chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

 
 

Blog

Jak wykorzystywać biblioteki w edukacji dorosłych?

12/06/2015
minn Anna Pokrzywnicka
Lingwa: PL
Document available also in: EN

Czy biblioteki powinny brać aktywny udział w edukacji dorosłych? Czy edukatorzy osób dorosłych powinni korzystać z tego, co oferują te skarbnice wiedzy? I w jaki sposób?

Nie można lekceważyć roli bibliotek w edukacji dorosłych i w uczeniu się przez całe życie. Większość ludzi w różnym wieku, którzy odwiedzają biblioteki, nie jest świadoma, że w ten sposób uczestniczą w procesie uczenia się. Oprócz dzieci i młodzieży, z oferty bibliotek chętnie korzystają również młodsze i starsze osoby dorosłe. Niektórzy odwiedzają biblioteki ze względów towarzyskich: „Zawsze kogoś spotykam w bibliotece. Przynajmniej zawsze jest tam bibliotekarz / bibliotekarka”. Niektóre osoby, zwłaszcza te starsze, cenią sobie możliwość skorzystania z komputera: „Chodzę do biblioteki codziennie, aby sprawdzić skrzynkę e-mailową i przeczytać wiadomości w internecie. Są tam również gazety.” Inni z kolei lubią uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę: „W zeszłym roku zaczęłam uczęszczać na spotkania klubu książki. Cieszę się, że mogę porozmawiać z innymi osobami na temat tego, co przeczytałam i, że spotykamy się w naszym gronie.” Ludzie z różnych pokoleń mogą znaleźć w bibliotece coś dla siebie, nauczyć się czegoś nowego, spotkać się z ludźmi lub też znaleźć nowy sposób spędzania wolnego czasu.

 

* The source of photo material: Ljubljana City Library

Od gazet do komputerów, ale przede wszystkim uczenie się nieformalne i towarzystwo

Niektóre osoby mogą myśleć, że jedynie one są zainteresowane jakimś konkretnym tematem, chcą spróbować nowych rzeczy lub nauczyć się czegoś nowego. Zdecydowanie tak nie jest. Wiele osób dorosłych przychodzi do biblioteki, aby zapoznać się z nowymi technologiami i zdobyć wiedzę. Dużo ludzi zawiera w bibliotece nowe przyjaźnie i spotyka się z tymi osobami poza biblioteką. Dużo jest również entuzjastów wydarzeń, wykładów i prezentacji organizowanych przez biblioteki dla czytelników i innych osób zainteresowanych danym tematem. Jest to miejsce, gdzie można spotkać się z ludźmi i uczyć się. Bardzo wartościowe jest również to, że pisarze i artyści chcą dzielić się swoim dorobkiem i wiedzą z osobami odwiedzającymi biblioteki. W ten sposób zawsze uczymy się czegoś nowego!

 Każda biblioteka dysponuje czytelnią, gdzie można znaleźć wiele różnych gazet i czasopism dostępnych za darmo, encyklopedie oraz inne zasoby, których nie ma w każdym domu czy w każdej instytucji (edukacyjnej). Tutaj wiedza jest zawsze „pod ręką” i właśnie to jest głównym powodem, dla którego ludzie chętnie przeglądają  i czytają nowe publikacje i zdobywają wiedzę. Oprócz czytelni, bardzo popularnym miejscem są kąciki komputerowe. Darmowy dostęp do komputera i internetu przyciągnął wiele osób dorosłych, które mogły również uczestniczyć w darmowych kursach komputerowych organizowanych przez biblioteki. Ludzie to ciekawskie stworzenia, które lubią się uczyć, zwłaszcza w sposób nieformalny.

W Słowenii edukatorzy osób dorosłych zazwyczaj aktywnie korzystają z co najmniej jednej słoweńskiej biblioteki. Poznaj ich zalety i dowiedz się, w jaki sposób jako edukator osób dorosłych możesz wykorzystać bibliotekę lub zachęcić dorosłe osoby uczące się do korzystania z biblioteki. Porozmawiaj z bibliotekarzami / bibliotekarkami i poproś ich o pomoc w zaprezentowaniu biblioteki i jej oferty. Oferta powinna być atrakcyjna zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych w uczeniu się, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Niech twoi dorośli słuchacze  regularnie odwiedzają bibliotekę, gdyż w ten sposób będą mogli utrwalić i poszerzyć wiedzę przekazaną przez ciebie.

Jeden z najmądrzejszych ludzi w historii ludzkości, Albert Einstein powiedział kiedyś: „Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka”. Opowiedz o swojej bibliotece dorosłym osobom uczącym się! Pamiętaj, że uczenie się to proces całożyciowy, w którym biblioteka może i powinna odgrywać ważną rolę.

 

Simona Kavčič, Słoweński Instytut Edukacji Dorosłych


Simona Kavčič jest zatrudniona w Słoweńskim Instytucie Edukacji Dorosłych i zajmuje się tam działaniami promocyjno-informacyjnymi. Jest odpowiedzialna za tamtejszą bibliotekę i stara się ją przybliżać wszystkim osobom zainteresowanym, zaangażowanym i uczestniczącym w edukacji dorosłych. Inspiracją dla niej są ludzie aktywni w różnym wieku, którzy – poprzez swoje działania – wzbogacają życie swoje i innych.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 1 minn 1
  • Patrycja Rama's picture
    Uważam, że biblioteka odgrywa duże znaczenie w edukacji dorosłych, ponieważ mają oni możliwość skorzystania z literatury, komputera, z których mogą czerpać niezbędną wiedzę przydatną w codziennym życiu. Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do nauki i kultury, co pozwala poszerzyć wiedzę. Ważną rolę w bibliotekach odgrywają czytelnie, gdyż spotyka się tam wielu ludzi, którzy wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, informacjami i doświadczeniami.