno ir tobulinti andragoginį meistriškumą.

Marijampolės savivaldybės neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi koordinatorius Meilės Lukšienės švietimo centras telkia savivaldybėje veikiančias neformaliojo suaugusiųjų švietimo institucijas, keletą kartų per metus kviečia į susitikimus, tokiu būdu skatina institucijas bendradarbiauti, keistis informacija ir gerąja patirtimi. Centro tinklapyje skyrelyje „Suaugusiųjų švietimas“ nuolat talpinama informacija apie Marijampolės savivaldybėje neformalųjį suaugusiųjų švietimą vykdančias institucijas ir nuorodos į jų tinklapius, skelbiama informacija apie mokymus. 2018 m. rudenį planuojame atlikti savivaldybės suaugusiųjų žmonių mokymo (si) poreikių tyrimo analizę, kuri padės efektyviau ir kryptingiau planuoti veiklą.

Į klausimą: „Kaip sekasi?“ atsakymas galėtų būti: „Esame ieškojimų kelyje“.

 

Kaip padrąsinti suaugusįjį neapsisprendžiantį mokytis, tobulėti, praverti mokymo centro, trečiojo amžiaus universiteto ar kitų įstaigų durų?

Pritraukti suaugusius mokytis, tai nuolat gerinti mokymosi sąlygas (sudaryti lanksčius tvarkaraščius, parinkti individualius poreikius atitinkantį mokymosi tempą, siūlyti įvairias mokymosi formas ir pan.) ir mokymosi kokybę (naudoti suaugusiems tinkančius metodus, mokymo priemones, tobulinti mokytojų kvalifikaciją). Padrąsinti – tai pakviesti žmogų į mokymosi aplinką, kurioje daug vietos apmąstymams ir bendravimui, asmeninio pasitikėjimo brandinimui ir galių išlaisvinimui, kitaip tariant, mokymosi aplinkoje sudaryti komforto sąlygas. Svarbu suprasti, jog neformalusis suaugusiųjų švietimas gali tapti galimybe ir išsigelbėjimu tiems, kurie turi neigiamos dalyvavimo formaliajame švietime patirties.

 

/mt/file/nr1darbojpg-0nr.1_darbo.jpg

Asmeninio archyvo nuotrauka

 

Rugsėjo mėnuo ne vieną paskatina mokytis. Ko norėtumėte palinkėti besimokantiesiems ir kolegoms?

Nuoširdžiai tikiu, kad pasirinkus mokymosi kelią, mes pasirenkame skleidimosi, atradimų, sąmoningo keitimosi ir augimo nuo egoizmo link bendražmogiškų vertybių galimybes. Tačiau tuo pat metu besimokantiems noriu priminti, kad mokymasis labai asmeniškas procesas, –    niekas negali man sukurti jokio supratimo išskyrus mane patį. Pieš išmokstant kažką naujo, mums būtina „išsilaisvinti“ nuo „senų“ žinių ir nuostatų, todėl linkiu besimokantiems nuoširdaus santykio su savimi ir aplinka.

 


Interviu autorė - Inga Jagelavičiūtė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, suaugusiųjų švietime dirba nuo 2002 metų. Įgijusi istorijos bei anglų filologijos bakalauro ir edukologijos magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) ir Lietuvos suaugusiųjų mokymo centrų vadovų asociacijos (LSMCVA) valdybos narė. Nuo 2015 „Epale“ komandos narė, Vilniaus apskrities ekspertė.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn