Jak skutecznie uczyć języków obcych osoby w wieku senioralnym?

Zainteresowanie seniorów aktywnym trybem życia jest więc nie tylko chwilowym kaprysem, lecz cechą naszych czasów, tendencją, która jest nieodłącznym elementem zmian społecznych w Europie. Ludzie starsi cieszą się coraz lepszym zdrowiem, są coraz sprawniejsi, a czas po zakończonej aktywności zawodowej chcą spędzić czynnie, w zgodzie z własnym organizmem i spełniając własne marzenia. W związku z powyższym bardzo ważnym zadaniem dla trenerów i edukatorów jest niewątpliwie opracowanie metod pracy z osobami w wieku senioralnym, którzy na rynku usług edukacyjnych stanowią nową grupę, często wzbudzającą liczne obawy wśród nauczycieli.
Seniorzy to coraz większa grupa społeczna. Wynika to między innymi z faktu, że dzięki medycynie i wzrastającej świadomości dotyczącej żywienia i znaczenia aktywności fizycznej, ludzkie życie można znacznie wydłużyć. Według danych podawanych przez Urząd Statystyczny[1] przeciętny mężczyzna żyje w Polsce 79,2 lat a kobieta 84,3 i cały czas jest to tendencja rosnąca. Jednocześnie seniorzy to grupa coraz bardziej aktywna, o czym świadczy powstawanie coraz to nowych instytucji (uniwersytetów trzeciego wieku, kursów otwartych, akademii) oferujących zajęcia różnego typu (ruchowe, językowe, informatyczne) dla osób starszych i faktu, że wiele z tych instytucji zgłasza niesłabnące zainteresowanie ich ofertą.
Co zresztą powtarzając za Jaroszewską nie powinno w żadnej mierze dziwić: „Nie mogą zatem dziwić działania na rzecz adaptacji starszych pokoleń do dynamicznie zmieniających się warunków życia. Przejawem tego jest chociażby umożliwienie im nabywania i doskonalenia kompetencji użytecznych, a niekiedy wręcz niezbędnych w dobie nowych technologii oraz pluralizmu języków i kultur.” (Jaroszewska 2013: 9-10)

Zainteresowanie seniorów aktywnym trybem życia jest więc nie tylko chwilowym kaprysem, lecz cechą naszych czasów, tendencją, która jest nieodłącznym elementem zmian społecznych w Europie. Ludzie starsi cieszą się coraz lepszym zdrowiem, są coraz sprawniejsi, a czas po zakończonej aktywności zawodowej chcą spędzić czynnie, w zgodzie z własnym organizmem i spełniając własne marzenia. W związku z powyższym bardzo ważnym zadaniem dla trenerów i edukatorów jest niewątpliwie opracowanie metod pracy z osobami w wieku senioralnym, którzy na rynku usług edukacyjnych stanowią nową grupę, często wzbudzającą liczne obawy wśród nauczycieli.
Motywacja
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór określonej metody nauczania w każdej grupie jest poznanie pobudek i celu, z którym określony uczeń przychodzi na zajęcia z języka obcego. W przypadku seniorów pojawiają się następujące czynniki wpływające na ich potrzebę pogłębienia wiedzy językowej:
Chęć porozumiewania się w podróży - choć w polskich warunkach nie jest to jeszcze tak bardzo widoczne, jak w Europie Zachodniej to mimo wszystko seniorzy coraz więcej i chętniej podróżują. Dodatkowym czynnikiem wpływających na ich chęć poznawania nowych miejsc jest ruch migracyjny, który przyczynił się do tego, że coraz więcej osób ma rodziny za granicą.
Chęć spotkania osób w podobnym wieku, z podobnymi problemami – bardzo często osoby starsze czują się samotne, zwłaszcza po ukończeniu aktywności zawodowej. Dodatkowo warto podkreślić, że jest niewiele miejsc, w których te osoby mogą zawrzeć nowe znajomości, zatem uniwersytety trzeciego wieku lub podobne inicjatywy są nieocenionym remedium na samotność i spotkanie rówieśników.
Trening umysłu - uczenie się języków obcych jest bardzo istotnym bodźcem dla ludzkiego umysłu. Powoduje między innymi aktywizację połączeń neuronowych w mózgu a poprzez to poprawę zapamiętywania i kojarzenia. Naukę języka jako logicznego sytemu można zatem określić mianem ćwiczenia usprawniającego pamięć.
Realizacja marzeń - nauka języka obcego jest często marzeniem (potrzebą), na rozwój której przy aktywnym życiu zawodowym i rodzinnym nie ma czasu. Dlatego właśnie w momencie, gdy brak czasu nie jest już przeszkodą seniorzy postanawiają zrealizować marzenia.
Aktywność zastępcza – przejście na emeryturę związane jest z olbrzymim stresem doświadczanym, przez większość osób starszych. Dodatkowo obok braku pracy pojawia się także tzw. syndrom pustego gniazda, jako że dzieci bardzo często dorosłe wyprowadzają się na stałe z domu. W tych okolicznościach kurs języka obcego stanowi miłą alternatywę do „szarej” codzienności.
Dowartościowanie siebie – po raz kolejny już warto pokreślić, że okres po ukończonej aktywności zawodowej to czas olbrzymich zmian, które w nieodwracalny sposób wpływają na ludzkie życie. Uczęszczanie na kurs językowy pozwala na poczucie bycia potrzebnym i odnalezienia własnego miejsca.
Seniorzy jako grupa uczących się
Seniorzy stanowią stosunkowo nową grupę na rynku usług edukacyjnych. Tym bardziej warto przyjrzeć się bliżej ich charakterystyce. Seniorzy to grupa bardzo niejednolita - przyczynia się do tego nie tylko zróżnicowanie wiekowe (55/60-90), zróżnicowanie zawodowe oraz, co najważniejsze, zróżnicowanie w kontekście znajomości języka obcego.
Zróżnicowana znajomość języka obcego jest często pochodną zróżnicowania zawodowego, niemniej jednak stanowi istotny element w procesie nauczania. Nie chodzi tu o konkretny język, który osoba starsza w danym momencie chciałaby opanować, ale o wcześniejsze doświadczenia oraz wpływ wiedzy lingwistycznej pozyskanej przy nauce jednego języka na akwizycję języka kolejnego. Wbrew często rozpowszechnionym poglądom, osoby starsze mimo zwolnionej reakcji na bodźce będącej wynikiem fizycznych niedomagań bardzo często wykazują umiejętność myślenia asocjacyjnego oraz wyciągania pogłębionych wniosków nieustępującą osobom młodszym, a często nawet je przewyższającą, co jest wynikiem zdobytego doświadczenia życiowego.
Seniorzy to także grupa, która wykazuje już określone przyzwyczajenia także w kontekście uczenia się, zatem pod tym względem wykazuje mniejszą elastyczność w kontekście nowych rozwiązań dydaktycznych niż osoby młodsze. Alternatywne, nowe metody powinny być wprowadzane stopniowo, gdyż w przeciwnym razie powodują niepokój a nawet demotywację.
Warto podkreślić, stronę fizyczną ludzkiego życia, która powoduje, że w starszym wieku pogarsza się wiek i słuch, co także odgrywa istotną rolę w procesie uczenia się. Ma to na przykład olbrzymie znaczenie w przypadku materiałów dydaktycznych tworzonych z myślą o seniorach, które powinny być napisane większą czcionką, a nagrania powinny być oczyszczone z dodatkowych szmerów w tle. Zwrócenie uwagi na te drobne, zdawałoby się, elementy ma nieoceniony wpływ na jakość uczenia i nauczania.
Wreszcie, seniorzy to grupa posiadająca podkreślaną wielokrotnie wiedzę i doświadczenie życiowe, które to cechy mogą przyczynić się do istotnego wzbogacenia zajęć z języka obcego.
Tematyka zajęć
Seniorzy to grupa osób uczących się, którą należy wyodrębnić i dostosować metody oraz strategie nauczania do ich potrzeb, aby optymalizować proces nauczania. Ważnym elementem wyboru strategii jest decyzja dotycząca doboru tematyki omawianych treści. Tematyka, która wzbudza zainteresowanie uczącego się, będzie ważnym czynnikiem motywującym do podjęcia nauki.
