chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Pjattaforma Elettronika għat-Tagħlim għall-Adulti fl-Ewropa

Blog

Europejski plan działania w zakresie umiejętności podstawowych związanych z pracą

01/09/2017
minn Alex Stevenson
Lingwa: PL
Document available also in: EN ET DA HU DE FR IT ES RO SL LT LV CS HR

/mt/file/european-roadmap-work-related-basic-skillsEuropean Roadmap Work-related Basic Skills

European Roadmap Work-related Basic Skills

 

Alex Stevenson, dyrektor ds. języka angielskiego, matematyki i ESOL (angielskiego dla osób posługujących się innymi językami) w National Learning and Work Institute w Anglii i Walii, omówił, jak niski poziom umiejętności podstawowych uniemożliwia uczenie się oparte na pracy.

 

Szkolenie oparte na pracy narzędziem do pobudzania uczenia się dorosłych

Szacuje się, że umiejętności czytania i pisania jednego na pięciu dorosłych Europejczyków – około 55 milionów osób w przedziale wiekowym 15-65 lat – są na niskim poziomie. Z tego właśnie powodu nie tylko mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, ale są także bardziej zagrożeni ubóstwem i wykluczeniem społecznym; ograniczeniu ulegają też możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym i politycznym, uczenia się przez całe życie i rozwoju osobistego. I nie chodzi tutaj li tylko o umiejętności czytania. Obecnie podejmowanie całego szeregu działań osobistych, zawodowych i społecznych odbywa się za pomocą technologii, co sprawia, że umiejętności cyfrowe oraz te związane z pisaniem i czytaniem mają zasadnicze znaczenie, począwszy od poszukiwania pracy, a skończywszy na utrzymywaniu kontaktu ze znajomymi. Współczynnik uczestnictwa w tego typu uczeniu się, które wspomaga dorosłych w nabywaniu wspomnianych umiejętności znacznie różni się w poszczególnych państwach UE, niemniej na ogół niskie współczynniki uczestnictwa stanowią wyzwanie. Na przykład w Anglii w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowało ok. dwudziestopięcioprocentowy spadek w uczestnictwie w zajęciach z czytania i pisania dla dorosłych oraz rozwijania umiejętności myślenia matematycznego.

Niedawno nastąpił wzrost zainteresowania unijnych i krajowych decydentów rolą, jaką uczenie się w miejscu pracy może odegrać we wspomaganiu zaspokajania zapotrzebowania Europy na wyższe umiejętności podstawowe. Te dane sugerują, że polityki wspomagające ofertę szkoleń opartych na pracy mogą zmotywować dorosłych do uczenia się oraz zachęcić pracodawców do szkolenia i rozwijania umiejętności swoich pracowników. Miejsce pracy jest naturalnym środowiskiem uczenia się – i rzeczywiście, w większości miejsc pracy nieformalne uczenie się już jest silnie obecne. Możliwości uczenia się w pracy, zwłaszcza w kontekście rysującej się perspektywy lepszego lub bardziej zrównoważonego zajęcia, mogą potencjalnie zachęcić do uczenia się formalnego, udziału w szkoleniach i wykorzystywania okazji do dokształcania się. Dotyczy to w szczególności dorosłych, którzy raczej nie biorą pod uwagę powrotu do szkoły.

 

Projekt STRAIGHTEN Basic Skills

Niemniej jednak niski poziom umiejętności podstawowych może uniemożliwić uczenie się i szkolenie w miejscu pracy, a w przypadku wielu osób ograniczy perspektywę zatrudnienia wraz z możliwością udziału w szkoleniach związanych z miejscem pracy. Aby wesprzeć dostęp dorosłych do tego typu umiejętności i szkoleń technicznych na wyższym poziomie, które przynoszą korzyści pracodawcom, podnoszą wydajność i wspomagają szerzej pojętą gospodarkę, potrzebne są skuteczne ścieżki rozwoju, będące odpowiedzią na indywidualne potrzeby z zakresu umiejętności podstawowych, zarówno jeżeli chodzi o dorosłych poszukujących pracy, jak i tych już zatrudnionych. Dzięki temu zaspokojone zostanie nie tylko zapotrzebowanie na umiejętności podstawowe oraz wsparty będzie rozwój w kierunku dalszego uczenia się i lepszej pracy, ale także odblokowany zostanie potencjał miejsca pracy jako naturalnego środowiska uczenia się.

W ramach projektu STRAIGHTEN Basic Skills analizowano te problemy przez ostatnie trzy lata. Sześciu partnerów projektu z Austrii, Francji, Niemiec, Norwegii, Rumunii i Wielkiej Brytanii, finansowanych z budżetu Erasmus+, połączyło swe siły, aby przestudiować skuteczną politykę i praktykę w zakresie umiejętności podstawowych opartych na pracy. Wcześniej podzieliliśmy się naszymi pierwszymi wynikami projektu, streszczeniem „wskaźników powodzenia” lub warunków wstępnych skutecznej polityki i praktyki w zakresie umiejętności podstawowych opartych na pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat przestudiowaliśmy sytuację w krajach partnerskich i zorganizowaliśmy transnarodowe warsztaty w Rumunii, w których wzięło udział ponad dwudziestu praktyków i szkoleniowców, aby podzielić się własnymi podejściami do edukacji, uczenia się i szkolenia w zakresie umiejętności podstawowych opartych na pracy.

Partnerzy podsumowali teraz swoje prace w formie końcowego raportu „Europejski plan działania” w zakresie umiejętności podstawowych opartych na pracy. Prócz podsumowania głównych wniosków z projektu, podkreślili sposoby, w jakie decydenci, podmioty prowadzące edukację i praktycy mogą rozwijać umiejętności podstawowe w miejscu pracy. Między innymi:

  • Rozbudowywanie krajowych ram, zrównoważone finansowanie i jednoznaczna definicja umiejętności podstawowych – to stwarza sprzyjające środowisko, w którym podmioty prowadzące edukację mogą przedstawiać pracodawcom przejrzystą ofertę.
  • Profesjonalizacja szkoleniowców – efektywne nauczanie umiejętności podstawowych opartych na pracy i uczenie się są ukierunkowane na miejsce pracy i wykorzystują odpowiednie podejścia, np. włączenie uczenia się w zadania oparte na pracy.
  • Zaangażowanie wszystkich właściwych interesariuszy – umiejętności podstawowe oparte na pracy wymagają ścisłego partnerstwa między podmiotami prowadzącymi edukację a pracodawcami oraz między praktykami a pracownikami/uczącymi się, aby dostosować treści do potrzeb wszystkich zaangażowanych stron.

Więcej informacji o projekcie oraz jego dorobku można znaleźć w witrynie STRAIGHTEN Basic Skills.


Alex Stevenson jest dyrektorem ds. języka angielskiego, matematyki i ESOL (angielskiego dla osób posługujących się innymi językami) w National Learning and Work Institute, Anglia i Walia.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Qed jintwerew 1 - 1 minn 1
  • Edgars Roslovs's picture

    Darba vietas, kas nodrošina zināšanu ieguvi ir ne vien tikai rīks, kas veicina pieaugušo mācīšanos, bet arī biznesa ilgtspējas un ekonomiskās situācijas indikators. Tas norāda par uzņēmuma interesi uz attīstību un nodrošina darbinieku karjeras izaugsmi.