Dużym błędem jest często narzucanie treści, które są adekwatne dla innych grup wiekowych, a niekoniecznie odpowiadają seniorom. W przeprowadzonym badaniu ankietowym wśród 100 seniorów[2] uczęszczających na zajęcia z języków obcych okazało się, że tematyka, która by ich interesowała to:
- rodzina i przyjaciele,
- wspomnienia z młodości,
- zdrowie, kwestie zdrowotne,
- porównania życia seniorów w różnych krajach,
- sytuacje komunikacyjne w życiu codziennym, takie jak pytanie o drogę, zamawianie posiłków w restauracji, robienie zakupów w różnego typu sklepach (odzieżowych, spożywczych, etc.),
- sposoby spędzania wolnego czasu,
- informacje krajoznawcze.
Już te kilka wskazówek dotyczących seniorów i interesujących ich tematów wskazuje, że (i powtórzę to po raz kolejny) grupa seniorów powinna być traktowana jak odrębna grupa osób uczących się języków obcych, stąd też nie do końca swoją rolę będą spełniały podręczniki do nauczania dorosłych czy młodzieży stosowne do nauczania seniorów.
Metody efektywne w nauczaniu języków obcych
Ucząc seniorów warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które przyczynią się do optymalizacji procesu nauczania:
Uwzględnianie zainteresowań
Seniorzy to osoby, które w bardzo jasny sposób precyzują swoje oczekiwania, i może być to prawdziwą pomocą w nauczaniu, pod warunkiem, że nauczyciel zechce posłuchać tego, co mają do powiedzenia. Dlatego dobrze rozpocząć zajęcia od analizy potrzeb i oczekiwań, nawet w formie otwartej dyskusji. Jasne i dobrze sprecyzowane reguły zajęć pozwolą na uniknięcie ewentualnych nieporozumień i demotywacji ze strony uczestników kursu.
Powtarzanie jest matką wiedzy
Ludzka pamięć jest zawodna, z wiekiem, zjawisko to się pogłębia, zatem należy to uwzględnić także w nauczaniu języka obcego, który sam w sobie może być treningiem wspierającym pamięć. Powtarzanie jest istotnym elementem nauki na każdym etapie rozwoju, jednakże wśród osób starszych ma szczególne znaczenie. Warto zajęcia zaplanować tak, aby po pierwsze porcjować nowy materiał, a po drugie wielokrotnie powracać do już wcześniej omówionych kwestii.
Przyzwyczajenie jest drugą naturą
Seniorzy z zasady mają już za sobą doświadczenie uczenia się języka obcego. Wielu z nich posiada określone doświadczenia i przyzwyczajenia. Okazuje się, że obok określonego porządku zajęć bardzo ważne okazuje się być także odwołanie do znanych wcześnie metod. Szczególnie istotna jest metoda gramatyczno-tłumaczeniowa, polegająca na w przeczytaniu tekstu, jego dokładnym przetłumaczeniu oraz wykonaniu wskazanych ćwiczeń leksykalnych i gramatycznych. Bardzo dużym ułatwieniem, jak wskazywali seniorzy w przeprowadzonym badaniu, jest zamieszczenie słowniczków z nowymi bądź trudniejszymi słowami tuż obok tekstu.
Ważne jest także dokładne wyjaśnienie wszystkich zawiłości gramatycznych w jasny sposób i przećwiczenie na wielu przykładach, także czasami monotonnych ćwiczeniach automatyzujących.
Uczenie się od siebie
W tradycyjnej klasie to nauczyciel posiada wiedzę, którą przekazuje uczniowi. Na zajęciach z seniorami jest to tylko część prawdy, ponieważ często to właśnie osoby starsze posiadają olbrzymie zasoby wiedzy na różne tematy, którą chcą się dzielić. Warto uwzględnić to w planie i programie zajęć, proponując określone ćwiczenia, które umożliwią dzielenie się doświadczeniem i wiedzą na różne tematy.
Autonomia
Mimo, że starsi ludzie lubią mieć jasność, co do planu zajęć i omawianych zagadnień, potrzebują także przestrzeń, aby określone kwestie ćwiczyć samodzielnie, zatem chętnie odrabiają zadania domowe lub przygotowują określone zagadnienia samodzielnie.
Podsumowanie
Kilka wymienionych i opisanych w niniejszym tekście wskazówek to zaledwie kropla w morzu potrzeb w zakresie nauczania języków obcych osób starszych. W przypadku opisywanej grupy trzeba niewątpliwie uwzględnić olbrzymią heterogeniczność i indywidualizm, który bynajmniej nie ułatwia zadania nauczycielom. Praca z osobami w wieku senioralnym to duże wyzwanie, gdyż wymaga przede wszystkim świadomości, ze metody, które sprawdzają się u osób młodych nie przyniosą pożądanego efektu wśród osób starszych.
Tematyka ta ciągle jeszcze budzi wiele wątpliwości i pytań, co wynika z jej stosunkowo nowego charakteru. Niemniej rosnąca popularność grupy związana z liczbą uczących się seniorów, jest najlepszą motywacja dla naukowców, dydaktyków, pedagogów, aby zgłębiać ten temat.
Joanna Kic-Drgas - absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W roku 2012 obroniła pracę doktorską. Autorka wielu artykułów z zakresu metodyki oraz dydaktyki nauczania języków obcych. Ambasador EPALE.
Interesujesz się edukacją językową? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form? Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat językowej edukacji osób dorosłych dostępne na polskim EPALE! |
Źródła:
Jaroszewska, A. (2013) Nauczanie języków obcych seniorów w Polsce. Analiza potrzeb i możliwości w aspekcie międzykulturowym. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Kic-Drgas, Joanna (2013): Fremdsprachenlernen im Seniorenalter. Entwicklung und Evaluation von Lehr- und Lernmaterialien für Senioren. Wroclaw/Dresden: Quaestio/Neisse Verlag.
[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/ludnosc-w-wieku-6…, 15.06.2017.
[2] Badania przeprowadzone przez Autorkę niniejszego tekstu i opisane w Kic-Drgas, Joanna (2013): Fremdsprachenlernen im Seniorenalter. Entwicklung und Evaluation von Lehr- und Lernmaterialien für Senioren. Wroclaw/Dresden: Quaestio/Neisse Verlag.
Kumment
Bardzo ciekawy materiał, z
Bardzo ciekawy materiał, z którym jako praktyk pracujący przez wiele lat z seniorami zgadzam się w zupełności. Dodam tylko, ze równie ważne jest stworzenie odpowiedniej, bardzo przyjaznej atmosfery i poczucia przynależności do grupy. Takie więzi powstałe pomiędzy uczestnikami zajęć, wynoszoe nejednokrotnie poza salę lekcyjną stanowią dodatkową motywację i wsparcie osobom starszy.
W pełni też zgadzam się komentarzem p. Edyty .
Ciekawy artykuł, zawiera
Ciekawy artykuł, zawiera wiele praktycznych wskazówek, które dobrze jest uwzględnić przy konstruowaniu programu szkolenia języka obcego dla seniorów. Wskazówki te są na tyle uniwersalne, że mogą być uwzględnione również przy tworzeniu oferty szkoleniowej z innych obszarów – np. rozwoju kompetencji cyfrowych. Interesujące ujęcie kwestii związane z optymalizacją procesu nauczania.
Myślę, że
to bardzo dobrze, że seniorzy mają w dzisiejszych czasach możliwość uczenia się języków obcych. Wiele osób w wieku starszym marzy o tym, by podjąć się nowego wyzwania jakim jest właśnie nauczenie się języka obcego jednak często paraliżuje ich strach przed jego podjęciem, ponieważ myślą, że sobie nie poradzą. Myślę, że wynika to też z tego, że często słyszeli, że im wcześniej zacząć naukę języka tym lepiej. Ja natomiast uważam, że w żadnym wieku nie jest za późno na to, by nauczyć się czegoś nowego. Osobiście znam panią, która w wieku 64 lat zapisała się na kurs angielskiego, ponieważ chciała spełnić swoje marzenie o podróżowaniu i chciała bez problemów móc porozumieć się w obcym kraju. Właśnie brak znajomości angielskiego całe życie powodował, że bała się wyruszyć poza Polskę. Dzisiaj ta pani ma 73 lata, potrafi się bez problemu porozumiewać w języku angielskim i zwiedziła już pół Europy. A aktualnie zamierza zapisać się na kurs języka włoskiego. Nauka języka obcego jest bardzo pożyteczna dla osób starszych, ponieważ pozwala im ćwiczyć pamięć, poznać nowych ludzi, sprawia, że seniorzy czują się potrzebni i mają nadal jakiś cel w swoim życiu, który chcą osiągnąć. Ważne jest to, by seniorzy dobrze czuli się na tych zajęciach, swobodnie beż żadnego skrępowania, uważam też, że powinni uczyć się tego co najbardziej ich interesuje bez żadnego narzucania im tematów.